Subiect: sa le tai sau nu?

inaltimea acvariului este de 50 cm si am valisneria ce a crescut si imi umbreste acvariu ,ammai taiato o data si sa ofilit toata planta cum sa procedez[

Re: sa le tai sau nu?

le poti taia fara nici o problema, indicat este sa le tai cu o foarfeca speciala pt plante din inox, daca nu ai, le poti rupe usor cu unghia.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: sa le tai sau nu?

va multumesc .

Re: sa le tai sau nu?

am un acvariu de L110;l40;h45  cati watts  si daca cumpar neoane special pt  acvariu merg la lampa normala de neon?

Re: sa le tai sau nu?

alooo ,ma poate cineva ajuta?:o:o:o:o:o:o:o:o:o

6

Re: sa le tai sau nu?

pentru darlau_petru : pestele necunoscut este melanotaenia

Re: sa le tai sau nu?

darlau_petru A scris:

am un acvariu de L110;l40;h45  cati watts  si daca cumpar neoane special pt  acvariu merg la lampa normala de neon?

salut parerea mea este sa ai 100w-150w lumina si lampile speciale cu neoanele clasice eu nu am avut rezultate bune  si ai intre 185 -195l depinde pina unde pui apa  ,ca lumina eu am fost multumit cu bec de 150w tip spot .
asta a fost parerea mea 

BAFTA

Re: sa le tai sau nu?

Neoanele speciale pt acvarii se gasesc T5 sau T8, ambele au lungimi standard, deci se potrivesc pe corpul de neon care il ai acum, numai sa fi atent la grosimea si lungimea tubului. Indicat ar fi sa mergi cu unul din tuburile care il ai acum la acvariu sa cumperi unul identic ca dimensiune. Ca tub de neon iti recomand power glo si aqua glo, desi sunt un pic mai scumpe vei avea si rezultate cu siguranta. Iti recomand sa pui aproximativ 100-200w lumina in functie de plantele care le ai.
Spor la treaba.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.