1 Editat de marcelino (2016-06-28 00:53)

Subiect: pierderea echilibrului

buna tuturor

sunt destul de nou in domeniul acvaristicii si nou nascut pe acest forum.am intampinat destule probleme pana sa ajung la un echilibru cu acvariul meu de 250 de litri cu compartiment de filtrare incorporat cu 9 straturi (se poate vedea in poze)

in prima faza au murit 2 molly la 2 zile dupa achizitionare dupa care un scalar a murit intoxicat cu amoniac(inotatoarele puternic vascularizate si decolorare) in rest toti au trecut peste probleme si s-au facut mari si sanatosi.a urmat apoi o epidemie de paraziti (grisul alb,manifestat doar pe 2 molly) si verdele de malachit a rezolvat problema

pestii din acvariu

-10 neoni
-10 zebre
-10 scalari (-1)
-5 molly (-2)
-2 botia macracantha
-1 Gyrinocheilus aymonieri
- 3 Platy Tuxedo

plante

-Egeria densa
-Anubias heterophylla

decor

-radacina de mangrove
-pietre vulcanice gaurite

m-am luptat cu nivelul nitratilor si al ph-ului destul pana cand am reusit un echilibru adecvat si pestii au inceput sa creasca mari si frumosi,veseli si agitati fiind hraniti cu putini fulgi si cate un cub congelat de larve rosii de tantari si un cub complex de vitamine cu inima de vita...au devenit niste carnivori inraiti si disperati dupa mancare sanatoasa

problema mea a inceput cand fiecare specie a inceput sa creasca iar scalarii au explodat in marime deodata si au cam inceput sa ciupeasca zebrele si neonii cateodata chiar si molly.de o saptamana am gasit o zebra fara echilibru,am izolat-o in spital(maternitate) pt ca fiind "ranita" o tot ciupeau curiosii de scalari prezentand urmatoarele simptome: foarte energica,agitata,mananca si sta pe o parte la fund...daca e speriata sau atinsa incepe sa se agite rau si se loveste de tot ce prinde,nu prezinta alte simptome de respiratie grea sau la innotatoare,pur si simplu nu are echilibru)

ce pot sa fac cu ea ca mi-e mila sa o tin izolata (in maternitate de fapt) si ce as putea face cu speciile pt ca simt ca este cazul sa separ speciile mici de cele mari(botiile si aymonieri au ajuns de la 6 cm la 10-12 in mai putin de 2 luni iar 3 scalari au ajuns la un diametru de 8-10 cm)

mai am de mentionat ca m-am trezit cu partea superioara a filtrului (vata fina) plina de pestisori minusculi..vreo 10-20 la numar care se simt foarte bine si deja au ajuns 1-1.5 cm si habar nu am daca sunt molly sau platty. Am incercat sa ii scot dar imi e imposibil(se ascund in vata) plus ca au stat fara mame si se hranesc cu complex de vitamine si cu fulgi maruntiti fin.

sunt dat peste cap fiind nou in domeniu sa am si acvariu si maternitate cu pui deodata (temp apei 27-28 grade, lumina 2x45w daylight programata la orele 10-15/16-22,2 pietre de oxigen de 20 cm ascunse in substrat )
in fiecare duminica schimb 25-30% din apa si curat substratul,valorile lui se pastreaza(completez cu apa declorata cu ph 7)

astept sfaturi si imi cer scuze pentru multe subiecte intr-unul singur