1

Subiect: Noul acvariu

Salutare din nou!

Vreau sa va prezint noul meu acvariu!
Este un Eheim Aquastar MP100 L100/i45/l40 (180 L)
Neoane:1 Ostram Fluora si 1 Osram 965 (va fi adaptat un al 3-lea)
Filtrare: Standard "deocamdata" - va fi inlocuit cu un JBL E900(ce parere aveti?)
Co2: Butelie Stingo 3l+reductor dennerle+ difuzor ceramic (urmeaza a fi schimbat) - 1bula/sec. ce difuzor imi recomandati? eu ma tot gandesc la JBL Taifun+extensie
Fertilizanti: Ferropol, Ferropol24
Plantele si pestii se vad in poza.
http://img693.imageshack.us/img693/8761/dsc0007yw.jpg
http://img651.imageshack.us/img651/5290/dsc0013z.jpg
http://img63.imageshack.us/img63/4117/dsc0016lz.jpg
http://img59.imageshack.us/img59/2879/dsc0017d.jpg

Astept sfaturi din partea voastra..

Multumesc

2

Re: Noul acvariu

E frumos noul acvariu. Cred ca o sa fie si mai frumos cand vor creste plantele si o sa mascheze si filtrul. Mi se pare ca buturga aceea puna pe lungime e cam rupta de peisaj, poate ar merge cumva integrata in tot. In rest, frumos...asteptam evolutia.

Etiamsi omnes, sed non ego.

3

Re: Noul acvariu

10x Cezara

Astept cu nerabdare sa creasca plantele pt a acoperii acel filtru, cel putin panaachizitionez unul extern...abea acum 2 zile am pus in functiune co2-ul (deci va fi rapida cresterea de aici in colo). Acea radacina lunga si subtire intentionez sa o pastrez dar o voi umple de java moss cand mi-se va inmultii si ii voi schimba pozitia.
Precizez ca pozele sunt facute cam acum 2 saptamani...acum arata putin altfel...o sa revin cu poze noi saptamana viitoare.

Numai bine!

4 Editat de Baracuda (2010-03-11 19:11)

Re: Noul acvariu

Dodge A scris:

Salutare din nou!

Vreau sa va prezint noul meu acvariu!
Este un Eheim Aquastar MP100 L100/i45/l40 (180 L)
Neoane:1 Ostram Fluora si 1 Osram 965 (va fi adaptat un al 3-lea)
Filtrare: Standard "deocamdata" - va fi inlocuit cu un JBL E900(ce parere aveti?)
Co2: Butelie Stingo 3l+reductor dennerle+ difuzor ceramic (urmeaza a fi schimbat) - 1bula/sec. ce difuzor imi recomandati? eu ma tot gandesc la JBL Taifun+extensie
Fertilizanti: Ferropol, Ferropol24
Plantele si pestii se vad in poza.
http://img693.imageshack.us/img693/8761/dsc0007yw.jpg
http://img651.imageshack.us/img651/5290/dsc0013z.jpg
http://img63.imageshack.us/img63/4117/dsc0016lz.jpg
http://img59.imageshack.us/img59/2879/dsc0017d.jpg

Astept sfaturi din partea voastra..

Multumesc

Foarte frumos! Sint sigur ca va fi minunat! Ai grija la numaratorul de bule (JBL), cind manipulezi furtunele de admisie si evacuare a CO2, sau cind completezi apa evaporata. Tevile acelea mici in care se introduc furtunele sunt foarte fragile, prinderea si etansarea pe capacul numaratorului sunt deficitare la modelul asta. Te sfatuiesc sa desfaci furtunele din alt loc, cind umbli, poti introduce apa cu o seringa. Fereste-te sa desfaci capacul, poti avea probleme cu garnitura de etansare. Nu vad aerarea. Mossu-ul de care vorbesti este Riccia? Difuzorul ceramic poate fi cam mic la 180 l, de aceea poti mari frecventa bulelor, dar numai daca poti masura pH-ul. Esti pe un drum f. bun, asa ca nu cumva sa cazi in ispita "conservei de peste", adica pesti fara numar, fara numar. Mult succes! P.S. Pune si tu locatia te rog!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Noul acvariu

Multumesc Bradraqua.

