1

Subiect: Scalari, depunere. Ingrijire

Salutare toata lumea!



Am o mica "problema".

Am la serviciu un acvariu primit ca donatie. Colegiid e forum au mai citit despr ele aici: http://goo.gl/QrK9mD, intr-un thread incare am cerut ajutor la identificarea populatiei.

A trecut cam un an si jumatate de cand acvariul e in custodia mea la firma unde lucrez. smile

Astazi am observat ca pe una dintre frunzele unui echinodorus, am depuse niste icre de scalar.  In pozele de mai jos puteti vedea scalarul, si tufa de echinodorus.


Dotarile si specificatiile acvariului nu s-au schimbat prea tare din descrierea de la threadul de mai an. Singura modificare mai mare e numarul de plante (acvariul e acum mult  mai bine plantat, chiar daca are doar plante easy).

Intrebari:


a. Cum imi dau seama daca icrele sunt fecundate sau nu?
Nu aveam idee ca cei doi scalari au format o pereche? Pot sa imi dau seama daca sunt opereche dupa ceva anume?
b. Stiti sa existe cazuri inc are o femela de scalar sa depuna fara sa aiba pereche?
Scalarul mai mare din poze pare sa pazeasca icrele, si are vreo 3 ani jumate, spre trei.  Cel mic are cam 4 luni, spre 6. E cumparat prin toamna.
c. In lipsa unui alt acvariu care sa joace rolul de maternitate, ce as putea sa fac ca sa salvez puii? As vrea sa ii cresc si apoi sa ii le gasesc o alta casa. smile


Multumesc,
Alexandra

P.S. Am de gand sa citesc si eu una-alta despre inmultirea scalarilor, dar astia doi m-au luat prin surprindere! Azi au depus.

2

Re: Scalari, depunere. Ingrijire

Inca cateva poze cu mediul inconjurator: