1

Subiect: problema cu melci ponaceea

am mai vazut parca o discutie pe tema asta dar no mai gasesc este vorba despre cochilia melcilor care parca se macina si am am inteles ca este de la lipsa de calciu ce pot sa fac ca aceasta  sasi revina la normal?/

2

Re: problema cu melci ponaceea

nu stie nimeni nimic???

Re: problema cu melci ponaceea

Ai facut un test de duritate la apa cu care faci schimb sau daca stii ce valori are GH-ul? Per general , schimburile normale de apa de 30% din volumul acvariului sunt numai bune pentru a reface sarurile din apa. Pentru suplimentare baga in acvariu os de sepie, il gasesti la petsopuri ca supliment de minerale pentru pasari, sau saruri de mineralizare de la firme de produse acvaristice, varianta mai scumpa.

4

Re: problema cu melci ponaceea

Le poti suplimenta dieta cu salata verde (oparita 30 de secunde). Contine cam 75 mg de calciu / 100 g. si le place la nebunie .
Osul de sepie contine cam 90% CaCO3. Adaugandu-l iti va creste atat KH cat si GH. Pune cate putin si eventual monitorizeaza acesti parametri.
Din pacate nu este prea solubil. Poti sa il pui in filtru ca sa nu strice aspectul acvariului. se foloseste si la creveti.
O substanta mai solubila si care nu creste KH este CaCl2.

Re: problema cu melci ponaceea

eu iti recomand sa nu i inveti cu salata sau alte tipuri de legume..."patiti stiu de ce" big_smile

Re: problema cu melci ponaceea

pot sa stiu si eu sa nu fac greseli ??

7

Re: problema cu melci ponaceea

k multumesc mult