Ph-ul il masor frecvent, si gh,kh. toate sunt in parametri Ph-7-7,2
Acea riccia este mai veche in acvariu..insa java moss-ul nu apare in poza pt. ca a fost pus acum 2 zile, iar pozele au 2 saptamani.(java este prinsa de radacina cea mare)
Difuzorul stiu ca este prea mic...iar daca las debitul co2-ului la 1bula/sec am siguranta ca bulele se dizolva mai bine decat daca as marii dozajul si ar iesii bulele ca la balamuc...fara nici un efect, intentionez sa imi cumpar un difuzor mai bun gen Taifun+extensie de la JBL.
Aerare nu folosesc si nu am folosit pt. ca nu as vrea sa irosesc co2-ul de pomana(in trecut am fost sfatuit sa renunt la aerare pt. ca efectul co2-ului sa fie cat mai bun...insa am o valuire moderata si constanta de la tubul filtrului), nu am avut nici odata probleme din cauza lipsei aerarii(in plus cat crezi ca acele bule facute de o pompa de aer sunt o2?...am o cunostinta care inmulteste ciclide si el foloseste tuburi de o2 pt a aera, suplimenta co o2)  Daca imi scapa ceva in privinta asta imi cer scuze si astept sfaturi.

6 Editat de Baracuda (2010-03-11 19:35)

Re: Noul acvariu

Dodge A scris:

Multumesc Bradraqua.

Ph-ul il masor frecvent, si gh,kh. toate sunt in parametri Ph-7-7,2
Acea riccia este mai veche in acvariu..insa java moss-ul nu apare in poza pt. ca a fost pus acum 2 zile, iar pozele au 2 saptamani.(java este prinsa de radacina cea mare)
Difuzorul stiu ca este prea mic...iar daca las debitul co2-ului la 1bula/sec am siguranta ca bulele se dizolva mai bine decat daca as marii dozajul si ar iesii bulele ca la balamuc...fara nici un efect, intentionez sa imi cumpar un difuzor mai bun gen Taifun+extensie de la JBL.
Aerare nu folosesc si nu am folosit pt. ca nu as vrea sa irosesc co2-ul de pomana(in trecut am fost sfatuit sa renunt la aerare pt. ca efectul co2-ului sa fie cat mai bun...insa am o valuire moderata si constanta de la tubul filtrului), nu am avut nici odata probleme din cauza lipsei aerarii(in plus cat crezi ca acele bule facute de o pompa de aer sunt o2?...am o cunostinta care inmulteste ciclide si el foloseste tuburi de o2 pt a aera, suplimenta co o2)  Daca imi scapa ceva in privinta asta imi cer scuze si astept sfaturi.

Ma asteptam mai degraba sa-ti foloseasca experientele mele cu numaratorul de bule, decit intrebarea despre aerare. Cu modestie iti spun ca stiu cum se oxigeneaza apa. Intrebarea am pus-o pentru ca in foto, pozitia filtrului intern mi se pare nu tocmai ideala in scopul oxigenarii. Sunt simple pareri, nu trebuie sa tii cont de ele. Mi le-am spus pentru ca ai cerut asa ceva.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Noul acvariu

bradraqua A scris:

Ma asteptam mai degraba sa-ti foloseasca experientele mele cu numaratorul de bule, decit intrebarea despre aerare. Cu modestie iti spun ca stiu cum se oxigeneaza apa. Intrebarea am pus-o pentru ca in foto, pozitia filtrului intern mi se pare nu tocmai ideala in scopul oxigenarii. Sunt simple pareri, nu trebuie sa tii cont de ele. Mi le-am spus pentru ca ai cerut asa ceva.

Scuze...... experienta ta cu numaratorul de bule de la JBL chiar imi este de folos, CLAR o sa tin cont de sfaturile tale in legatura cu acest lucru.
pozele sunt mai vechi, acum filtrul este mai sus si intr-o pozitie buna pt a face valuire in vederea aerarii.10x de sfaturi si astept altele!

8

Re: Noul acvariu

E tare frumusel acvariul!

