21 Editat de Avatar (2010-03-09 02:56)

Re: Am primit doi pesti cadou! Ce sunt!

ce-mi place de voi big_smile tongue

On Topic: Bafta cu pestisorii MedEx si La multi Ani !

22

Re: Am primit doi pesti cadou! Ce sunt!

Multumesc mult pentru urari! Inca de aseara am mutat ambii Betta intr-un acvariu mic! Saptamana asta o angajata a sotului meu ii vrea de crescut si s-a dus astazi sa cumpere un acvariu mic pentru ei.I-am spus sa citeasca pe net inainte! As fi vrut sa-i ofer celui care s-a oferit sa-i ia dar sunt din Galati iar dansul vad ca din Bucuresti! Am rezolvat problema si am putut dorm azi-noapte! Ceea ce este mai interesant este ca in pet-shop aveau un acvariu plin numai cu Betta! Cred ca peste 100 de exemplare!!!!!!!! Oricum cei primiti ieri nu au mancat nimic pana nu le-am dat azi carne! nimic nu le-a placut! nici fulgi nici boabe rosii nici negre nimic! Azi le-am dat o faramitura de carne si gata au papat!
Multumesc de sfaturi! Cred caas fi innebunit sa-mi vad ceilalti pesti ciupiti sau mai rau...!
Din ce am observat la testul cu oglinda un Betta s-a burzuluit bine de tot! Parca era paun!
O zi buna la toata lumea si o primavara minunata!

23

Re: Am primit doi pesti cadou! Ce sunt!

Asa arata acvariul meu acum!

24

Re: Am primit doi pesti cadou! Ce sunt!

frumos ,doamna, insa tot as mai avea o sugestie. acum depinde de dumneavoastra daca doriti sau nu: scoateti bucatica aceea de lut de acolo sau eventual puneti o buturuga o sa arate excelent. garantat.

25 Editat de pelly67 (2010-03-10 00:13)

Re: Am primit doi pesti cadou! Ce sunt!

stimata doamna va rog sa-mi permiteti sa va dau unele sfaturi referitoare la acvariul dumneavoastra:
1.plantati direct plantele dupa ce in prealabil le veti scoate din acele ghivece inestetice;
2.ulcica aia nu da bine prin acavarii deci scapati de ea;
3.mascati filtrul biobox2 cu plante cu crestere rapida si de talie inalta;
4.pe partea din spatele acvariului, in exterior lipiti un colant de culoare neagra mat, pentru a pune in evidenta ce aveti in acvariu;
5.daca aveti pietrisul pus fara substrat este bine sa introduceti ceva fertilizatori pe langa radacinile plantelor;
6.fertilizati suplimentar plantele prin aditie de fertilizanti lichizi;
7.achizitionati un sistem CO2, in viitor o sa va trebuiasca!
8.achizitionati teste de apa pentru o monitorizare corespunzatoare;
9.pietrisul este cam marisor, cu prima ocazie schimbati-l;
10.bafta

26

Re: Am primit doi pesti cadou! Ce sunt!

paul ai dat-o gata pe doamna...cred ca se  va lasa de acvaristica lol

27

Re: Am primit doi pesti cadou! Ce sunt!

ma si intrebam..pe unde esti? lol:lol::lol:

28

Re: Am primit doi pesti cadou! Ce sunt!

in spatele tau..veghez lol:lol::lol::lol:

Re: Am primit doi pesti cadou! Ce sunt!

eu am o pereche de betta intr-un acvariu cu guppy(chiar si pui de 3 luni),conconius,neoni si xifo si nu am observat nimic neobisnuit.singura chestie este ca din cand in cand mai alearga femela

30 Editat de aqua (2010-03-18 19:49)

Re: Am primit doi pesti cadou! Ce sunt!

imi plac foarte mult plantele doamna smile
dar ar trebui sa faceti cam asa :
sa scoateti plantele din ghivece si sa le plantati direct in pietris
scoateti ornamentul acela si,cum au spus colegii mei introduceti ceva ca o buturuga de mopan...aveti grija sa o fierbeti inainte
buturuga o puneti mai pe mijloc iar plantele le aranjati dupa felul urmator: plantele inalte precum vallisneria le puneti in spate de tot iar plantele inguste in fata...din plantele domneavoastra vad ca nu prea aveti plante inguste dar aveti o planta mediocra si o puteti pune mai pe loa mijloc
pIETRISUL ESTE CAM MARE...introduceti un pietris de 2-3 mm granulatie deoarece in acesta mare patrunde mizeria pintre boabe...fertilizanti eu zic ca nu va trebuie neaparat...poate pe viitor dar daca aveti o iluminare buna eu zic sa nu va complicati...imi puteti spune ce fel lumina aveti ?
spor la treaba wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise