1

Subiect: Cum scap de GRIS ?

Salutare,

Observ niste pete albe ce au aparut zilele astea pe cativa dintre pestii mei. Am luat verde de malachit dar vad ca de 3 zile le aplic tratamentul si nu isi revin.

Va rog frumos orice SFAT sau SOLUTIE este bine venita, ajutati-ma!

O zi buna in continuare!

2

Re: Cum scap de GRIS ?

Poti incerca si Sera Costapur. La mine a functionat. Mult noroc.

Etiamsi omnes, sed non ego.

3 Editat de pelly67 (2010-03-08 21:17)

Re: Cum scap de GRIS ?

incearca JBL Punktol daca esti sigur ca pestii tai sufera de Ichthyophthirius
Instructiuni pentru tratament , aplicarea JBL Punktol:
Orice elemente de carbon activ trebuie sa fie eliminate din filtru inainte de aplicare, dispozitivele UV-C si aditia de CO2 oprite , echipamente de ozon oprite.
Doza: 10 ml pana la 100 l apa. Doze repetate, daca este necesar, pe 3, 5 zile pentru intreaga cantitate.
Inainte de fiecare dozare repetata, 30 - 50% din apa ar trebui sa fie schimbata. Cresterea temperaturii la 30 ° C este benefica pentru tratament.

4

Re: Cum scap de GRIS ?

Cred ca este gris...si nu ajunge doar malachitul....Foloseste costapur sau fauna mor,ridica temperatura la 30 grade, mareste oxigenarea daca ai o pompa sau ceva.Si atentie ,scoate carbunele activ din filtru.In 2-3 zile isi vor reveni

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

Re: Cum scap de GRIS ?

sare 1 lingura / 10 litri + caldura 29-30 grade. 3-5 zile. apoi revenire treptata la normal!
este suficient! NU baga chimicale!

6

Re: Cum scap de GRIS ?

pai nu mor sanitari  daca bag  sare ? asa  am  auzit

Re: Cum scap de GRIS ?

citeste aici :
Index » Bolile pestilor » DE CITIT:Despre tratarea grisului( Ichthyophthirius multifiliis ) !!!

8

Re: Cum scap de GRIS ?

decat sa distrugi tot acvariul, scoate pestii suspecti de gris si trateaza-i separat intr-un acvariu de carantina!

9

Re: Cum scap de GRIS ?

pai  cred  ca  asta  o  sa  fac

10

Re: Cum scap de GRIS ?

Nu cred ca este o solutie buna! Trateaza acvariul in intregime! Daca vei tratat doar pestii separat, cand ii vei reintroduce in acvariul comun se va intampla acelasi lucru!
Nu iti face probleme! si plantele si pestii rezista fara probleme la concentratia de sare si la temperatura ridicata pentru cateva zile!

11 Editat de pelly67 (2010-03-09 00:53)

Re: Cum scap de GRIS ?

...atunci spune-i tot ca omu' e la inceput de drum wink
"Despre concentratii
Se recomanda folosirea unei concentratii de 0.3% in cazul unui tratament pe termen lung. Ar veni cam o lingura de masa (sau 3 lingurite, in ambele cazuri sa nu fie umplute cu varf) pe zi, timp de 3 zile, la fiecare 4 litri de apa. Asta inseamna in final un total de 3 linguri la fiecare 4 litri! Aceasta concentratie nu trebuie sa fie prezenta in acvariu mai mult de 2 saptamani. Eliminarea ei se face prin schimburi partiale de apa (20% - 30%) in fiecare zi.
Sarea nu se adauga niciodata direct in acvariu. Scoateti putina apa din acvariu intr-o sticla de 2l, adaugati cantitatea de sare necesara, agitati pana se dizolva in totalitate, apoi turnati din cand in cand peste jetul de la filtru. Toata solutia de sare nu trebuie turnata imediat, ci putin cate putin timp de jumatate de ora. Atentie, sunt specii de pesti mai sensibile la sare, informati-va inainte de tratament ce concentratii suporta!
De asemenea, cantitatea necesara de sare nu trebuie calculata la volumul total al acvariului, ci la volumul REAL de apa (scadeti grosimea geamului, inaltimea substratului si spatiul liber lasat sus).
Pentru bai de sare se poate folosi o concentratie de 1% (9 linguri de masa la 4 litri). Pestele nu trebuie sa stea mai mult de 10-15 minute. In cazuri extreme se poate folosi o concentratie de 3% (27 de linguri fara varf la 4 litri), iar pestele va ramane practic pana aproape de limita supravietuirii, moment in care trebuie transferat imediat inapoi in acvariul principal.
In cazul in care va decideti sa folositi si alte medicamente pe langa sare (de exemplu Sera Mycopur - impotriva ciupercilor, Baktopur - impotriva bacteriilor), concentratia de sare este de 0.01% (o lingura la 40 litri - adaugata in prima zi de tratament). Cu Sera Costapur (impotriva parazitilor) nu e cazul sa mai folositi si sare.