Multa sanatate si sa ajunga sa fie un acvariu de vis!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9 Editat de Baracuda (2010-03-12 19:14)

Re: Noul acvariu

Dodge A scris:
bradraqua A scris:

Ma asteptam mai degraba sa-ti foloseasca experientele mele cu numaratorul de bule, decit intrebarea despre aerare. Cu modestie iti spun ca stiu cum se oxigeneaza apa. Intrebarea am pus-o pentru ca in foto, pozitia filtrului intern mi se pare nu tocmai ideala in scopul oxigenarii. Sunt simple pareri, nu trebuie sa tii cont de ele. Mi le-am spus pentru ca ai cerut asa ceva.

Scuze...... experienta ta cu numaratorul de bule de la JBL chiar imi este de folos, CLAR o sa tin cont de sfaturile tale in legatura cu acest lucru.
pozele sunt mai vechi, acum filtrul este mai sus si intr-o pozitie buna pt a face valuire in vederea aerarii.10x de sfaturi si astept altele!

Daca m-ai incurajat vreau sa-ti mai spun un lucru. Privind cu atentie plantele, SE PARE, ca lumina pe care o ai, are cu preponderenta radiatii din gama rosu/roz. Spun asta pentru ca plantele au tulpina f. inalta, dar coroana (frunzele) rare. Dupa parerea mea ar trebui sa adaugi niste radiatii din gama albastru, care au ca efect indesirea coroanei. Bineinteles ca proportia ideala o vei gasi dupa o serie de incercari.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Noul acvariu

bradraqua A scris:

Daca m-ai incurajat vreau sa-ti mai spun un lucru. Privind cu atentie plantele, SE PARE, ca lumina pe care o ai, are cu preponderenta radiatii din gama rosu/roz. Spun asta pentru ca plantele au tulpina f. inalta, dar coroana (frunzele) rare. Dupa parerea mea ar trebui sa adaugi niste radiatii din gama albastru, care au ca efect indesirea coroanei. Bineinteles ca proportia ideala o vei gasi dupa o serie de incercari.

Da... foarte util sfatul, multumesc.. insa problema "cred eu" ca este urmatoarea: am pierdut f.f.f. multe frunze de pe plante pana am mutat tot ce era in acvariul vechi in cel actual(perioada respectiva aprox4 zile au stat toate plantele inghesuite intr-un acvariu de 30l fara lumina si fara co2) . dupa ce le-am plantat in acest acvariu am adunat la frunze moarte parca era toamna la mine in bazin sad. Co2-ul a venit dupa inca 14-20 zile dupa plantare.
Astept sa vad rezultatele macar 1 luna dupa care iti urmez sfatul. (ce tip de neon m-ar avantaja la dezvoltarea coroanei?, si sa nu izbucneasca algele!!..pt ca ma gandesc ca tre sa merg peste 8000 K)
Oricum vreau sa mai adaptez cel putin un neon..si acela ar putea fi unul care ma va ajuta sa realizez acest lucru.

10x

11

Re: Noul acvariu

arata foarte bine acvariul tau! felicitari! sfaturile lui Radu sunt mai mult decat utile!

12

Re: Noul acvariu

Dodge A scris:
bradraqua A scris:

Daca m-ai incurajat vreau sa-ti mai spun un lucru. Privind cu atentie plantele, SE PARE, ca lumina pe care o ai, are cu preponderenta radiatii din gama rosu/roz. Spun asta pentru ca plantele au tulpina f. inalta, dar coroana (frunzele) rare. Dupa parerea mea ar trebui sa adaugi niste radiatii din gama albastru, care au ca efect indesirea coroanei. Bineinteles ca proportia ideala o vei gasi dupa o serie de incercari.

Da... foarte util sfatul, multumesc.. insa problema "cred eu" ca este urmatoarea: am pierdut f.f.f. multe frunze de pe plante pana am mutat tot ce era in acvariul vechi in cel actual(perioada respectiva aprox4 zile au stat toate plantele inghesuite intr-un acvariu de 30l fara lumina si fara co2) . dupa ce le-am plantat in acest acvariu am adunat la frunze moarte parca era toamna la mine in bazin sad. Co2-ul a venit dupa inca 14-20 zile dupa plantare.
Astept sa vad rezultatele macar 1 luna dupa care iti urmez sfatul. (ce tip de neon m-ar avantaja la dezvoltarea coroanei?, si sa nu izbucneasca algele!!..pt ca ma gandesc ca tre sa merg peste 8000 K)
Oricum vreau sa mai adaptez cel putin un neon..si acela ar putea fi unul care ma va ajuta sa realizez acest lucru.

10x

JBL Solar Natur 9000K

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Noul acvariu

De ce se strange co2-ul la suprafata in bule marunte marunte si multe(ca un fel de spuma, dar sunt bule) si nu se dizova sau elimina prin evaporare?

Credeti ca este vreo problema? Este de vina difuzorul ceramic(nu se dizolva bine co2-ul, il pierd fara sa isi faca vreun efect?

Precizez ca ph-ul este neschimbat (7-7,2)
O sa revin cu poze in legatura cu aceasta problema

14 Editat de Dodge (2010-03-12 22:31)

Re: Noul acvariu

bradraqua A scris:

JBL Solar Natur 9000K

Sper sa gasesc un t8 de 30W, daca nu vad cum fac modificarea sa pun unul de alta dimensiune...probabil un t5 sau un T8 mai mic.

Capacul meu are 1m si soclurile sunt pe T8.
Multumesc!

15

Re: Noul acvariu

Dodge A scris:

De ce se strange co2-ul la suprafata in bule marunte marunte si multe(ca un fel de spuma, dar sunt bule) si nu se dizova sau elimina prin evaporare?

Credeti ca este vreo problema? Este de vina difuzorul ceramic(nu se dizolva bine co2-ul, il pierd fara sa isi faca vreun efect?

Precizez ca ph-ul este neschimbat (7-7,2)
O sa revin cu poze in legatura cu aceasta problema

In cazul difuzoarelor ceramice este normal. Bulele oricit de fine ar fi, nu resusesc sa se dizolve complet sau macar aproape complet in apa. Exista o cantitate infima care se va evapora in atmosfera. Cred ca de aceea sunt indicate reactoarele de CO2, randamentul este superior. Oricum, daca pH-ul este constant, nu-ti face griji. Singurul dezavantaj este ca va trebui sa incarci butelia de CO2 mai des probabil.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: Noul acvariu

Probabil ai biofilm de aceea nu dispar bulele de la suprafata de co2.
In legatura cu tuburile poti gasi la nevertebrate, reff sau alte magazine de acvaristica sau chiar magazine normale cum ar fi electrogrup, vitacom etc.
Tuburile t8 de 30 w au lungime de 90 cm parca iar t5 de 21w he, si 39w ho au lungimi de 849mm (eu recomad t5 ca au un consum mai redus, si un flux luminos mai mare la aceeasi putere consumata).

17

Re: Noul acvariu

Am aflat raspunsul, bineinteles cu ajutorul vostru...aveam biofilm, se pare ca am rezolvat problema (cel putin pt. moment), dupa ce am curatat cu servetele de cateva ori, am strans frunzele moarte si riccia care era din abundenta la suprafata. Este destul de probabil ca biofilmul sa fi persistat de la bomba cu drojdie (dupa cum am auzit si vazut... "bomba" lasa si alte substante in apa din acvariu, cel putin la suprafata, pe luciul apei)

Inca un lucru bun invatat de la voi.

Multumesc!

18 Editat de bondo (2010-03-19 14:51)

Re: Noul acvariu

Dodge A scris:

Sper sa gasesc un t8 de 30W, daca nu vad cum fac modificarea sa pun unul de alta dimensiune...probabil un t5 sau un T8 mai mic.

Capacul meu are 1m si soclurile sunt pe T8.
Multumesc!

Daca ai completa locatia cum ti-a sugerat un coleg te-ar putea ajuta mai multa lume cu informatii in legatura cu locuri de unde poti cumpara ce iti trebuie smile
In legatura cu reactorul JBL, poti sa iti iei cu incredere, eu folosesc unul cu 2 extensii la un acvariu de 300l si sunt multumit.

19

Re: Noul acvariu

bradraqua A scris:

JBL Solar Natur 9000K

O sa merg pe mana lui @bradaqua, am gasit chiar in Craiova.
Iar droser o sa folosesc unul special pt. lampile de acvarii de la Aquael.