Subiect: Acvariul meu....

Ma numesc Cristian si voi face o mica prezentare a noului meu acvariu : posed un acvariu de cca 150 l, sincer nu stiu sa socotesc volumul (rusine mie) L - 100 cm, l - 30 cm, h - 45 cm, capac facut la comanda cu 2 neoane - Aqua Medic Plant Grow JBL - 36 w fiecare, un filtru extern de la JBL Cristal Profi e700, un filtru intern Aquael Fan 3Plus, plus doua pompe mici de aer (de asta sunt si doua, le aveam de mai mult timp smile, acvariul este semiplantat (de aici vine si "foamea" de plante pe care o am)am scris pe forum. si c-am atat la tehnologie (este adevarat imi lipseste CO2 dar momentan greu cu banii smile
     In ceea ce priveste fauna stau c-am asa : 4 Tricogasteri Trichopterus, 2 seamana cu cei 4 numai ca sunt galbeni si au niste linii transversale negre pe spate (sincer nu stiu daca sunt tricogaster sau collisa ???cand am sa le fac poza am sa va arat), 2 Xipho (baiat si fata), 2 Corydoras Paleatus, 3 Scalari (2 negri si unul auriu), iar piesele de rezistenta sunt 2 Ramirezi (un baiat si o fata) si 2 Ghost Glass Cat(doar 2 am mai gasit k sa aflu ca le este bine cand sunt mai multi).

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

2

Re: Acvariul meu....

calculele de volum le alfi in clasa a 5-a daca nu ma insel big_smile:D

uite aici pt tine  Volum si Greutate
Acvariul poate tine 135 litri de apa. Daca presupunem ca nivelul apei este cu 3 cm sub marginea superioara atunci numarul total de litri este 126

Iluminare acvariu
Vei avea nevoie de 67.5 watti de lumina pentru plante cu necesitati reduse, 101.3 watti pentru plante cu necesitati medii si 135  watti pentru plante cu necesitati de lumina crescute.

Incalzire acvariu
Vei avea nevoie de un incalzitor cu o capacitate de  156.5 watti (dublu daca este o camera rece sau subsol)

Filtrare acvariu
Vei avea nevoie de un filtru cu o capacitate intre 540 si 945 pe ora.


acum sper ca e clar si pt tine :d big_smile:D

Re: Acvariul meu....

sece4u20 A scris:

Incalzire acvariu
Vei avea nevoie de un incalzitor cu o capacitate de  156.5 watti (dublu daca este o camera rece sau subsol)

Filtrare acvariu
Vei avea nevoie de un filtru cu o capacitate intre 540 si 945 pe ora.

incalzitorul este bun(este o camera care la -28 de grade afara, temperatura din camera era de 22 de grade)

filtrul duce pana la 700 de litri pe ora

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

4

Re: Acvariul meu....

Bine ai venit!:)

Ape limpezi si multa sanatate si bucurii! smile:):)

Asteptam poze...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Acvariul meu....

mersi de urare smile

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

Re: Acvariul meu....

1

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

Re: Acvariul meu....

2

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

Re: Acvariul meu....

3

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

Re: Acvariul meu....

4

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

Re: Acvariul meu....

am pus si eu cateva foto, cand am sa fac altele mai bune am sa mai pun

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

11 Editat de sece4u20 (2010-03-22 23:46)

Re: Acvariul meu....

am bagat poze noi cu pestisorii mei, setup-ul acvariului peste vreo 2 luni, ca e nasol cu banii smile

http://www.flickr.com/photos/48602086@N06/


@sece4u20 wrote:incearca sa dai EDIT. sa nu mai incarcam threadul cu multe posturi. multumesc

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

12

Re: Acvariul meu....

cu putina imaginatie ti-ai putea transforma acvariul in ceva de vis, fiindca este destul de mare si poti face niste aranjamente deosebite cu costuri minime! motanul ala din poza cred ca este tare rasfatat, are un sictir pe fata de lesini tongue sta la poza ca la dentist! am totusi o curiozitate....am vazut la tine in acvariu ceva lung si rosu ca un sarpe, este peste?

13

Re: Acvariul meu....

planta aceea lunga de pe mijloc este valissneria gigantea ?? ca daca este asa si eu imi cumpar.:D

Re: Acvariul meu....

pelly67 A scris:

cu putina imaginatie ti-ai putea transforma acvariul in ceva de vis, fiindca este destul de mare si poti face niste aranjamente deosebite cu costuri minime! motanul ala din poza cred ca este tare rasfatat, are un sictir pe fata de lesini tongue sta la poza ca la dentist! am totusi o curiozitate....am vazut la tine in acvariu ceva lung si rosu ca un sarpe, este peste?

smile)))))))))))

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

Re: Acvariul meu....

sece4u20 A scris:

planta aceea lunga de pe mijloc este valissneria gigantea ?? ca daca este asa si eu imi cumpar.:D

este giganteea, sa stii k a avut 1 metru, dar am tuns-o

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

16

Re: Acvariul meu....

deci neaparat trebuie sa fac si eu rost de ea. o sa incerc sa o pun pe parti si sa se impreuneze la mijloc ca un tunel sau asa ceva.. multumesc de informatie

17

Re: Acvariul meu....

nu mai lamurit ce este in poza expusa de tine DSC08070!

Re: Acvariul meu....

sa stiti k inainte sa-mi fac setup-ul la acvariu am sa va rog sa veniti cu ceva ideii k sa fie ceva fain, va multumesc, iar pestele despre care ma intrebi de sunt doi Half Banded Spiny Eel, si tocmai i-am primit de la unul din colegii nostri de pe forum, si sunt veniti tocmai de la bucuresti pana la iasi cu trenul smile

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

19

Re: Acvariul meu....

banuiam ceva....sa fi atent cu acest tip de pesti, devin teritoriali si isi impun cu forta acest lucru, le trebuie bazin destul de mare fiindca vor creste, iar locul lor in acavriu cu pesti de talie mica este un fel de ruleta ruseasca pentru cei din urma!

Re: Acvariul meu....

stiu, stiu m-am documentat inaite sa-i iau, singurul peste de talie mica e ramirezul, dar nu au nici o sansa in fata lui, are  o personalitate de invidiat, el e seful in acvariu, nu misca nimeni daca nu spune el, serios vb smile

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit