21

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

gelatina nu are nici o treaba cu apa rece cat este pusa la hidratat si gospodinele la fel fac wink si am lasat-o la frigider de la 5 vineri pana pe la 21 sambata deci sunt mai mult de 20 de ore.
tin sa precizez ca a mers intr-o zi aproape toata ziua.

insa banuiesc ca e temperatura camerei de vina, sticla sta jos pe parchet si chiar in curentul usii de la balcon care sta in permanenta deschis ( ca cei de la centrala termica baga temperaturi de 80 de grade in calorifere) . in fine eu o las sa mearga deoarece nu strica nimic nici macar aspectul ca e ascunsa bine.

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

agita putin sticla si daca poti pune sticla mai sus decat acvariul

23

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

am agitat un pic sticla si ea sta sus pe acvariu de vreo 3 ore :d
in fine o las in pace oricum imi iau una presurijata saptamana viitoare. jbl  co2 complet

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

e ciudat ca eu o am de 2 saptamani si merge destul de bine....e posibil sa fi fost zaharul prost sau drojdia expirata...nush ce sa zic

25

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

este si posibilitatea asta ca drojdia la cub sa fie mai proasta calitativ. o sa mai incerc si cu drojdie la plic sa vad cu aia cum merge.

26 Editat de narcis.b (2010-04-08 20:54)

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

sece4u20 A scris:

nu are nimic.  mie insa nu imi ajunge bulele in acvariu:D numaratorul merge bine mersi insa nu poate impinge coloana de apa de vreo 20 cm de pe furtun big_smile

lol  lol E tare topicul asta  lol
Daca nu iti ajung bulele,se pare ca ai scapari pe undeva,verifica etansietatile. Daca vrei presiune mai mare nu mai pune gelatina,sticla se va face beton!
Incearca si fara gelatina,asta presupune:o cana de zahar,turnata in sticla de 2 litri,apa calda intr-un ibric se omogenizeaza cu un plic de drojdie,se toarna in sticla,se completeaza nivelul sticlei 2/3.se pune dopul cu filet,se amesteca putin,2-3 ori agitata sticla,si gata in 2-4h trebuie sa ai reactia!

27

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

narcis.b A scris:
sece4u20 A scris:

nu are nimic.  mie insa nu imi ajunge bulele in acvariu:D numaratorul merge bine mersi insa nu poate impinge coloana de apa de vreo 20 cm de pe furtun big_smile

lol  lol E tare topicul asta  lol
Daca nu iti ajung bulele,se pare ca ai scapari pe undeva,verifica etansietatile. Daca vrei presiune mai mare nu mai pune gelatina,sticla se va face beton!
Incearca si fara gelatina,asta presupune:o cana de zahar,turnata in sticla de 2 litri,apa calda intr-un ibric se omogenizeaza cu un plic de drojdie,se toarna in sticla,se completeaza nivelul sticlei 2/3.se pune dopul cu filet,se amesteca putin,2-3 ori agitata sticla,si gata in 2-4h trebuie sa ai reactia!

i-am preparat unui amic o "bomba" gen narcis! in 3 ore sifona CO2 ca la pompa de aer!(fara gelatina)

28

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

pelly67 A scris:

in i-am preparat unui amic o "bomba" gen narcis! in 3 ore sifona CO2 ca la pompa de aer!(fara gelatina)

Hehehe...Grija mare sa nu umpleti sticla mai mult! pentru ca spuma urca un pic mai sus si dak primeste sticla si un soc reactia se amplifica si mari sanse sa ajunga drojdia in acvariu,sa vezi bucurie atunci!  wink

29

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

...pui o valva anti retur intoarsa invers in fata unei alte valve anti retur lasata normal lol lol lol

30

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

ma-m lamurit cu gelatina. nici acum nu a ajuns codoiul in apa. maine bomba fara gelatina.

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

este necesara gelatina?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

32

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

polar bear A scris:

este necesara gelatina?

Nu este necesara! Efectul ei este sa intarzie un pic reactia si astfel sa se prelungeasca "viata"bombei cu inca 2-3 zile,inconvenientul este lipsa presiunii gazului...Fiecare cum crede

33

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

pelly67 A scris:

...pui o valva anti retur intoarsa invers in fata unei alte valve anti retur lasata normal lol lol lol

salutare..specifica ca a fost o gluma tongue

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

34

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

sece4u20 A scris:

Ingrediente pentru o sticla de 2l:
- 5.5 cani cu apa (distilata, dar vad ca merge si de la robinet)
- 1.5 cana cu zahar
- 20g gelatina (eu folosesc doua plicuri de 10g gelatina alimentara Dr. Oetker (cca 1.5 RON)): 
- 0.5 lingurita drojdie (folosesc tot Dr. Oetker (cca 1.5 RON)):

Preparare:
1. In jumatate de cana cu apa rece se pune gelatina, se amesteca si se lasa la hidratat cam 5 minute (altfel face cocoloase).
2. Intr-o craticioara se pun 2.5 cani cu apa calda in care se dizolva zaharul.
3. Se adauga cana cu gelatina.
4. Se pune craticioara pe foc si se amesteca des.
5. La primul clocot se ia de pe foc (nu e bine sa fiarba, ca se distruge gelatina).
6. Se lasa la racit pana se poate turna in sticla.
7. Se pune sticla in frigider si se lasa cateva ore sa se inchege bine.
8. Cand s-a inchegat gelatina se adauga 2.5 cani de apa calduta in care a fost in prealabil dizolvata drojdia.
9. Se conecteaza bomba la furtunul de CO2. In cateva ore trebuie sa inceapa productia de CO2.

am facut exact ca aici doar ca am folosit drojdie la cub. aproximativ jumatate un pic mai mult de jumatate.
in numarator bulele vin exact la 2 secunde.insa nu poate impinge coloana de apa de pe furtunul bagat in acvariu. acest furtun nu are nimik in capat.

insa eu ma gandesc: daca presiune nu se face, gazul nu iese, el nu cumva se dizolva in coloana de apa aflata pe furtun???  ca unedva terbuie sa mearga, in sticla nu se face presiune mare, in numarator la fel, deci unde se duce codoiu meu ???

ce numarator folosesti?un alt pet de dimensiuni mai mici?care se poate numi si vas pentru decantare?

