Subiect: Buna

Bine v am gasit , ma numesc Adriana si sunt din bucuresti .

Sunt incepatoare in acvaristica si vroiam sa va prezint acvariul meu care are 5 luni .

25 L , substrat manado , filtru cascada , lampa led 6w (aquael leddy), incalzitor -temp. 25 de grade .

Populatie : 5 rasbora galaxy , cativa creveti red cherry, 3 melci nerite si cativa pui de melanoides .

Plante: anubias nana petit, cabomba furcata , myriophyllum mattogrossense, limnophila heterophylla, Nymphoides hydrophylla 'Taiwan', Hydrocotyle tripartita (un mic firisor) si o "bila" cladophora .

Fertilizare : de 2 saptamani folosesc ADA Do!Aqua - be green , de azi am inceput sa ii pun ferropol jbl si Co2 "bomba" pe care am pregatit o aseara cu reteta de pe forum cu gelatina, drojdie , zahar, bicarbonat de sodiu - intr o sticla de 1 l cu set perfuzor .

Plantele sunt cam verzi- galbui , se vede ca nu le merge bine , nu ma pricep prea bine dar as vrea sa invat smile . Orice sfat e bine venit .

Re: Buna

poze

3

Re: Buna

Salut si bine ai venit!
Sa faci o verificare la pietrele decor sa vezi daca nu sunt cumva calcaroase.
La plante nu prea ma bag...dar cred ca ai lumina insuficienta si ceva carente (posibil Fe). La cabomba ca sa ajungi la culoarea rosiatica ai nevoie de lumina serioasa.
Succes si ape limpezi!

4

Re: Buna

Bine ai venit, mie imi place cum arata acvariul tau, ape limpezi!

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

Re: Buna

Multumesc pentru mesaje .  smile

Pietrele sunt Dragon Stone - Piatra moala. Nu am gasit nimic pe internet care sa zica ca ar fi calcaroase , le am cumparat de la un magazin de acvaristica .

Lumina am cam 0,7 w/L , mi ar trebui 1w/L s au mai mult ?

Fier pun zilnic - Jbl Ferropol (am impartit doza saptamanala la 7 zile ) + Ada do!aqua - be green , pentru acvarii nano (contine potasiu si oligoelemente) .

Din ce vad sunt putin mai bine plantele , parca mai verzi si cabomba sa facut putin rosie spre varf si sa inaltat .

Ape limpezi !