Subiect: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

Cum spune si titlul temei doresc sa-mi fac un capac pentru acvariu de 60x30...doresc sa-l fac din material PVC si sa-i instalez si partea electrica..acum problema mea este ca sunt dotat din nastere cu doua "maini stangi" lol

Am citit articolul de la pagina http://www.aquarium.ro/e107_plugins/con … ontent.186 dar totusi as mai dori si alte opinii,ideei,etc.
Deci,rog pe cei ce ma pot ajuta cu articole,poze,ideei...cu orice m-ar ajuta sa-mi dau seama mai concret ce trebuie sa fac si cum sa fac big_smile

Multumesc anticipat.

2 Editat de Baracuda (2010-03-12 17:05)

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

bogdivaio A scris:

Cum spune si titlul temei doresc sa-mi fac un capac pentru acvariu de 60x30...doresc sa-l fac din material PVC si sa-i instalez si partea electrica..acum problema mea este ca sunt dotat din nastere cu doua "maini stangi" lol

Am citit articolul de la pagina http://www.aquarium.ro/e107_plugins/con … ontent.186 dar totusi as mai dori si alte opinii,ideei,etc.
Deci,rog pe cei ce ma pot ajuta cu articole,poze,ideei...cu orice m-ar ajuta sa-mi dau seama mai concret ce trebuie sa fac si cum sa fac big_smile

Multumesc anticipat.

Daca nu... uit, pun asta seara sau miine niste poze cu capacul facut de mine din glaf PVC pentru timplaria termopan. Cu tot cu instalatia electrica facuta tot de mine.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

m-ar ajuta mult..multumesc big_smile

4

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

bogdivaio A scris:

m-ar ajuta mult..multumesc big_smile

Sincer, m-as bucura tare, daca vei descopei ca "am doua miini stingi", este de fapt o afirmatie comoda! In poza ta de avatar se vad ambele miini... deci si cea dreapta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

sa sperm ca voi reusi ceva...atunci astept cu nerabdare sa postezi cand ai timp materialul didactic big_smile

6

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

da interesanta treaba, sa vedem! smile

7

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

bradraqua A scris:
bogdivaio A scris:

Cum spune si titlul temei doresc sa-mi fac un capac pentru acvariu de 60x30...doresc sa-l fac din material PVC si sa-i instalez si partea electrica..acum problema mea este ca sunt dotat din nastere cu doua "maini stangi" lol

Am citit articolul de la pagina http://www.aquarium.ro/e107_plugins/con … ontent.186 dar totusi as mai dori si alte opinii,ideei,etc.
Deci,rog pe cei ce ma pot ajuta cu articole,poze,ideei...cu orice m-ar ajuta sa-mi dau seama mai concret ce trebuie sa fac si cum sa fac big_smile

Multumesc anticipat.

Daca nu... uit, pun asta seara sau miine niste poze cu capacul facut de mine din glaf PVC pentru timplaria termopan. Cu tot cu instalatia electrica facuta tot de mine.

Nu am uitat!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

Capacul vazut de sus

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

Capacul vazut din laterala cota mica

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

Capacul vazut din interior - instalatia electrica

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

Capacul - sectiunea materialului

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

Capacul pe acvariu

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

mama doamne Radule ce ai facut acolo! ai neoane mai multe decat mall-ul din oras tongue
le folosesti pe toate odata? sau se aprind dupa o schema prestabilita?

14

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

Daca inca nu te-ai apucat si vrei sa faci ceva de calitate, rezistent si ce culoare vrei tu mergi la Pretext, din piata Abator, sau pe Muncii vizavi de facultatea de mecanica si cu 60 de lei ti-l face (material PVC de 3 mm si iti pui intarituri), (dupa proiectul tau, materialul lor, taiat si manopera (lipit foarte bine), chiar si balamale la usita).

15

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

dar cu materialele lor cam cat ar face? la 1000/400 cu instalatie de 3 neoane?

16

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

pelly67 A scris:

mama doamne Radule ce ai facut acolo! ai neoane mai multe decat mall-ul din oras tongue
le folosesti pe toate odata? sau se aprind dupa o schema prestabilita?

Se aprind si se sting la interval de o ora intre ele, comandate de prize cu program. In felul asta am incercat sa reproduc ciclul natural al soarelui. Nu stiu daca am reusit, dar daca am plante inflorite... cred ca sint pe aproape.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17 Editat de catag (2010-03-12 22:34)

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

Tuburi nu pun ei (cred, cel putin pentru acvaristica (ma refer la balasturi calitative), dar poti pune si tu manuta sa faci ca nu-i mare scofala), aceasta firma face reclame din diferite materiale plastice si nu numai, si din cate m-am uitat eu la materiale (le vand cu 50 si ceva m2 de pvc negru de 3 mm si 80 si ceva m2 de pbc negru de 6, au si alte materiale, doar ca eu doar pe acestea m-am axat si le-am tinut minte), eu in general m-am referit doar la capac fara nimic altceva.

18 Editat de bogdivaio (2010-03-12 23:03)

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

catag A scris:

Daca inca nu te-ai apucat si vrei sa faci ceva de calitate, rezistent si ce culoare vrei tu mergi la Pretext, din piata Abator, sau pe Muncii vizavi de facultatea de mecanica si cu 60 de lei ti-l face (material PVC de 3 mm si iti pui intarituri), (dupa proiectul tau, materialul lor, taiat si manopera (lipit foarte bine), chiar si balamale la usita).

eu trag o fuga pana acolo dar problema e ca eu nu prea stiu ce sa cer...nu am un proiect sa le arat...vreau un capac simplu cu usita pentru hranire si curatarea acvariului...apoi cu partea electrica vad eu cum fac ca si cu asta "sunt in plop si plopul in aer"...eu pana nu vad practic ce si cum nu pot sa-mi dau seama big_smile

19 Editat de catag (2010-03-13 01:22)

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

Fa-ti o schita cu ce forma vrei sa aiba si cate usite vrei sa fie si le explici si fac iei calculele daca tu nu vrei, sau daca vrei te ajut cu cea mai mare placere ca nu mi greu (pt a proiecta)

20

Re: Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu !

vai,m-ai ajuta tare mult cu proiectul(am terminat ISE,nu am facut desent tehnic la balet lol:lol:)..am sa-ti spun maine cam cum as vrea sa arate si masurile exacte...multumesc mult