1 Editat de marius_calboreanu (2016-02-15 15:29)

Subiect: Salutare

Ma numesc Calborean Marius, sunt din Deva/Hd si in prezent locuiesc in Germania. Cunostintele mele acvaristice nu sunt foarte dezvoltate adica numai ce am citit pe aceste forumuiri de cateva luni bune.
Am aceasta pasinune de cand eram copil dar nicio data nu m-am apucat serios de treaba desi imi place foarte mult dar acuma dupa lungi documentari mi-am facut un mic colt de rai !
Am pus mai jos cateva poze, prima e in perioada de ciclare, a 2-a cand au sosit locatarii si ultima e facuta acuma.

Acvariul nu stiu exact cati litri are dar am bagat 60 litri apa plus decorurile, substratul(ceva de la JBL complect) si pietrisul.

Populatia este 9 Neoni, 5 Gupy si 6 sanitari care nu stiu ce denumire si uitasem de crab sau crevete(ii spusese cineva)

Am un filtru intern de la Hydor(450l/h) cu burete si carbune, pompa aer Tetra APS 50, si CO2 home made(cu gelatina)

Re: Salutare

Sper sa se vada pozele, e a 2-a incercare

3

Re: Salutare

Salut si bine ai venit!
Ai un inceput bunicel, dar eu cred ca ar trebui sa te gandesti la un filtru extern tinand cont ca ai destul de multi pesti acolo.
Daca poti ridica filtrul ca iesirea lui sa valureasca suprafata apei (pentru schimbul de gaze) poti anula pompa de aer care cred ca iti scoate si foarte mult din CO2-ul pe care il bagi acolo.
Succes si ape limpezi!

Re: Salutare

Salut George!

    Prima data asa am vrut sa pun pompa dar nu imi permite capacul acvariului si ulterior  am achizitionat un accesoriu care se pune pe teava de evacuare a apei si se invarte de la debitul de apa creand un val deasupra apei.
   Despre Co2 marea majoritate a bulelor se dizolva in apa pana sa ajunga la suprafata si oricum am impresia ca e prea mult, a crescut nr. bulelor/sec in difuzorul din acvariu. Bulele de aer e placerea mea smile

5 Editat de marius_calboreanu (2016-03-29 01:45)

Re: Salutare

Un nou reset smile

Singura problema pana acuma este alga din poza care habar nu ce este si cum scap de ea sad

Re: Salutare

Sper sa se vada pozele de data asta

Re: Salutare

Mama cum suna "Calboreanu"... ma simt ca in serialul cu Pistruiatul smile

Re: Salutare

Ancistrus A scris:

Mama cum suna "Calboreanu"... ma simt ca in serialul cu Pistruiatul smile

smile)) cu renume!

9

Re: Salutare

Interesant setup , success cu el sa traiasca habitatu' :acv

Everyone sees what you appear to be ,only few experience who you really are