41

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

sece4u20 A scris:

am gasit unde era buba: pe o portiune de furtun era doua gaurele mici cat varful de ac. pe acolo se pierdea presiunea acum e totul bine mersi. va multumesc  pentru sfaturi :d. o sa pun si un filmulet cand am timp sa vedeti cum se invart bulele in apa sub fitru big_smile

revin cu 2 intrebari: noaptea este bine sa mearga codoiul precizez ca am cam o bula la o secunda jumatate chiar si 2 secunde.( uneori si o bula pe secunda )

si in cate saptamani o sa observ diferenta vizavi de plante ???

am reusit pana la urma sa scot co2 de pe furtun :d aveam o iesire de urgenta smile)

42

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

si la celellate intrebari  : noaptea e bine sa mearga co2?
                                   cand se va vedea beneficiilee?
                                   cat de fine trebuie sa fie bulele acelea ??? ( ca ale mele sunt ceva mai mici ca bobitele de mac si mi se plimba prin tot acvariul, ca am pus ''difuzorul'' sub spray bar si atat le motoceste de numa numa )

43

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

sece4u20 A scris:

si la celellate intrebari  : noaptea e bine sa mearga co2?
                                   cand se va vedea beneficiilee?
                                   cat de fine trebuie sa fie bulele acelea ??? ( ca ale mele sunt ceva mai mici ca bobitele de mac si mi se plimba prin tot acvariul, ca am pus ''difuzorul'' sub spray bar si atat le motoceste de numa numa )

1. lasa-l si noaptea, nu are nimic
2.beneficile se vor vedea cand iti vei(ne vom) lua CO2 presurizat sau daca iti introduci si un reactor extern pe tub
3.bule cat mai fine, invizibile daca se poate! smile))))

44 Editat de narcis.b (2010-04-11 16:38)

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

Ideal ar fi sa se topeasca de tot acele bule! Nu baga si noaptea  de la inceput,intai vezi care e cantitatea necesara de CO2,vezi consumul plantelor,fa-ti o idee si abia apoi daca iti doresti lasa-l si noaptea!Efectul CO2-ului se va vedea rapid,mai ales daca vei reusii sa-l ti cat de cat constant.Atentie ,odata cu CO2-ul,plantele vor consuma mai multi nutrienti atat micro cat si macro,asa ca grija mare la dozare si ochiu` pa acvariu!

45

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

sece4u20 A scris:

am gasit unde era buba: pe o portiune de furtun era doua gaurele mici cat varful de ac. pe acolo se pierdea presiunea acum e totul bine mersi. va multumesc  pentru sfaturi :d. o sa pun si un filmulet cand am timp sa vedeti cum se invart bulele in apa sub fitru big_smile

revin cu 2 intrebari: noaptea este bine sa mearga codoiul precizez ca am cam o bula la o secunda jumatate chiar si 2 secunde.( uneori si o bula pe secunda )

si in cate saptamani o sa observ diferenta vizavi de plante ???

si acum iti ajung bulele in acvariu?
si eu aveam o sticla de 250 ml pe post de vas decantor si in acelasi timp de numarator de bule,dar nu imi ajungeau bulele in acvariu
am renuntat la acea sticla si acum totul e ok

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

46

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

tzae: da acum bulele mele ajung bine mersi in acvariu am o piatra poroasa jumatate ies ca firul de mac si jumatate abia vizibile . ceea ce imi place ca bulele ies sub spray bar si sunt plimbate in tot acvariul,sunt bule care ajung si in partea cealalta a acavariului big_smile

47

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

si ai renuntat la sticla de 250 ml?

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

48

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

nu. am aceesi instalatie ca in pozele de pe pagina 2 al acestui topic. numai ca am astupat gaura pe unde pierde3am presiune. acum merge bine mersi

49

Re: stiti cum se face CO2? (homemade)

Va salut

O problema cu o bomba CO2 am si eu, o am de 3-4 zile iar pana acum a iesit foarte bine bulele, cam 1 bula/secunda si incet incet a scazut numarul de bule/minut de la 60 la 40 si 20 pana ce nu mai scoate nimic. Daca amestec sticla am CO2 abundent timp de 10 minute apoi numai iese, sticla este mai moale decat o stivla de coca cola sigilata. Am urmat fix reteta din acest post.
Este posibil sa fie din cauza drojdiei ( am folosit jumatate de cub) ? cum pot remedia problema?

Multumesc,
Ionut.

PS: imi cer scuze daca aceasta problema a mai fost deja discutata