Subiect: Nu am putut sa ma las de acest hobby :)

Dupa cum spune titlul am mai avut un acvariu acum cativa ani si am decis sa ma reapuc de acest hobby, asa ca mi-am facut un acvariu de 255Lx55lx55h
-filtrare un sunsun 2000l/h si un sunsun 1400l/h (acesta din urma doar pentru filtrarea biologica)
-lumina LED (nici nu stiu cum sa va explic, totul e DIY)
-background diy
astept pareri si bineinteles critici
va rog sa imi scuzati calitatea filmarii alta camera nu am si va rog sa scuzati particulele din apa tocmai am miscat ceva pe acolo.

video

2

Re: Nu am putut sa ma las de acest hobby :)

"E urat! Eu l-as sparge! Acvariu de doi metri jumate? O rusine!!!!" vorbeste invidia din mine. big_smile

Re: Nu am putut sa ma las de acest hobby :)

Salut,din pacate nu pot sa vizionez filmarea(sunt la serviciu,de la mine este).
Si eu am acvariu aproape identic doar ca latimea este de 60.
Ce pesti ai in el?
La filtrare stam cam la fel dar eu mai am 2 saptamani pana bag apa in el,voi avea 7-9 baboi( americani) si pt volumul asta de apa cred ca nu este suficienta filtrarea,vreau sa stiu daca este ok ca filtrare?
La lumina vroiam sa ajung,nu sunt sigur de iluminatul cu leduri,eu vreau sa iasa cateva culori in evidenta,pot sa detaliez iluminatul te rog

4 Editat de bogdan666 (2015-06-10 21:49)

Re: Nu am putut sa ma las de acest hobby :)

@Faye nu e asa de greu dupa cum pare, l-am facut singur si a iesit "aproape" din prima. Am avut o singura gaura intr-unul din colturi dar s-a rezolvat cu un pic de silicon. E cu sticla de 10mm deci nu e nu stiu ce, fund simplu tot de 10 iar sus are 4 intarituri.
@radu_dragan despre iluminat am 15m de banda led luata din China ca ai nostri cer pret cel putin triplu, si pentru ca stiu si pot am facut sa imite rasaritul si apusul smile
PS: am uitat sa iti zic despre filtrare, la ce pesti am eu fiind inca pui mi se pare ok, + ca fac curat in el destul de des. Daca ar fi sa modific ceva la filtrare nu as faceo indiferent de ce ar spune lumea.

5

Re: Nu am putut sa ma las de acest hobby :)

E tare greu cand ti-l doresti dar nu ai spatiu sa-l pui in casa! tongue
Felicitari pentru monstru!

Re: Nu am putut sa ma las de acest hobby :)

sparge ceva perete smile) multumesc.

7 Editat de bogdan666 (2015-12-14 20:58)

Re: Nu am putut sa ma las de acest hobby :)

Un mic update dupa ceva vreme smile

link