Subiect: ajutor

ce materiale filtrante as putea pune intr-un jbl e900 pt o filtrare cat mai buna
si ordinea in care trebuie puse materialele filtrante
multumesc

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

2

Re: ajutor

Nu sunt in masura sa-ti spun o anumita ordine la materialele filtrante dar iti pot spune cu siguranta ca inelele ceramice Sera Siporax sunt cele mai bune, si nu ar trebui sa lipseasca din filtrul tau smile

3

Re: ajutor

Siporax sau Bile Eheim, Bile Jbl....

Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.

4 Editat de broschi526 (2010-03-06 00:07)

Re: ajutor

pana acu o saptamana erau toate bune si frumoase acum iara a inceput sa apara prafu ala albicios in apa
precizez ca acum o saptamana am scos clear mecul din filtru ca facuse trei luni
in filtru am numai bio balls si bureti
mai am un resum debit 700lh pentru filtrare fina
lumina 10 ore cu pauza de 4 ore la pranz
fertilizare sera florena si pps pro(nu am co2)
ce as putea sa fac sa scap de apa este a doua oara cand mi se intampla,am mai avut anu trecut si nu am reusit sa scap de ea pana nu am schimbat toata apa
va multumesc

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

5

Re: ajutor

Nu ai  nici o boaba de siporax!!!...buretii ca buretii..dar bio balls nu poate inlocui siporax-ul!
Oricum...am impresia ca ai o 'mica deciclare'...din pacate...

Ciclare usoara si rapida!

6 Editat de costi8 (2010-03-06 10:14)

Re: ajutor

mai mult ca sigur ,...siracan....zice bine ce zice.

incearca ...Eheim Pro Biomedium Substrat....eu il folosesc cu brio in acelas JBL ca al tau.
cam scump, dar merita toti lanii. cred ca undeva intre 2-3 litri sunt mai mult decat OK.si nu mai ai treba nici cu NO2-ul

si daca tot desfaci filtrul baga si ... Green Bacter....merita investitia, cu ce poate face asta.

PS. eu tocmai pentru a evita astfel de situatii neplacute merg cu doua filtre / acvariu, si mai am avantajul ca atunci cand va veni momentul unei spalari si curatari a filtrului o fac cu simt de raspundere si fara frica de a decicla bazinul , pentru ca le spal pe rand.

7 Editat de broschi526 (2010-03-06 15:36)

Re: ajutor

deci o sa cumpar siporax si Eheim Pro Biomedium Substrat de 2l sper sa ajunga
dar cum sa le asej in filtru?
sertarul de jos bio balls
urmatorul siporax
urmatorul Eheim Pro Biomedium
si primu bureti
e bine asa sau daca nu dati-mi un exemplu
mai am o intrebare in filtru se poate pune si putin carbune activ?sau merge sa-l pun in filtru intern?
va multumesc

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

8

Re: ajutor

Pe cutia de substrat Eheim,o sa gasesti desenate pe capac doua modalitati de a-ti aranja 'etajele' in filtru! wink

Ciclare usoara si rapida!

Re: ajutor

k mersi mult

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

10

Re: ajutor

Siporax ar fi cel mai bun dar si celelalte mentionate mai sus sunt tot pe acolo.Pui siporax in toate sertarele iar deasupra primului sertar pui filtru de hota.La admisie poti pune un burete ca sa nu intre mizeria in filtru(il cureti la nevoie).Vei avea cea mai buna filtrare biologica iar filtrul intern rezolva filtrarea mecanica.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vssP_7T9wnU[/youtube]

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

Re: ajutor

as pune si asa dar este destul de scump siporax-ul si sunt cam in criza cu banii:D
mersi de sfat

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

12

Re: ajutor

Se poate comanda de aici cu 20lei/L: http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/ … l%20loose/
Trimit si in Romania doar sa va adunati mai multi doritori sa merite transportul.Costul trasportului ar fi asa:10 kg:24,98€; 20 kg:35,98 €; 30 kg:49,98 €;
La noi siporaxul se vinde la petshopuri cu 60lei/L,daca ar fi cam 10 doritori minim cu o comanda mai mare,merita cu siguranta.Se poate comanda orice de pe site-ul respectiv dar sa nu fie cu greutate f.mare.Va adunati si unul se ocupa de comanda,apoi cand vine marfa o trimite la restul doritorilor.Este simplu doar sa aveti voita.Spor la adunare.....si organizare

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

Re: ajutor

am observat o chestie apa de la robinet este albicioasa,am lasato la declorinat 4 zile si tot albicioasa ramane.cred ca o sa ma apuc sa aduc apa de izvor?ce teste trbuie facute la apa?

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

14

Re: ajutor

cred ca toate testele posibile pt apa.  :d

Re: ajutor

mai bine testez un peste si ceva plante:D

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: ajutor

parca incepe sa-si mai revina,inca nu am bagat nimik in filtru

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: ajutor

1

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp