21

Re: Prezentare, descriere catag

exact
daca vrei sa te uiti la un acvariu iti va fura privirea celalalt si tot asa

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

22

Re: Prezentare, descriere catag

le-a postat smechereste!...1,2...3 si dupa aia ne-a rupt gura cu piciorul ala beton! strategie nene nu gluma! tongue

23

Re: Prezentare, descriere catag

ha...am bunghit in ala de 150l un ramirez voalat..sau cel putin asa vede ochiul meu:X

Etiamsi omnes, sed non ego.

24

Re: Prezentare, descriere catag

...ochiul tau vede bine! wink

25

Re: Prezentare, descriere catag

E frumos ramirezul, l-am vazut live.
Vezi Paul ce ziceam, Silviu baiatu asta ne-a dat lectii, uite ca e pe primul loc, mai urmeaza Catalin si suntem sub papuc lol

26

Re: Prezentare, descriere catag

a zis la misto ca e somer? lol ...si tu mai Dane, sabotezi treaba si aduci tot felul de indivizi care au 100 de acvarii! tongue

27 Editat de Avatar (2010-03-12 01:46)

Re: Prezentare, descriere catag

Pai...eu nu am facut decat sa ma laud ca am acvariul pe locul 2 lol . Nu ne cunoastem prea bine, am fost o data la el sa-i vad acvariile si in rest discutii pe forum...daca a zis ca e somer, e somer atunci lol dar cine nu e ?!?! roll

Lasa Paul ca va veni si randul nostru, candva...acuma pe bune, era culmea sa nu intre altii cu acvarii mai frumoase, ar fi fost NOROC CHIOR.

28

Re: Prezentare, descriere catag

stai cuminte ca pana in aprilie probabil stergem pozele cu acvarile noastre! lol:lol::lol:

29 Editat de catag (2010-03-12 02:17)

Re: Prezentare, descriere catag

Multumesc din nou pentru primiri.

De discusi m-am lasat ca nu prea merg plantele cu cerintele discusilor, eu unul prefer plantele (mi-am facut moftul cu discusii si m-am convins, nu e nimic deosebit, mai multi nervi decat satisfactii, poate cand voi avea un spatiu pe masura si mi-oi face toate placerile cu plantate, cam tot ce imi doresc pe viitor si mai ramane loc si de discusi, ma voi reapuca, dar momentan nu).


Nu e chiar ASA!!!!  frumos, dar mie un lucru nu-mi place ..... Acvariile sunt in concurenta prin faptul ca sunt alaturat

Nici mie nu imi place sa fie suprapuse din 3 motive: accesul greoi, vizualizarea celui de sus (acvariului) destul de anevoioasa, si contrastul mare intre amenajari (bine aici am si o scuza (cel de sus e cel mai nou si inca nu sunt decis 100% ce vreau sa fac si tot incerc, si mai am probleme si cu algele dupa o perioada in care a fost plin de tratamente si s-a deciclat in mare parte, dar cu treaba buna il pun eu pe picioare si o sa va uimesc si cu asta pe viitor (sper))), si sa-ti explic de ce am ales sa fac suprapuse (spatiul foarte mic disponibil: am o camera amarata de 4x3=12 m2, in care este un geam, 3 usi (spre hol,bucatarie, alta camera), si mai am si birou, pat, dulap si iti dai seama ca puteam pune maxim un acvariu), de aceea au ajuns sa le fac suprapuse si unul cu dimensiuni atipice (foarte ingust)). Si bineinteles scuza cea mai cea (sau asta nu-i o scuza?), dorinta mea sa am cat mai multe biotopuri (noroc cu pretina care mai zice si ho (ca daca era dupa mine aveam cel putin vreo 10 in atata spatiu tongue)).

Oi da eu asta de 100l, sper cat de repede (sa gasesc client), si oi face acolo vreo 3,,4,5, nano ca mi s-a pus pata si pe asa ceva.

Vad ca ati discutat nu gluma si ati dezbatut si ca rasplata va mai dau niste poze:

http://i1009.photobucket.com/albums/af216/catagagiu/acvariu%20150l/PICT0047.jpg

http://i1009.photobucket.com/albums/af216/catagagiu/acvariu%20150l/PICT0048.jpg

http://i1009.photobucket.com/albums/af216/catagagiu/acvariu%20150l/PICT0039.jpg

30 Editat de Avatar (2010-03-12 02:16)

Re: Prezentare, descriere catag

Lasa-ma cu nano cata, nu incepe si tu ca eu visez la acvariul ala de la nevertebrate ce l-au adus, e perfect pentru ce as vrea eu...de fapt am vazut si in iulius de toate marimile ...vreau si euuuuu sad vine si cu lampa suspendata, of obsesia asta pentru acvaristica nu te lasa sa dormi lol

Faine poze...imi place cum perleaza riccia

31 Editat de pelly67 (2010-03-12 02:19)

Re: Prezentare, descriere catag

la a 3- a poza stiu pe cineva care va ofta indelung!....despre tine Cataline, eu iti doresc sa nu mai fi somer, sa ai parte de multe camere alaturi de prietena ta, si sa poti sa-ti faci inca cateva zeci de acvarii!...sincer smile...a uitasem...cat dureaza pana perleaza plantele?

32 Editat de catag (2010-03-12 02:34)

Re: Prezentare, descriere catag

Parerea mea este ca nu merita sa dai banii pe chiciurile alea din magazine (doar parerea mea), pune mana si fa ca nu-i greu (te ajut daca doresti ca doar sunt somer, da sunt somer si nu-i o mandrie, dupa ce faci o facultate si niste studii aprofundate, e chiar o rusine). Eu o sa fac cu tot tacamul nano, filtru extern atasat pe spate cu ce vreau eu ca medii filtrante si un capac pe masura, cu iluminat pe masura, racire daca trebuie, leduri etc.

P.S. la cat de repede raspundeti nici nu apuc sa produc un mesaj ca mai apare unu. Si ca sa fiu on topic raspund: Multumesc din nou pentru urarea cu spatiul, sper sa o realizam cat de curand iar la urmatoarea:

cat dureaza pana perleaza plantele?

La ricia doar seara e cum se vede in poza, dar la restu dupa 2-3 ore incep, si pe la vreo 7 ore pot sa zic ca e maxim, acum depinde cum ma joc la butelie (daca dau co2 mai mult perleaza mai repede daca las treptat, mai incet, dar nu ma joc cu co2-ul ca variatiile bruste de ph duc la alge, socuri la pesti etc.)

P.S. 2 Dar totusi criticile unde sunt, sugestiile la cel de sus care e varza, etc , nu zic de cel de 100 ca abea astept sa scap, e lasat asa de mai bine de 5 luni cred, doar apa o tin cum trebuie.

33

Re: Prezentare, descriere catag

Doamne...m`ai dat gata cu ala micu :X m`a cucerit total. Asa frumusete n`am vazut decat in poze pe internet. E suuuperb, n`am vazut asa ceva pe nicaieri. Sa`l stapanesti sanatos, e o comoara mica

Etiamsi omnes, sed non ego.

34 Editat de catag (2010-03-12 02:58)

Re: Prezentare, descriere catag

Multumesc din nou, dar criticile unde-s (macar la poze), eu sincer chiar nu ma supar.

35

Re: Prezentare, descriere catag

Bine...zic eu ceva ce tin de estetica si atat, ca doar acolo imi permit sa zic ceva. Pe langa acel ramirez superb, in acvariul de 150l mi se pare un pic cam putin lumina, iar in cel mare de 200l am impresia ca plantele din stanga sunt lasate cam la intamplare, adica, nu pare ca ai incercat sa faci ceva cu ele, arata ca si cum le`ai fi pus acolo ca sa fie.

