1

Subiect: Racii se impaca cu pestii?

Salutare... Am un acvariu de 100L si ma gandeam pe langa pesti sa pun 1-2 raci (de la Hornbach) au vreo 3-4-5cm, se poate intampla ceva grav?


Multumesc

2

Re: Racii se impaca cu pestii?

daca sunt prea multi se macalaresc intre ei, pot rupe plantele si se mai dau si la pesti, mai bine renunta!....sau fa-ti un acvariu separat wink

3

Re: Racii se impaca cu pestii?

kamatz A scris:

Salutare... Am un acvariu de 100L si ma gandeam pe langa pesti sa pun 1-2 raci (de la Hornbach) au vreo 3-4-5cm, se poate intampla ceva grav?


Multumesc

Eu zic sa nu faci asta...raciilor le trebuie si uscat deci daca vrei raci eu zic sa le faci acvariu separat
racii nu traiesc in apa dulce decat vreo 5 luni

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4

Re: Racii se impaca cu pestii?

Am inteles.. Voiam sa mai "diversific" prin acvariu... Creveti sau crabi nu merg nu?

5 Editat de aqua (2010-03-15 21:41)

Re: Racii se impaca cu pestii?

kamatz A scris:

Am inteles.. Voiam sa mai "diversific" prin acvariu... Creveti sau crabi nu merg nu?

Crveti merg dar depinde ce pesti ai
daca ai pesti mai mari o sa ii pape

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

6

Re: Racii se impaca cu pestii?

De exemplu cu betta, gurami sau scalari.

7

Re: Racii se impaca cu pestii?

clar...scalarii o sa il pape,la fel si gurami iar betta o sa fie agresivi cu ei si o sa ii atace..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Racii se impaca cu pestii?

aqua A scris:
kamatz A scris:

Salutare... Am un acvariu de 100L si ma gandeam pe langa pesti sa pun 1-2 raci (de la Hornbach) au vreo 3-4-5cm, se poate intampla ceva grav?


Multumesc

Eu zic sa nu faci asta...raciilor le trebuie si uscat deci daca vrei raci eu zic sa le faci acvariu separat
racii nu traiesc in apa dulce decat vreo 5 luni

te referi la crabi nu?

Gott mit uns!

9

Re: Racii se impaca cu pestii?

Cu siguranta. Racii nu ies. Deci nu pot sa bag altceva in acvariu nu ? ma refer la nevertebrate, exceptie fac melcii.

10

Re: Racii se impaca cu pestii?

oups....:P

11 Editat de aqua (2010-03-15 23:03)

Re: Racii se impaca cu pestii?

scuze ca am scris raci...sunt adormit rau ca ma trezesc dimineata..la crabi ma refeream desigur
pai kamatz in cazul pestiilor tai decat melci poti sa bagi ca nevertebrate ..in ce oras stai ?
poate gasesti hammer blue cobalt(e un rac superb)
pelly faci misto d mn ? tongue
parca tu nu mai faci greseli d-astea lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

12

Re: Racii se impaca cu pestii?

Stau in Bucuresti.

13

Re: Racii se impaca cu pestii?

Spune-mi daca iti plac astia http://www.acvariidevis.ro/nevertebrate … obster/597
de ce la descrierea ta scrie buzau lol ?!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

14

Re: Racii se impaca cu pestii?

incearca cu doi creveti red cherry ca ii gasesti peste tot si vezi cum se comporta in acvariul tau, dar dupa cate stiu ai numai specii incompatibile pe acolo.

15

Re: Racii se impaca cu pestii?

sece4u20 A scris:

incearca cu doi creveti red cherry ca ii gasesti peste tot si vezi cum se comporta in acvariul tau, dar dupa cate stiu ai numai specii incompatibile pe acolo.

Am zis...are scalari gurami si betta...clar acei red chery o sa ii reziste vreo 2 zile maxim

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16

Re: Racii se impaca cu pestii?

Pai nu tot ce am scris acolo. Voi avea. Acvariul este in constructie si vreau sa imi fac o idee ce pot sa pun.

@aqua: Sunt din Buzau, dar stau in Bucuresti, ciudat nu ?! smile) ... Unde il pot gasi? FOARTE DRAGUT.

17

Re: Racii se impaca cu pestii?

kamatz A scris:

Pai nu tot ce am scris acolo. Voi avea. Acvariul este in constructie si vreau sa imi fac o idee ce pot sa pun.

@aqua: Sunt din Buzau, dar stau in Bucuresti, ciudat nu ?! smile) ... Unde il pot gasi? FOARTE DRAGUT.

AAA pai daca ai acvariu in constructie baga red chery cu neoni,microrasbora sau rasbora ..decat din astia de talie mica si de banc
din pacate nu pot sa iti spun unde gasesti homar din ala..ca nu-s din bucuresti...cred ca la coralis in tricodava din cate am inteles eu ca cica e magazin bun unde gasesti de toate ...dar din moment ce zici ca nu ai acei pesti,baga red chery...eu ti-am zis de acel homar daca aveai deja acei pesti si vroiai sa bagi un nevertebrat

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

18

Re: Racii se impaca cu pestii?

Am fost la Coralis la Tricodava si nu m-am uitat prea atent la nevertebrate. In concluzie acest rac merge cu "bestiile" ?

19 Editat de aqua (2010-03-15 23:17)

Re: Racii se impaca cu pestii?

eu zic ca e suficient de maricel pentru niste scalari. creste pana la 5 cm cum zice acolo dar suna chiar aiurea...rac de 5 cm lol
totusi,cu niste scalari la fel de mari sigur merge

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

20

Re: Racii se impaca cu pestii?

Toti pestii vreau sa ii iau de mici... Acvariul va fi foarte plantat.