41 Editat de leounltd (2015-08-13 18:05)

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

:stupid Incearca sa intelegi ca nu am nicio Neocaridina de vanzare, implicit interes sa te conving pe tine care e pretul corect.
Toata ideea a fost ca am vrut sa iti expun ce eforturi presupune inmultirea crevetilor. Tu ai dus discutia catre forta de munca din Germania, rata somajului, pretul barilului de petrol, Caragiale si alte lucruri de genul (cu ghilimelele de rigoare).
Imi pare rau ca ti-ai facut impresia ca sunt vreun "samsar". Daca tot te plictisesti, mai sapa prin postari si poate iti schimbi ideea.

42

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Eu mi-am schimbat deja parerea.

43 Editat de El comandante (2015-08-13 18:21)

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Daca tu nu intelegi impactul pe care costurile de functionare ale unui magazin din Germania le au asupra pretului de vanzare al unei marfi (fie ea creveti sau orice altceva, de la ulei pentru motor la chiloti de dama) poate ar fi mai bine sa nu provoci asemenea discutii.

  O persoana fizica din Romania poate, slava Domnului, sa ceara fix cat vrea pe marfa ei. Dar daca se apuca sa discute pretul oferit de alta persoana fizica, ar face bine sa inteleaga niste realitati economice simple.

Pe romaneste: Daca ala in Germania plateste salarii, taxe, impozite, chirii si la sfarsit vinde adultul Fire Yellow cu 5.7 lei bucata in pachete de 10 bucati, inseamna ca aceeasi marfa, tot adulti si la calitate similara, se poate vinde SEMNIFICATIV  mai ieftin in pachet de 25 de bucati, de catre o persoana fizica din Romania, din acvariul de acasa. Daca tu nu intelegi acest adevar elementar e fix problema ta.


Retine ca eu am evitat din rasputeri sa fac prea multe afirmatii despre ce inseamna sa incerci sa vinzi in Romania, din acvariul de acasa, puiet de creveti yellow la 5 lei bucata in pachet de 10 bucati. Asta in pofida repetatelor tale provocari.

44 Editat de El comandante (2015-08-13 18:24)

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

leounltd A scris:

Eu mi-am schimbat deja parerea.

Vezi ca aia sunt creveti adulti iar omul cerea 4 lei bucata la pachetul de 25 de bucati. Deci?

El comandante A scris:

Eu ofer 2 lei pe bucata pe un pachet de 25 de creveti yellow, blue jelly sau orange adulti de calitate buna. Pentru adulti yellow fire de calitatea prezentata pe site-ul rendo-shrimp pot sa dau MAXIM 3 lei/bucata.

Oare a negocia de la 4 la 3 lei la un pachet de 25 de bucati se incadreaza la "cereri de donatii", nebunie, droguri samd, cum ai tot scris tu aici?  roll

Rusinica maxima...

45

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

El comandante A scris:

Oare a negocia de la 4 la 3 lei la un pachet de 25 de bucati se incadreaza la "cereri de donatii", nebunie, droguri samd, cum ai tot scris tu aici?  roll

   Mai degraba se incadreaza la bancu ala cu bula:
"-Tata, da-mi si mie 5 lei
-Cat ai zis, 4 lei? Ce faci tu cu 3 lei? Nu-ti ajung 2 lei? Ia la tata 1 leu!"
lol
PS: Succes la cumparare!

46 Editat de El comandante (2015-08-13 18:54)

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Doar ca eu m-am oprit la 3 lei in cazul crevetilor alor, care chiar sunt frumosi. Ceea ce demonstreaza cam cat adevar era (sau mai bine zis nu era lol ) in zicerile lui leounltd...

Oricum, bancul ramane unul clasic  lol

47 Editat de El comandante (2015-08-18 03:35)

Re: Cumpar 25 de creveti adulti albastri, galbeni sau portocalii

Am cumparat 25 de yellow de la un acvarist serios si pasionat, se poate inchide.

Avand in vedere mesajele private primite, ma vad nevoit sa precizez ca eventualele informatii de pret le va oferi doar vanzatorul, daca va dori. Multumesc pentru intelegere, asa mi se pare corect.