1

Subiect: imi mor pestii!!!

salutare
ma confrunt de curand cu o problema grava..imi mor pesti zilnic si nu stiu de ce
in special black molly,cateva zile stau ascunsi dupa filtru,apoi mor
nu prezinta nici un semn de boala pe corp,doar ca au inotatoarele mai decolorate(transparente)
va rog sa ma ajutati!!

am un acvariu de 54 de litri
-plantat
-filtru intern resun sp-1100L,care are un debit prea puternic,sa fie si asta o cauza a deceselor?
-CO2 bomba
-temperatura 24 grade
-schimb de apa saptamanal ~12 litri

pesti;guppy,xipho,black molly,black platy,cory

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

2

Re: imi mor pestii!!!

ai facut un test al apei?

Re: imi mor pestii!!!

posibil sa-ti moara din cauza stresului...si eu am patit asa ceva...pesti se decoloreaza cand ceva nu le merge bine...e posibil sa fie prea multi pesti in acavriu...cati black molly ai?!..cati ti-au murit?

4

Re: imi mor pestii!!!

pelly67 A scris:

ai facut un test al apei?

din pacate nu am teste pentru apa,stiu..greseala mea

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

5

Re: imi mor pestii!!!

bogdivaio A scris:

posibil sa-ti moara din cauza stresului...si eu am patit asa ceva...pesti se decoloreaza cand ceva nu le merge bine...e posibil sa fie prea multi pesti in acavriu...cati black molly ai?!..cati ti-au murit?

am avut 5 black molly,si mi-au murit 3

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

6

Re: imi mor pestii!!!

1.fa un test al apei, Test apa JBL EasyTest 5 in 1
Setul contine:
Flacon cu 50 de bandelete pentru analiza urmatorilor parametri:
pH intre 5.5 si 9.0
Duritate carbonica KH intre 0 si 40° GKH
Duritate totala GH intre 0 si 50° GTH
Nitriti (NO2) intre 0 si 20 mg/l
Nitrati (NO3) intre 0 si 200 mg/l
Descriere
Test de apa pentru cei care nu au timp sa masoare parametrii apei din acvariu cu teste profesionale de tip solutie. Caracteristicile ideale ale unui test sunt: simplu, rapid si suficient de precis.
Noul JBL EasyTest 5 in 1 realizeaza atinge aceste puncte. In doar 47 secunde, orice amator poate sa analizeze apa din acvariul de apa dulce, iaz sau apa de la reteaua locala.
Un avantaj suplimentar al testului JBL EasyTest 5 in 1 este ca valorile pot fi citite imediat. Scala de culoare arata clar valorile ideale, pe cele care pot fi imbunatatie, sau pe cele inacceptabile.
Rapid si usor masoara cinci din cei mai importanti parametri ai apei in acvariu, in mod orientativ. Valorile nitratilor (NO3) si nitritilor (NO2) indica eficienta si functionarea mecanismelor de curatare biologica. Valorile duritatii carbonice (KH) sunt importante pentru a stabiliza nivelul pHului. Duritatea totala (GH) indica daca apa contine prea putine sau prea multe minerale.

2.daca pestii tai arata ca in poza au o infectie bacteriologica, poti incerca cu JBL Acclimol

Re: imi mor pestii!!!

cum spune colegul fa un test pentru apa!

din cate am inteles acesti se ascundeau mereu dupa filtru...o varianta ar fi  ca erau fugariti de ceilati pesti?!...ceilalti pesti manifestau agresivitate fata de acestia?! sau se ascundeau pentru ca nu le mergea prea bine,fiind bolnavi

8

Re: imi mor pestii!!!

bogdivaio A scris:

cum spune colegul fa un test pentru apa!

din cate am inteles acesti se ascundeau mereu dupa filtru...o varianta ar fi  ca erau fugariti de ceilati pesti?!...ceilalti pesti manifestau agresivitate fata de acestia?! sau se ascundeau pentru ca nu le mergea prea bine,fiind bolnavi

ii mai ataca black platy
am observat o tenta de galben la black platy pe inotatoare si pe burta
iar la branhii au o tenta de turcoaz atat black molly cat si black platy

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

9 Editat de bogdivaio (2010-03-09 15:27)

Re: imi mor pestii!!!

stai ca vine paul omu cu link-urile lol si te ajuta sa identifici eventuala boala

10 Editat de pelly67 (2010-03-09 15:50)

Re: imi mor pestii!!!

ce figura esti mai bogdivaio! daca sti o bruma de engleza te vei descurca, daca nu copy/paste si te ajuta google translator....ai aici un spital on line cu absolut tot! te va ajuta sigur.... http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/index.php

11

Re: imi mor pestii!!!

pelly67 A scris:

ce figura esti mai bogdivaio! daca sti o bruma de engleza te vei descurca, daca nu copy/paste si te ajuta google translator....ai aici un spital on line cu absolut tot! te va ajuta sigur.... http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/index.php

stiu acel site,dar nu am gasit nimic asemanator
multumesc oricum

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

12 Editat de bogdivaio (2010-03-09 16:09)

Re: imi mor pestii!!!

cati pesti ai in acel acvariu?!...si la pesti e ca la oameni,daca ti mai multi intr-o camera decat trebuie ,unii se vor irita si iese cu scandal lol

13

Re: imi mor pestii!!!

asta cred si eu ca e problema, suprapopularea.. deci ce pesti ai avut exact.. si de cat timp merge acvariu?

14

Re: imi mor pestii!!!

Pestii tai mor datorita intoxicatiei cu amoniac...schimba ~40% din volumul apei
Mai mult ca sigur ai acvariul suprapopulat sau neciclat.