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

narcis.b A scris:
polar bear A scris:

este necesara gelatina?

Nu este necesara! Efectul ei este sa intarzie un pic reactia si astfel sa se prelungeasca "viata"bombei cu inca 2-3 zile,inconvenientul este lipsa presiunii gazului...Fiecare cum crede

tin sa te corectez pt ca am avut bomba doar cu zahar si drojdie si a tinut o saptamana...iar la bomba cu gelatina tocmai am intrat in saptamana nr 3......nu te ajuta cu nimic daca ai o reactie puternica si bagi co2  mult..nu este recomandat....din mai multe motive...

36

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

paule ia zimi tu mie cum ai facut retata aia. mie nici acum nu imi scote bulele alea treaba lor de bule.nu stiu ce sa mai fac. am pus toata instalatia in vana plina cu apa sa vad daca am pierderi. nimic pe nicaieri ( am facut eu treaba buna cu picatura )  si nimic. teoretic lungimea furtunului nu ar trebuie sa infuenteze, numaratoru de bule este dintro sticla de 250 ml umpluta jumatate cu apa.
sa mai pun niste zahar deasupra ???

37

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

tzae A scris:
sece4u20 A scris:

I

ce numarator folosesti?un alt pet de dimensiuni mai mici?care se poate numi si vas pentru decantare?

folosesc o sticla de 250 ml umpluta aproximativ jumatate cu apa. astazi am schimbat apa din ea si mirosea a alcool sau ceva de genul ( nu stiu ca nu sunt bautor ).
postez niste poze aici sa vedeti poate asa va dati seama mai repede.
http://s1.postimage.org/pL2pr.jpg
http://s1.postimage.org/pL9TS.jpg
http://s3.postimage.org/9m1QJ.jpg
http://s1.postimage.org/pLeT9.jpg

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

deci eu folosesc asa 500 grame zahar (daca nu ai cu ce sa masori pune si tu jumatate de punga de zahar) zaharul il torn intr-o sticla de 2.5 litrii si adaug apa in total sa iasa maxim 2 litrii cu tot cu compozitia de la gelatina. ....dupa care prepar gelatina cu apa calda undeva pe la 30- 40 grade (gelatina o torn in apa si amestec pana iese o compozitie gen ulei de masina sau miere ca sa zic asa )  dupa ce am facut gelatina si am turnato in sticla amestec usor sticla de cateva ori fara a faca multa spuma...deci acum trebuie sa avem in total 2 litrii compozite,o pui la congelator si o lasi minim 20 ore..acum poti sa lasi compozitia sa se dezghete sau adaugi direct drojdia(recomandat este sa lasi compozitia sa se dezghete eu am pus drojdia cand inca era gheata in sticla) acum stiu ca este recomandat sa dizolvi drojdia in apa si sa o torni in sticla....eu am pus jumatate de cub de drojdie in sticla fara sa ii mai fac nimic si toata compozitia era inghetata....mie imi merge de 3 saptamani...acum tu alegi cum sa faci....eu ti-am zis exact cum am facut eu chiar daca nu este recomandat asa....si aici ma refer la partea cu gheata si drojdia nedizolvata...tu alegi cum faci succes  si sa ma anunti daca ai reusit...la instalatia mea nu am nici valva antiretur nici sticla aia de 0.5 care o folosesti tu am doar furtun si  o piatra poroasa prin care ies bule fine de co2..precizez ca sticla de 0.5 e destul de importanta dar am tot zis ca fac si nu am avut timp...valva antiretur nu isi are rostul daca  bomba cu co2 este mai sus decat acvariul...

39

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

am gasit unde era buba: pe o portiune de furtun era doua gaurele mici cat varful de ac. pe acolo se pierdea presiunea acum e totul bine mersi. va multumesc  pentru sfaturi :d. o sa pun si un filmulet cand am timp sa vedeti cum se invart bulele in apa sub fitru big_smile

revin cu 2 intrebari: noaptea este bine sa mearga codoiul precizez ca am cam o bula la o secunda jumatate chiar si 2 secunde.( uneori si o bula pe secunda )

si in cate saptamani o sa observ diferenta vizavi de plante ???

40 Editat de pelly67 (2010-04-10 19:54)

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

sece4u20 A scris:

paule ia zimi tu mie cum ai facut retata aia. mie nici acum nu imi scote bulele alea treaba lor de bule.nu stiu ce sa mai fac. am pus toata instalatia in vana plina cu apa sa vad daca am pierderi. nimic pe nicaieri ( am facut eu treaba buna cu picatura )  si nimic. teoretic lungimea furtunului nu ar trebuie sa infuenteze, numaratoru de bule este dintro sticla de 250 ml umpluta jumatate cu apa.
sa mai pun niste zahar deasupra ???

1 sticla 2l
500 grame zahar
juma cub drojdie dizolvata in apa fierbinte
se agita apa calda cu zaharul pana la topirea totala
se toarna drojdia diluata in sticla
se lasa cca.10 cm. pana la dopul sticlei
se agita pentru omogenizare si dupa cca.2...3 ore apare CO2