21 Editat de leounltd (2015-08-13 13:14)

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Am zis ca ma retrag din discutie dar nu pot sa ma abtin. Nu inteleg de ce iei ca punct de reper Amano si insisti pe pretul lui. Uite, eu i-am donat 6 Amano unui coleg de pe forum.
Ghidandu-ma dupa logica ta, ca orice Neocaridina trebuie sa fie mai ieftina decat "celebrul"Amano, inseamna ca daca vreau sa ii dau cuiva Yellow, Blue, etc, trebuie sa ii dau eu bani de la mine?! ^:)^

PS: http://www.rendo-shrimp.de/epages/62701010.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62701010/Categories/Garnelen

22 Editat de leounltd (2015-08-13 13:05)

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

PS: Rog un moderator (George, help me!) sa stearga/ mute discutia la [Nevertebrate], exceptand primul tau post.

Multumesc anticipat! wink

23 Editat de El comandante (2015-08-13 14:44)

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Daca tot insisti, hai sa recitim impreuna ce am scris eu de fapt:

El comandante A scris:

  Reiau ideea: din punctul meu de vedere, daca un adult Amano se vinde cu 5-7 lei de la om la om  (iar 7 lei vad ca vrea detritus de la Iasi, care face, la fel ca si tine, un mic comert) in mod cert o neocaridina adult   de calitate decenta si culoare intrata de ceva vreme pe piata noastra nu justifica pretul de 5 lei. Asta e bineinteles parerea mea, iar oferta am facut-o in consecinta, ca doar platesc cu banii mei, nu cu ai tai  lol .

Iar acest punct de vedere e cu atat mai mult valabil daca toti crevetii Amano de la noi sunt importati.


Repet, eu n-am nimic cu faptul ca tu vrei sa iei 5 lei pe un juvenil galben de 1cm.  Ceri cat vrei, cine vrea plateste si cu asta basta. Nu inteleg insa de ce ai simtit nevoia sa deschizi aceasta discutie, in conditiile in care pretul propus de mine (si repet, negociabil in functie de calitate samd)  nu e nici pe departe absurd.

Deci nu "orice neocaridina" cum sugerezi tu la nici 24 de ore de la discutia noastra ci o neocaridina de calitate decenta si culoare intrata de ceva vreme pe piata noastra.

  Ca sa fie si mai clar, sa nu existe echivoc samd: din punctul meu de vedere, cand exista in tara destule populatii din varianta respectiva, iar exemplarele vandute nu au o calitate peste Sakura grade, nu cred ca o neocaridina ar trebui sa se vanda la un pret comparabil cu al unui Amano.

A, daca tu aduci pentru prima oara o varietate noua (sau pe care, din varii motive, n-a mai adus-o nimeni), evident ca nu mai exista reper de pret la asa ceva, singura limita e data de pretul la care cei interesati ar putea sa cumpere respectivii creveti direct de afara, daca tu sari calul cu adaosul.

Sau daca prin selectie obtii exemplare de o calitate exceptionala dintr-o anumita varianta, in mod cert n-o sa fiu eu ala care sa spuna ca ar trebui sa vinzi la pretul la care alt vanzator vinde aceeasi varianta, dar grad Sakura.

Sincer, nu inteleg de ce insisti direct sau indirect cu aceasta discutie care, in mod evident, nu este in avantajul tau.  Daca tu crezi ca poti demonstra cumva  ca un blue jelly adult (nu mai vorbesc de juvenili  lol  ) de calitate obisnuita justifica un pret cu doar 30% mai mic decat al unui Amano, cred ca te inseli grav.

A, sa nu uit  lol : ai idee care sunt costurile lunare de functionare ale unei firme cu 2-3 angajati in Germania?  Asta asa, ca sa punem intr-o perspectiva corecta preturile din linkul dat de tine...  roll
Asta e boala tipic romaneasca - vezi pe site-ul ala ca o firma din Germania vinde un yellow fire la 1.5 euro (deci 6,7 lei) si ai impresia ca ar fi ieftin sa dai un yellow cu 5 lei in Romania, din acvariul de acasa, eventual si juvenil  lol

No comment...

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Revenind la subiect: Anuntul e inca valabil, cumpar 25 de creveti yellow, blue sau orange.

25

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Scrisesem o gramada ca sa iti raspund dar mi-am dat seama ca intru in jocul tau (polemici cu oricine si indiferent de subiect - de la foto la creveti) si am preferat si eu sa fiu primul care cedeaza.
Nu pot decat sa iti urez bafta la cumparaturi.

26 Editat de El comandante (2015-08-13 15:15)

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

O da, eu m-am dus pe topicul tau de cumparare sa-ti explic nici eu nu stiu ce  roll  Sau poate nu realizezi in ce sectiune si pe ce topic ai scris.

Pe bune, un dram de decenta nu strica... Asta ca sa nu mai vorbim de alte aspecte cat se poate de evidente.  roll  Ca sa te duci pe topicul de cumparare al unui om de pe un forum si sa bati acolo campii pentru ca omul ala a avut o discutie pe alt forum ( si pe un cu totul alt subiect - aparate foto  lol ), e nevoie de multa... hmm, sa-i zicem tulburare...

