1

Subiect: cryptocoryne

poate este cryptocoryne,nu stiu.am 4 tipuri de plante in acvariu.mai 2 plante cu frunza vedre pe fata si rosu  pe spate,in laterale in fata 2 plante care seamana cu porumbul cand e mic,si in spate am plante spiralis la care am aceeasi probleme ,nu cresc si se topesc frunzele.a

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

2

Re: cryptocoryne

sile A scris:

poate este cryptocoryne,nu stiu.am 4 tipuri de plante in acvariu.mai 2 plante cu frunza vedre pe fata si rosu  pe spate,in laterale in fata 2 plante care seamana cu porumbul cand e mic,si in spate am plante spiralis la care am aceeasi probleme ,nu cresc si se topesc frunzele.a

Cele cu rosu pe spatele frunzei pot fi cryptocoryne. Despre Vallisneria Spiralis (cred ca la ea faci referire), as vrea sa vad si eu un acvariu in care ii merge bine. Dupa parerea mea este o planta paradoxala: pare simplu de intretinut, dar de fapt este deosebit de pretentioasa.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de bogdivaio (2010-03-12 16:37)

Re: cryptocoryne

mai sa sti ca am eu valisneria spiralis si i merge bine zic eu..mereu imi da frunze noi...de la 2-3 fire cat avea cand am capatat-o a ajuns la 8-9 frunze in 2 luni...intradevar e mai pretentioasa dar e si faina cei drept big_smile

4 Editat de Baracuda (2010-03-12 16:45)

Re: cryptocoryne

bogdivaio A scris:

mai sa sti ca am eu valisneria spiralis si i merge bine zic eu..mereu imi da frunze noi...de la 2-3 fire cat avea cand am capatat-o a ajuns la 8-9 frunze in 2 luni...intradevar e mai pretentioasa dar e si faina cei drept big_smile

E frumoasa de pica! De aceea ma oftic, ca nu am reusit niciodata sa am asa ceva, in conditii bune. As fi disperat dupa un grup de 5-10 spiralis, asezat unde trebuie, care sa arate si sa se mentina ca lumea! O sa mai incerc.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5 Editat de bogdivaio (2010-03-12 16:48)

Re: cryptocoryne

mai mi-e mi-a mai facut puiti si i-am dat la deferiti prieteni...are perioade cand i merge mai bine si cand nu..in orice caz i place lumina de numa numa big_smile