1 Editat de AnaMariaART (2015-11-07 04:09)

Subiect: Cred ca am nevoie de ajutor!!

Buna seara, astazi am avut deosebita placere si extazul de am achizitiona primul meu acvariu cu 5 pestisori.

   Am luat un acvariu de la emag cu toate cele necesare incluse , printre care un filtru Claro 300 (la care cred ca aici este problema). Iar maine am sa cumpar peisagistica ca sa spun asa, tot ce trebuie de la substrat pana la decoratiuni si plantute.
   Pestisorii i-am achizitionat dintr-un petshop si am reusit sa iau acasa ce mi-a placut, rapid pur si simplu fara sa apuc sa vad 100% felul de pestisor exact.
   Deoarece toate le-am luat azi din nestiinta, stiu ca nu am facut bine cu apa din acvariu (a trebeuit sa cumpar 2 bidoane de apa plata la 10 l), am adaugat si solutie speciala (Sera Aquatan), iar pesti pana de curand s-au simtit bine (au si mancat de seara, semne ca totusi s-au acomodat cu apa mult prea proaspata).
   Insa una dintre perechile de pesti de vreo 2-3 ore sta constant spre suprafata si din ce am citit asta denota insuficienta oxigenului. Vad cum alearga si inghit bulele de aer. Este vorba din cate stiu despre o pereche de Vivipari (Mooly cred, ideea este ca sunt alb-aurii cu o gusa foarte mare). De altfel am un pestisor sanitar (Hoplosternum Thoracatum) ce sta sfrijit (dar nu asta ma sperie pentru ca am inteles ca asa este tipul lui) dar mi se pare ca respira foarte rapid. Cel mai bine se simt perechea de pestisori scalari (care oricum cred ca sunt niste scalari mici din cate am auzit ca sunt de obicei).
Este normal un astfel de comportament, daca nu ce as putea sa fac sa indrept aceasta situatie?
Sunt foarte speriata deoarece nu stiu daca este ok sau nu.

http://i.imgur.com/Dfd2Hvu.jpg