Iti urez si eu multa sanatate.

27

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Apropos de tulburare:
Nick: el comandante - sugereaza putere, forta. Limba aleasa este o aluzie la Che Guevara (de asemenea cunoscut sub acest) nume ce nu face decat sa amplifice sentimentul (tau). Faptul ca totusi spre deosebire de cubanez tu ti-ai ales singur numele poate duce cu gandul la o dorinta de a proiecta forta asupra celor din jur, posibila o supra-compensare pentru altceva sau teama de cei din jur (atac cauzat de frica/teama).
Iti place sa scormonesti istoricul forumurilor pentru a le da peste nas "adversarilor"  dorinta de a ii face inferiori tie (sa fie teama, sa fie dorinta de a domina cauzata de acceasi compensare... tu stii cel mai bine)
La fel de multa sanatate!

28 Editat de El comandante (2015-08-13 16:10)

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Ramane cum am stabilit: cauta-ma pe topicurile tale de cumparare/vanzare  lol .  Cand o sa ma gasesti facand vocalize pe-acolo mai discutam despre tulburari.

Apropo, e o mare diferenta intre a 'scormoni istoricul forumurilor' si a da fix doua clickuri pe profilul unui utilizator. Ma rog, nu ca mai conteaza pentru tine detalii de-astea, avand in vedere viteza cu care ai trecut de la topicul cu 'imi mor RCS a treia oara' pe care l-ai deschis in noiembrie 2014 la afirmatia 'am dat 2 euro pe fire red' facuta cu nonsalanta aici.

Incearca sa intelegi faptul ca alea 2 click-uri nu le-am dat ca sa te fac pe tine sa te simti inferior "din dorinta de a compensa", asa cum ti-a placut sa crezi  lol , ci dintr-un motiv mult mai prozaic: nu-mi plac impostorii care incearca sa dea lectii/au pareri pe care simt nevoia disperata sa le impartaseasca indiferent de context in timp ce ei abia buchisesc ABC-ul unui hobby.

29

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Salutare tuturor , din cate stiu la sectiunea vanzari nu este permis comentul referitor la preturi , nu vad de ce si aici nu se aplica acelasi principiu si n final omul a facut o oferta de cumparare , nu ar trebui sa ne deranjeze asta .

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

30 Editat de El comandante (2015-08-13 16:52)

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Multumesc Gabi.  smile

Ca sa readucem topicul pe calea cea dreapta:

In Germania, la magazin (care plateste salarii, impozite, chirii samd - toate la nivel de Germania)  un crevete Fire Yellow de calitatea prezentata in poza costa 1,49 euro adica 6.7 lei

http://www.rendo-shrimp.de/epages/62701010.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62701010/Products/%221RS%20012%22

Daca se cumpara un pachet de 10 bucati, acelasi magazin vinde acelasi crevete cu  1.3 euro adica  5.72 lei

http://www.rendo-shrimp.de/epages/62701010.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62701010/Products/%221RS%20012[1]%22

Probabil daca se cumpara un pachet mai mare se poate ajunge lejer la 5 lei si la ei.

Eu ofer 2 lei pe bucata pe un pachet de 25 de creveti yellow, blue jelly sau orange adulti de calitate buna.  Pentru adulti yellow fire de calitatea prezentata pe site-ul rendo-shrimp pot sa dau MAXIM 3 lei/bucata.

Ma intereseaza sa cumpar de la un acvarist roman, o persoana fizica la fel ca mine, care vinde ocazional surplusul de creveti din acvariul propriu, fara sa plateasca impozite, taxe, fumarit samd catre Boc, Ponta, Predoiu sau cine stie ce alt politruc ne-o mai conduce tara in viitorul previzibil.

Ca idee, am vandut acum 2 ani un acvariu Juwel de 180 de litri, nou-nout, la vreo 55% din pretul de la magazinele virtuale. Si a durat o luna pana sa-l dau si la pretul ala, dupa ce am pus anunturi in stanga si-n dreapta.  Asadar am rugamintea ca eventualele trairi legate de pretul oferit de mine pentru acesti creveti sa fie exprimate de-acum incolo pe PM.

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/20995/vandut-acvariu-juwel-rio-180-nounout-si-stand-original-juwel/

31

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Pai asa vorbiram , eu incerc sa calmez spiritele si ce faci ?

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

32 Editat de El comandante (2015-08-13 16:55)

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Am incercat pentru ultima oara sa justific pretul oferit  smile  . Eu zic ca e logic ce am scris acolo, mai ales ca aduc in sprijin si experienta personala de vanzare (inclusiv aici pe forum) a unui obiect cu durata de viata semnificativ mai mare decat a unui crevete .

33

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

gabi22 A scris:

Salutare tuturor , din cate stiu la sectiunea vanzari nu este permis comentul referitor la preturi , nu vad de ce si aici nu se aplica acelasi principiu si n final omul a facut o oferta de cumparare , nu ar trebui sa ne deranjeze asta .

Suntem la sectiunea <cumparari>, nu <vanzari>. Nu e cazul discutiei de fata, dar este normal ca in momentul in care cineva vrea sa cumpere, sa se dezbata asupra pretului.

Toate bune!

34

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Mie asa mi pare normal , vrei sa i vinzi ok , nu vrei sa i vinzi la pretul oferit de el lasa l in nebunia lui , da daca ti place sa râcâi ceva dai inainte Leo .

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

35

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Nu o sa racai sub nicio forma Gabi. Am pierdut prea mult timp cu subiectul asta si nu o sa o fac in continuare.
Revin, cu solicitarea de stergere/ mutare a postarilor care nu "isi au locul". In alta ordine de idei, ca iar nu ma pot abtine, cred ca postul asta se potrivea mai bine la " Solicitari Donatii"- bine, trebuie inventata sectiunea mai intai  big_smile

:noroc

O zi buna tuturor!
Eu ma retrag din discutie!

36 Editat de El comandante (2015-08-13 17:36)

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Apropo de solicitari-donatii, acolo cred ca-si avea locul topicul in care incercai tu sa vinzi puiet la 5 lei bucata lol
Puteai la fel de bine sa soliciti sa ti se doneze niste bani, era aproape acelasi lucru. Nu de alta, dar tu persoana fizica din Romania cereai pe puiet aproape tot atat cat cere un magazin din Germania pe adulti, lucru pe care il poate constata orice om care stie sa citeasca si sa dea click pe un link lol .

Reiau ideea, poate o fi ceva neclar in aceasta argumentatie (pardon, 'nebunie'   wink  )

El comandante A scris:

Ca sa readucem topicul pe calea cea dreapta:

In Germania, la magazin (care plateste salarii, impozite, chirii samd - toate la nivel de Germania)  un crevete Fire Yellow de calitatea prezentata in poza costa 1,49 euro adica 6.7 lei

http://www.rendo-shrimp.de/epages/62701010.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62701010/Products/%221RS%20012%22

Daca se cumpara un pachet de 10 bucati, acelasi magazin vinde acelasi crevete cu  1.3 euro adica  5.72 lei

http://www.rendo-shrimp.de/epages/62701010.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62701010/Products/%221RS%20012[1]%22

Probabil daca se cumpara un pachet mai mare se poate ajunge lejer la 5 lei si la ei.

Eu ofer 2 lei pe bucata pe un pachet de 25 de creveti yellow, blue jelly sau orange adulti de calitate buna.  Pentru adulti yellow fire de calitatea prezentata pe site-ul rendo-shrimp pot sa dau MAXIM 3 lei/bucata.

Ma intereseaza sa cumpar de la un acvarist roman, o persoana fizica la fel ca mine, care vinde ocazional surplusul de creveti din acvariul propriu, fara sa plateasca impozite, taxe, fumarit samd catre Boc, Ponta, Predoiu sau cine stie ce alt politruc ne-o mai conduce tara in viitorul previzibil.

Ca idee, am vandut acum 2 ani un acvariu Juwel de 180 de litri, nou-nout, la vreo 55% din pretul de la magazinele virtuale. Si a durat o luna pana sa-l dau si la pretul ala, dupa ce am pus anunturi in stanga si-n dreapta.  Asadar am rugamintea ca eventualele trairi legate de pretul oferit de mine pentru acesti creveti sa fie exprimate de-acum incolo pe PM.

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/20995/vandut-acvariu-juwel-rio-180-nounout-si-stand-original-juwel/

 
Ma intreb ce are totusi de zis proprietarul acestui site, care inteleg ca detine si el un magazin de profil si deci stie foarte bine ce inseamna sa platesti salarii, taxe, impozite, chirii, utilitati samd  si cum se reflecta toate astea in pretul final?
Mi-e greu sa cred ca i se pare normal ca o persoana fizica sa ceara acelasi pret ca un magazin (pe o marfa inferioara lol ) si sa mai faca si scandal cand un cumparator "indrazneste" sa ofere un pret mai mic...

37

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Nu ești sănătos! :smoke

38 Editat de El comandante (2015-08-13 17:39)

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Corect, e dementa curata sa constat ca tu cereai pret de crevete adult vandut in magazin din Germania. Doar ca il cereai pe puiet vandut de acasa in Romania lol

Ca tine bibicule mai rar lol   De fapt n-am inteles eu bine, 99% din pret era justificat de onoarea de a cumpara de la tine lol

39

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Hey, Che Guevara, mai usor cu "bibicule". Ramai in lumea ta de gheata! Toate au o limita!!
Stii ma gandesc ca daca ai locuit in Leiden, la 15 min de Amsterdam, ai luat-o pe cai gresite/ ai "profitat de oportunitate" ca sa fiu mai exact.  :smoke  :smoke   :smoke
Pe principiul, cel mai destept cedeaza, da-mi voie sa ies din discutie!

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

M-as fi mirat sa intelegi citatul din Caragiale.

Drum bun si eu zic sa mai maresti pretul la puietul ala, 5 lei e prea putin lol . Da-i naibii de nemti, ce stiu ei?  lol De la shrimpfather din Vitan vine lumina pe piata neocaridinelor si cine nu intelege asta e nebun sau drogat, eventual ambele.  lol