Etiamsi omnes, sed non ego.

36 Editat de catag (2010-03-12 03:24)

Re: Prezentare, descriere catag

Lumina am destula si dupa cum am mai spus oricum o s-o mai cresc ca nu-mi convine, ce se vede in poza, tine doar de setarile aparatului (poza e subexpusa, pentru ca iesea totul prea luminos). La cel mare plantele din stanga sun puse cu scopul de a masca un incalzitor pe care oricum trebuie scos ca tuburile-si fac treba (doar sunt t5-uri), un difuzor ceramic de co2 si furtunul aferent si intrarea de la filtrul extern cu sorb. Nu stiu la care poza te referi ca sunt 2 total diferite, dar o sa fac maine niste poze reale daca tot am zis ca am alge, recente, si o sa le expun aici pe fiecare in parte. Stiu ca nu e ok acvariul de 200, mie unu, nu imi place deloc (eu unul l-asi reseta daca nu asi avea vietuitoare si nu ar dura cilcarea o vesnicie), totul oricum va fi schimbat (initial am avut grota dar mi s-au sinucis 2 discusi si am schimbat-o desi arata mai bine, si etc tot fac incercari, si e in functie si de plante, eu unu m-asi acasa doar pe plante mici doar in stanga sa fie plante pana sus sa mascheze ceea ce spuneam dar bineinteles mai aranjate dar in rest sunt deschis la orice. Astept sugestii si bineinteles nelipsitele critici.

37

Re: Prezentare, descriere catag

Aha..am inteles. Uitandu`ma la a2a poza, cea cu ambele acvarii suprapuse, se vede ca lumina e ok. Sa inteleg ca cel de 200 este fostul acvariu cu discusi nu?

Etiamsi omnes, sed non ego.

38 Editat de catag (2010-03-12 03:26)

Re: Prezentare, descriere catag

Da, si chiar si in poza aceea aparatul e cu setari de subexpunere, ca la auto nu era asa (plantele erau mult prea luminate si nu se vedeau culorile).

39

Re: Prezentare, descriere catag

Parca il cel mare ar mai merge o buturuga mai mare...ceva..niste cataroaie. Ce ai de gand pana la urma sa faci din el?

Etiamsi omnes, sed non ego.

40 Editat de catag (2010-03-12 03:48)

Re: Prezentare, descriere catag

Inca nu sunt decis ce tin in el, ca la galaxy vreau sa le fac casuta lor, deocamdata e doar provizoriu. Imi place ideea cu buturuga desi m-am gandit si eu de mai multe ori (si chiar am 2 cioate acolo + un copac (bonsai), + ca am 2 cioate nepregatite care asteapta decizia, dar pana nu ma hotarasc ce tin nu pot creea nimic). Astept sugestii de pesti de dimensiuni mici (pana in 7-8 cm), eu ma gandeam la ceva apistograme (am tot cautat in mai mlute parti tot felul dar din pacate nu au fost gastite cele dorite de mine), dar oricum sunt deschis si la decor, si la specii de vietati.

AAAAA si inca ceva, acum nu prea am cum sa pun buturuga ca imi umbreste totul, gazon de liliopsis si marseil si ricia, iar acum cum si-au dat drumul desi sunt si cu alge nu asi renunta asa usor. de accea m-asi axa doar pe a decora fundalul cu plante mici, eventual si cioate vizibile sau pietre, ramane de vazut oricum, dar daca o sa dezvolt eleocarisul foarte bine in cel de jos ( ma refer la parvula) si de ce nu si hc posibil sa renunt la cele de sus si sa fac ceva nou, deci alt tip de gazon (oricum ce a fost si ce a ramas e doar pentru discusii, saptiu si simplitate, dar pe viitor vreau mult mai complicat si mai spectaculos, dar "timpul" pe timp de criza-si spune cuvantul, de accea o iau usor, cu toate).