21

Re: Aquael partea a 2-a

plantuta

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

22

Re: Aquael partea a 2-a

pic 1

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

23

Re: Aquael partea a 2-a

aquaelul gata amenajat

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

24 Editat de Baracuda (2010-03-26 19:08)

Re: Aquael partea a 2-a

aqua A scris:

plantuta

Radu Luchian a grait cu dreptate, "plantuta" este la fel de departe de Echinodorus, precum mararul de patrunjel. Dinsa este Cryptocoryne. In alta ordine de idei "fain acvariu"!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25

Re: Aquael partea a 2-a

Astept pareri si critici

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

26

Re: Aquael partea a 2-a

Arata bine

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

Re: Aquael partea a 2-a

Cam "bizara" combinatia de pesti (gurami, neoni, tetrazone) nu are treaba cu ce a spus @pelly67 legat de biotopul amazonian (nici la plante, nici la pesti). Eu as pastra doar tetrazonele sau neonii.

La capitolul recomandari iti sugerez ca plantele de pe colturile din fata sa le pui in spate, sunt plante de fundal, nu de planul frontal. Termometrul poti sa il pui mai sus, cu ventuza la 2 cm sub nivelul apei si cat mai aproape de sticla din fata, in felul asta da un efect mai unitar (in loc sa fie pur si simplu un termometru oblic pe mijlocul sticlei laterale).

Legat de jetul de aer bagat de filtrul intern, poti sa decuplezi furtunul de aer de la pompa si sa indrepti oleaca jetul de apa spre suprafata, in felul asta se dizolva si oxigen in apa si eviti si acel jet de bule de aer, inestetic. Daca nu se poate roti evacuarea filtrului, ataseaza-i un conector tip "L" cu iesirea in sus.

Bafta!

28

Re: Aquael partea a 2-a

pestii traiesc foarte bine impreuna....nu am avut nici o problema cu ei...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

29

Re: Aquael partea a 2-a

Radu Luchian A scris:

Cam "bizara" combinatia de pesti (gurami, neoni, tetrazone) nu are treaba cu ce a spus @pelly67 legat de biotopul amazonian (nici la plante, nici la pesti). Eu as pastra doar tetrazonele sau neonii. La capitolul recomandari iti sugerez ca plantele de pe colturile din fata sa le pui in spate, sunt plante de fundal, nu de planul frontal. Termometrul poti sa il pui mai sus, cu ventuza la 2 cm sub nivelul apei si cat mai aproape de sticla din fata, in felul asta da un efect mai unitar (in loc sa fie pur si simplu un termometru oblic pe mijlocul sticlei laterale). Legat de jetul de aer bagat de filtrul intern, poti sa decuplezi furtunul de aer de la pompa si sa indrepti oleaca jetul de apa spre suprafata, in felul asta se dizolva si oxigen in apa si eviti si acel jet de bule de aer, inestetic. Daca nu se poate roti evacuarea filtrului, ataseaza-i un conector tip "L" cu iesirea in sus. Bafta!

esti singurul care ai sesizat "aluzia" ! felicitari!

30 Editat de aqua (2010-03-28 14:56)

Re: Aquael partea a 2-a

Nu ai luat in considerare un lucru radu luchian....poza e facuta la lumina naturala si nu are stabilizator de imagine..de aceea bulele ies miscate si pare ca si cum ar fi mult mai multe dar o sa pun filmulet cu acvariul...sincer eu nu as muta vallisneria aia din fata in spate...am incercat si nu se vede deloc frumos...mai bine zis nu se vede...arata mai bine asa ...
citat din alta persoana de pe forum...conteaza sa iti faca tie placere wink
poti sa imi spui care e aluzia...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

31

Re: Aquael partea a 2-a

aluzia...era defapt o parabola!

32

Re: Aquael partea a 2-a

puii de anubias...greu mai cresc chestiile astea smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

33

Re: Aquael partea a 2-a

dai cu fertilizanti si semi umbra!...la 2 plante in 2 luni am avut cca.25 de frunze noi!

34

Re: Aquael partea a 2-a

ma duc CHIAR acuma sa mut termometrul...
plantele trebuie sa intelegeti ca au fost puse unde sunt deoarece fiecare are un scop....acelea din dreapta acopera filtrul iar vallineria este pusa acolo deoarece este prea goala partea aia si da un aspect urat.

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

35

Re: Aquael partea a 2-a

uite aici

36

Re: Aquael partea a 2-a

a doua

Re: Aquael partea a 2-a

La urma urmei fiecare procedeaza cum crede ca se cuvine, eu doar am spus ce as face eu. Treaba este ca (cel putin la mine) atunci cand se umbla la ceva in acvariu nu se urmareste efectul estetic imediat (1 saptamana... doua) ci mai degraba efectul de durata. Daca arata aiurea valissneria acolo in spate este pentru ca nu e dezvoltata bine inca, dar odata ce se dezvolta si iti umple acea zona, efectul va fi cu totul altul.

Ah, ce lumina naturala spui tu?! neutral Aia e lumina de la tuburi din cate se poate observa in imagine. Umbra din camera arata ca nu e chiar asa iluminata incaperea, cel putin nu in momentul fotografierii, sursa primara de lumina fiind a acvariului. Dar, din nou, ideea este tu sa fii multumit de el, nu eu (sau altii). Ceea ce iti spun este doar o parere pe care tu ne-ai cerut-o, modul in care as proceda eu. Nimic mai mult...

38

Re: Aquael partea a 2-a

pai acvariul este amplasat mai corect,fara sa bata lumina solara in el...prin termenul "lumina naturala" am vrut sa spun ca aparatul face poze cu lumina naturala si blitz iar eu am facut la lumina naturala...in continuare astept pareri despre acvariu smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

39

Re: Aquael partea a 2-a

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_eXQdB10tm0[/youtube]

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

40

Re: Aquael partea a 2-a

nu arata rau! nu e prea puternic jetul de aerare?