Subiect: MasterLine - linie noua, completa de fertilizare, fabricata in Romania

Linia de fertilizare MasterLine este gata si disponibila.
Va invit sa cititi cateva informatii despre produsele continute.
MasterLine (vine de la Marian Sterian si este o linie de fertilizare completa) a aparut in urma experimentelor facute pe propriile acvarii. Fiind o persoana perfectionista, intotdeauna, mai intai am cautat problemele plantelor pentru a reusi intr-un final sa ma bucur de rezultate. Astfel, de-alungul timpului am tot testat diverse formule de fertilizare de la care am luat ce am considerat eu mai bun, si am incropit MasterLine ce contine urmatoarele:

MasterLine I (solutie cu micronutrienti) - 35 lei (1000 ml)
MasterLine II (solutie cu macronutrienti) - 35 lei (1000 ml)
MasterLine Carbo (carbon lichid) - 50 lei (1000 ml)
Pachet ce le contine pe toate 3 la un pret redus - 100 lei

Spre deosebire de alte produse existente pe piata, am incercat sa le concep astfel incat acvaristul sa inteleaga cat mai usor cu ce se mananca si am creat un dozaj standard pentru toate cele trei. Astfel, dozajul solutiilor se poate face zilnic sau chiar si saptamanal dupa schimbul de apa (exceptie face MasterLine Carbo care se dozeaza doar zilnic).
Pentru un acvariu de 100 litri, solutiile se vor consuma in 300 zile la un dozaj standard.
Cei cu iluminare puternica, probabil ca ati observat o tenta de albeata a apei pe masura ce orele de iluminare trec. Acest lucru se datoreaza in general chelatorilor slabi din solutiile de micronutrienti. MasterLine I nu are aceasta problema. Fierul din solutie este foarte rezistent la radiatiile UV date de sistemul de iluminare dar si de lampile UV. Este stabil si la valori mai mari de 7 ale pH-ului. Nu este necesara o dozare separata de fier chiar si pentru cele mai pretentioase acvarii. Cel putin eu si alte cateva persoane care au testat produsul, nu ne-am lovit de aceasta problema.

Despre MasterLine II pot spune ca este o formula de macronutrienti bogata in potasiu in primul rand (adaptat de la formula de fertilizare ADA), azot, fosfor si magneziu.
Multi acvaristi s-au luptat si se lupta cu carente majore de fosfati, fiind necesara o dozare suplimentara a acestora fata de ceea ce ofera solutiile de macronutrienti. MasterLine II contine concentratii mai mari de fosfor care se preteaza pentru toate tipurile de acvarii plantate. Nu dauneaza vietuitoarelor. Chiar ajuta la prevenirea unor alge ca GSA si GDA. De asemenea, o concentratie mica de nitrati poate sa insemne cunoscuta alga, BGA sau cianobacterie. MasterLine II, desi nu respecta ratia Redfield, contine azot, astfel incat sa dormiti linistiti noaptea
Fertilizantii nu produc alge. Sunt destule teste deja efectuate care dovedesc acest lucru.

MasterLine Carbo este o solutie ce contine carbon lichid. Acesta este preferat de plante datorita faptului ca este nevoie de o energie mult mai mica pentru a-l sintetiza decat in varianta in care se foloseste CO2. Este o sursa organica de carbon care are o viata relativ scurta in acvariu (aproximativ 24 ore). Tocmai de aceea, se dozeaza doar zilnic. Nu se poate supradoza la nesfarsit deoarece afecteaza flora si fauna acvariului.
In concentratii optime, actioneaza asupra algei BBA, inhibandu-i cresterea. Se poate doza ca unica sursa de carbon sau in combinatie cu CO2 formand astfel cea mai buna sursa de carbon pentru plantele acvatice. Doua tipuri de carbon care se sintetizeaza in moduri diferite de catre plante. Plantele cresc cu frunzele mai mari, mai rezistente la stresul replantarii (plantele mai pretentioase), li se maresc sansele sa respinga algele, intreg procesul de fotosinteza este accelerat producand astfel mai mult oxigen. Oxigenul care sta la baza mentinerii algelor la distanta si mentinandu-le sau omorandu-le in starea lor de spori.
As putea sa stau sa povestesc o zi intreaga
Fac acvaristica de 10 ani. Aproape in tot ceea ce fac, pun suflet si cantaresc foarte bine situatia astfel incat sa iau decizia cea mai buna. Imi doresc foarte mult evolutia si sunt fericit cand reusesc sa gasesc rezolvari la probleme grele si sa mai urc un nivel. Pe cat posibil impartasesc experienta acumulata de-alungul acestor ani cu toti cei ce au nevoie de ajutor sau sfaturi.

0728 891 106


http://i798.photobucket.com/albums/yy267/marian4232/Acvaristic/4_zps6nl1yjtq.jpg

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc