Subiect: Buna. Va rog sa ma ajutati!

Buna , eu sunt Cristina , sotul meu s-a gandit sa imi aduca ( mai repede )Mos Craciun  un acvariu,  surpriza e frumoasa doar ca , din ce am citit, acesta trebuia ciclat in plus intretinerea lui presupune multa munca (desi erau de ajuns cei doi bebelusi pe care ii avem ), in fine , va rog sa ma ajutati  deoarece am impresia ca daca nu fac ceva vor muri toti pesti . Cel de la pet shop a spus sa trateze apa cu Metilfish iar hrana pestilor   se numeste Tetra Min. Acvariul meu arata cam asa.  Mentionez ca  sunt fericita posesoare si a unei broscute testoase care se afla tot in acel acvariu. hmm

Re: Buna. Va rog sa ma ajutati!

PunBB bbcode test

Re: Buna. Va rog sa ma ajutati!

Nu pot sa postez imaginile. Imi tot apare mesajul ca nu am ales nici un fisier .

Re: Buna. Va rog sa ma ajutati!

Imaginile cu acvariul meu .

Re: Buna. Va rog sa ma ajutati!

Buna draga mamica cu multe pe cap,

Ufff, nu stiu cu ce sa incep. Sa nu crezi mereu ceea ce zic cei de a petshop, acel metilfish este pt a trata anumite boli, la tine nu cred ca este cazul. Pt a grabi ciclarea poti cumpara cultura de bacterii de la petshop, gen tetra bactozym, jbl filter start, etc (sunt mai multe produse). Trebuie sa umplii acvariul cu apa pana sus, filtrul trebuie sa stea in apa, mai ales buretele (depinde de mediile filtrante). Vezi cand schimbi apa, saptamanal 20-25% din volumul net de apa sa speli buretele cu apa pe care o scoti din acvariu, nu cu apa direct de la robinet pt a nu-l decicla (omori bacteriile). Iti trebuie un aspirator de substrat, sunt unele ieftine la cca 15 lei si tragi mizeriile direct de pe pietris. Apropo, este indicat sa folosesti o culoare cat mai naturala, maro, negru, alb. Acvariul nu trebuie pus direct pe mobila, pt a evita spargerea fundului din caiza denivelarilor se pune sub el un burete (pad, au la petshop).
Plantele se ingroapa in pietris fara acel paharel nergru si fara acea vata. Sunt plante care necesita fertilizare, o anumita lumina. Parca vad un peste scalar, nu stiu cat de compatibil este cu ceilalti.
Iti sugerez sa citesti despre filtrare, lumina, compatibilitatea pestilor, hranire, suprapopulare, substrat, fertilizare, plante, asta daca vrei multe plante naturale. Nu este un hobby tocmai ieftin, daca vei aprofuna deja o sa inveti chimie. Nu exagera cu mancarea si nu tine lumina aprinsa ma mult de 10-12 ore pe zi (sunt prize programabile pt asta) si sa nu bata soarele direct in acvariu.

Mult succes,
Dan
Iti sugerez sa citesti despre

Re: Buna. Va rog sa ma ajutati!

Pentru substrat m-am gandit la DENNERLE : Scaper's Soil (1-4 mm).Insa ce pietris sa folosesc , si care este cantitatea optima pentru acvariul de 40L?Am doua plante din pacate nu stiu cum se numesc .

Re: Buna. Va rog sa ma ajutati!

Pestii sunt urmatori :2 scalari ,2 sanitari , 3 vivipari iar in pozele urmatoare sunt 3 dar nu sunt chear sigura  cum se numesc . Ce plante imi recomandati .Cat depre boscuta testoasa , trebuie sa o scot din acvariu ? Au murit 3 pesti ,unul dintre ei avea codita mancata .Hrana pestilor este adecvata , sau trebuie sa o schimb ?

Re: Buna. Va rog sa ma ajutati!

Temperatura apei este de 22 de grade trebuie sa o maresc ?as avea nevoie de un termometru ?Pestele din acel pahar mi s-a parut ca este mai agresiv si de aceea l-am izolat .Imi cer scuze ca am postat in mai multe mesaje dar nu prea merge netul .Pentru testele de apa ce trebuie sa cumpar?.