Subiect: Acvariul de criza

Buna din nou , m-am prezentat la unul din topicurile de aici,ma numesc Alina Gabriela  , dar nu stiu exact de ce nu a aparut postarea mea , ori nu a fost aprobata inca (in cazul in care acesta este obiceiul) ori am gresit eu ceva si nu s-a inregistrat postarea.
Rog unul dintre administratori sa mentioneze daca este cazul si voi incerca sa postez din nou la subiectul respectiv.

Voi prezenta aici micul meu acvariu , este mic pentru ca asa l-am primit , stiti , calul de dar ... Am incercat sa il fac locuibil pentru ca imi doream de mult sa am unul. Mentionez ca am mai avut acvarii in trecut si consider aceasta ocupatie , alaturi de gradinarit una dintre cele mai relaxante  cu putinta.

Micul meu recipient este un acvariu Aquatic Nature Cocoon G2 , care a fost folosit de fratele meu pentru discusi si alte tipuri de pesti care s-au perindat prin el . Din pacate singurul lucru refolosibil dintre utilajele si dotarile cu care a venit a fost pietrisul de o granulatie acceptabila si minciocurile de care orice acvarist are nevoie in rest pompa de aer de foarte proasta calitate si o parte dintre furtune am fost nevoita sa le inlocuiesc si sa le adaptez pentru ceea ce am considerat eu ca este necesar pentru el . Acum are o pompita de aer noua si mai putin zgomotoasa, cu piatra si buret , un incalzitor cu termostat si un termometru exterior aplicat pe geamul acvariului .
Dimensiunile sunt : l 29x L29 x h 34 cm . Stiu e un borcan bun pentru inmultit guppy, dar asta este . Am unul din fostele acvarii dar are 2 geamuri sparte(fundul si o latura pe latime) , pentru ca a fost depozitat incorect si copiii m-au taxat . Cred insa ca se poate inlocui geamul spart si reface acvariu ceea ce ar fi un lucru bun deoarece avea o forma deosebita si era destul de mare in comparatie cu ce am acum, aproximativ ( L65x l21 x h 35 cm ).

In fine am cumparat plante , multe tipuri , o bucata de <ceva> care ar fi trebuit sa fie pe post de buturuga , si un melc , cel pe care il am si acum si am plantat si infiintat acvariul pe care l-am tinut vreo saptamana asa cum era, fara pestisori in el cu lumina si plantele in el . Apropo de lumina sunt extrem de dezamagita pentru ca nu am gasit varianta optima inca . In prezent am un neon mic , cel mai mic , care mi-a fost prezentat ca fiind suficient , dar plantele au suferit enorm pierzandu-si frunzele si culoarea lor fireasca astfel incat am adaugat o bucata de suport cu leduri de 35 de cm care a reglat oarecum necesarul de lumina si am reusit sa stopez partial distrugerea unora dintre plante . Plantele ramase au supravietuit eroic si inca nu sunt convinsa ca au starea fireasca , dar atat timp cat continua sa creasca consider ca nu voi ramane fara ele ...
Initial am adus 2 familii de gupii , dar au pierit foarte repede . Dupa aceasta am adus 3 molly galbeni care s-au dovedit toti 3 baieti si se cam bateau intre ei mai ales cand era vorba de venit la masa . Tinta de fapt ara sa am o pereche de scalari negrii si o pereche de molly galbeni , banuind eu ca 4 pesti este un numar suficient pentru micul meu acvariu . Am cumparat dupa acomodarea celor 3 moly ,  2 scalari negrii tineri cam de marimea unei monede de 50 de bani , unul putin mai mare si unul mai mic . Considerand ca sunt pesti linistiti , din experienta mea cu ei in trecut , dar si din ce am citit am gandit ca acomodarea lor cu cei 3 molly va fi o problema exclusiv de timp. La foarte scurta vreme insa cel mai mare dintre scalari a inceput sa fugareasca toti ceilalti pestisori prin tot acvariul . Initial am ignorat atitudinea lui de luptator gandind ca e spatiul poate prea mic si se vor acomoda pana la urma ... pe masura insa ce a trecut timpul era tot mai agresiv cu ceilalti pesti inclusiv cu fratiorul lui mai mic care abia se vedea dintre plante toata ziua si cu greu ajungea sa manance . Lucrurile au sfarsit tragic pana la urma , scalarul cel mic, care a ramas mult in urma cu dezvoltarea si era terorizat de fratele lui precum si cei doi molly mai mari au murit toti trei la foarte surta vreme , dupa ce starea lor s-a deteriorat rapid. Am primit 2 sanitari micuti care tot micuti sunt , din pricina lipsei de hrana adecvata , dar care sunt complet ignorati de scalarul meu bataus . Cel de-al treilea moly, gladiatoru' lu' mama  :kiss  a supravietuit si a crescut frumusel desi este constant alergat de gigantul negru ... Scalarul a crescut este superb si foarte mare in comparatie cu gagalicea care era cand l-am luat,  dar extrem de singuratic ... si mancacios .
Mancarea este formata din fulgi , nu pot spune de care pentru ca ii cumpar la punguta , sunt multicolori si pureci uscati pe care nu prea pot sa zic ca ii prefera in comparatie cu fulgii dupa care sunt practic ahtiati cei 2 pestisori . Ar manca intr-una daca le-as da ... Scalarul stie care este cutiuta cu mancare si cand duc mana spre ea tremura de nerabdare ...

Acum as dori sa stiu daca ii pot aduce o pereche , la dimensiunea lui este cam greu sa ii gasesc  una oriunde si sincer nu as vrea sa il pierd , asemenea si cu molly cel galben desi am convingerea ca scalarul va masacra puii de molly indata ce ii va vedea .. nu iarta nimic ... mai gasesc din cand in cand cate un melc mic si il zdrobesc in ideea de a-l lasa hrana celor 2 sanitari, dar scalarul meu nu rateaza nici o prada ...

Ce e de facut ? Nu stiu daca e femela sau mascul si nu as da in bobi cumparand 2 scalari de marimea lui pe care sa mii fugareasca prin acvariu ...

O sa va pun poze acum cu diverse stadii si cu el pe care il suspicionez totusi ca e o ea ...
http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2016_05/img_20160308_234318_b.jpg
Aici e prima faza dar a trebuit sa scot asa-zisa buturuga deoarece ingalbenea apa si am crezut ca va dauna pestilor , astfel incat am luat-o de la capat cu apa curata si fara accesoriul cu pricina.
http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2016_05/img_20160310_150721_b.jpg
Acum o sa pun imagini cu scalarul si ce este acum acvariul meu .
http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2016_05/img_20160524_102106_b.jpg
http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2016_05/img_20160524_102124_b.jpg
http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2016_05/img_20160524_122719_b.jpg
Una dintre plante a crescut in mod excesiv , ar prinde bine intr-un acvariu foarte inalt ... Stiu ca nu arata extraordinar de bine amenajarea, dar imi doresc sa il pastrez pana cand voi gasi o varianta sa repar acvariul vechi sau fonduri pentru unul mai mare , nou .

In previzualizare imi apar imaginile postate de doua ori si nu stiu cum sa fac sa nu se mai intample asta . Rog un admin sa ma ajute . Nu vreau sa creez inconveniente pentru cititori .