1

Subiect: Salve - Liviu din Bucuresti

Incepator - evident.
Un prieten a vrut sa scape de un Eheim de 180 litri brut (avea 2 si unul il tinea in beci) - un model cu suport stil mobila.
L-am preluat pe cel din beci si continutul de la cel activ:
- 1 bucata ancistrus sau pleco (are cca. 22 cm cu tot cu coada).
- 1 bucata ciclida de Malawi (cred) care a halit cu nulta pofta in urma cu cca. 4 ani alte 3 ciclide - au fost cumparate pe criteriul ce frumos colorati sint.
- 2 plante - mai caut ce sint - sint atacate de alge negre.

La o saptamina dupa ce mi-a dat acvariul mi-a dat si pestii. Asta a fost sambata trecuta.

Dotari:
- filtru JBL Crystal cu patru sertare - 2 cu burete, 2 cu siporax (asa arata)
- incalzitor 50W - e prea mic - am luat un Resun de 150W azi
- pompa JBL200 - am desfacut-o de 2 ori ca s-o conving sa functioneze pe un canal - si o piatra de aerare
- o pompa JBL pentru curatare substrat
- capac acvariu cu 2 neoane noname - ambele defecte
- hrana de 6 tipuri diferite - fulgi, bobite si pastile.
- un test de pH si mai multe tipuri de conditioner de la JBL.

Acvariul a fost spalat alternativ cu apa si otet pina nu am mai vazut urme de piatra pe el. Dupa care a fost clatit timp de cca. 1,5 ore cu un sprinkler (in curte) si mutat la mine intr-un loc in care nu bate soarele niciodata.
Acum are 2 saptamini de cind a fost umplut cu apa.

Au inceput sa dispara infuzorii - apa e aproape clara. Schimb 10 litri pe zi dupa ce sta 24h.
Pina repar neoanele sau gasesc altceva am agatat deasupra acvariului 2 becuri cu LED de 12W.

A trebuit sa inlocuiesc si rotorul la filtru - noroc ca era unul de rezerva.
O sa cuplez filtrul la un UPS.

Ciclidul e foarte activ - s-a obisnuit deja sa vina in coltul in care ii dau mincare. A scos de 2 ori plantele din nisip. A 2-a oara fixasem plantele cu pietre - degeaba. A reusit sa mute o piatra de 2 ori mai mare ca el (ca volum).
Ancistrusul (sau pleco) se muta de pe un perete pe altul, iar pastila care i-o dau zilnic dupa ce sting lumina dispare pina a 2-a zi.

O sa inlocuiesc nisipul cu pietris si poate un substrat fertilizant. Oricum prioritar e iluminatul. Pina la plante si pesti mai e mult.

Ca experieta personala - in 1980 sau 1981 am reusit sa reproduc Beta. Din 1983 din lipsa de timp nu am mai facut nimic in domeniu.

Am gasit destule sfaturi e forum ca sa lamuresc mai multe probleme, dar am ramas cu o nelamurire.


Acvariul e cumparat prin 2007, folosit pina in 2010, iar de atunci sta uscat.
Exista vreo sanasa sa se dezlipeasca? Nu are zgirieturi.