Nota
Multe din informatiile prezentate in acest articol au fost preluate de aici: http://www.piranha-fury.com/information/article.php?id=13."

12

Re: Cum scap de GRIS ?

pelly67 A scris:

...atunci spune-i tot ca omu' e la inceput de drum wink
"Despre concentratii
Se recomanda folosirea unei concentratii de 0.3% in cazul unui tratament pe termen lung. Ar veni cam o lingura de masa (sau 3 lingurite, in ambele cazuri sa nu fie umplute cu varf) pe zi, timp de 3 zile, la fiecare 4 litri de apa. Asta inseamna in final un total de 3 linguri la fiecare 4 litri! Aceasta concentratie nu trebuie sa fie prezenta in acvariu mai mult de 2 saptamani. Eliminarea ei se face prin schimburi partiale de apa (20% - 30%) in fiecare zi.
Sarea nu se adauga niciodata direct in acvariu. Scoateti putina apa din acvariu intr-o sticla de 2l, adaugati cantitatea de sare necesara, agitati pana se dizolva in totalitate, apoi turnati din cand in cand peste jetul de la filtru. Toata solutia de sare nu trebuie turnata imediat, ci putin cate putin timp de jumatate de ora. Atentie, sunt specii de pesti mai sensibile la sare, informati-va inainte de tratament ce concentratii suporta!
De asemenea, cantitatea necesara de sare nu trebuie calculata la volumul total al acvariului, ci la volumul REAL de apa (scadeti grosimea geamului, inaltimea substratului si spatiul liber lasat sus).
Pentru bai de sare se poate folosi o concentratie de 1% (9 linguri de masa la 4 litri). Pestele nu trebuie sa stea mai mult de 10-15 minute. In cazuri extreme se poate folosi o concentratie de 3% (27 de linguri fara varf la 4 litri), iar pestele va ramane practic pana aproape de limita supravietuirii, moment in care trebuie transferat imediat inapoi in acvariul principal.
In cazul in care va decideti sa folositi si alte medicamente pe langa sare (de exemplu Sera Mycopur - impotriva ciupercilor, Baktopur - impotriva bacteriilor), concentratia de sare este de 0.01% (o lingura la 40 litri - adaugata in prima zi de tratament). Cu Sera Costapur (impotriva parazitilor) nu e cazul sa mai folositi si sare.


Nota
Multe din informatiile prezentate in acest articol au fost preluate de aici: http://www.piranha-fury.com/information/article.php?id=13."

Este f adevarat, dar eu merg pe ideea ca lucrurile simple sunt mai usor de retinut si aplicat!
O lingra de sare turnata direct in apa, si lasata in acvariu, garantat nu produce nimic rau! O concentratie mai mare, este adevarat ca trebuie bine gandita si tratamentul se face cu atentie (Bai de sare) dar nu cred ca este cazul!
Oricum, ai dreptate!

13

Re: Cum scap de GRIS ?

Sunt de parere cu baietii...nu`i trata in alta parte. Din cate am citit eu parazitul adult se desprinde de peste, inoata liber, urmand ca apoi sa se divida, deci vei avea acvariul tot infectat cand vei reintroduce pestii "sanatosi" asa ca nu e o solutie. Trateaza tot odata

Etiamsi omnes, sed non ego.

14 Editat de Baracuda (2010-03-09 15:32)

Re: Cum scap de GRIS ?

DAN5555 A scris:

Salutare,

Observ niste pete albe ce au aparut zilele astea pe cativa dintre pestii mei. Am luat verde de malachit dar vad ca de 3 zile le aplic tratamentul si nu isi revin.

Va rog frumos orice SFAT sau SOLUTIE este bine venita, ajutati-ma!

O zi buna in continuare!

Daca ai excel pe calculator iti trimit pe mail un material. Contine cele mai frecvente boli, simptome si tratamente, culese de mine de-a lungul timpului, din diferite surse.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Cum scap de GRIS ?

trimite-mi.

16

Re: Cum scap de GRIS ?

DAN5555 A scris:

trimite-mi.

Adresa de mail, prin mail-ul forumului nu pot atasa fisiere

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Cum scap de GRIS ?

red_dogzzz_rule@yahoo.com

18

Re: Cum scap de GRIS ?

DAN5555 A scris:

red_dogzzz_rule@yahoo.com

Am trimis

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Cum scap de GRIS ?

ms  mult

20 Editat de Tudor (2010-03-11 17:00)

Re: Cum scap de GRIS ?

Tratarea "grisului" se face foarte simplu fara sare, fara chmicale care decicleaza acvariul, doar prin simpla ridicare treptata a temperaturii la 32 grade timp de 4-5 ore din momentul in care apa a ajuns la aceasta teperatura, apoi coborarea temperaturii treptat la 30 grade si mentinuta asa inca 5-6 zile.

PS: nu mai recomandati chimicale decat daca acestea se administreaza intr-un acvariu carantina!!!...dar tratarea grisului se recomanda a fi facuta in acvariul comun.