1 Editat de adrian09 (2016-09-01 16:34)

Subiect: caras auriu..posibil probleme....

buna ziua

nu stiu ce sa cred... nu pot sa imi dau seama daca carasul e bolnav...de vreo 2 saptamini a inceput sa apara niste pete albe...nu puncte cum ar fi grisul...pete mai mari si mici ca si cum s-ar decolora...este vioi,maninca...
  schimb apa la 3 sau 4 zile....apa sta 3 zile pentru evaporarea cl...NO3 este mai mare de 25 si pina in 50 nu pot sa stiu exact cit e..dupa testele de la GBL
  atasez o foto

Re: caras auriu..posibil probleme....

Salut!
cred ca e cam des totusi schimbul de apa....eu doar o completez si spal filtrul putin cam la 2 saptamani.
Ceva pete asemanatoare imi apareau si mie pe Guppy, dar ai mei erauslabiti, unii isi reveneau altii nu....Am renuntat sa mai cumpar pesti de la Maxi Pet (de fiecare data dupa ce luam pesti de acolo aveam probleme de genul asta)
Ultima oara am tratat tot bazinul cu baktopur de la sera...i-am chinuit fara mancare si lumina vreo 6 zile, dar nu am mai avut probleme de atunci.
Incearca sa ai apa cat mai oxigenata si sa nu deciclezi bazinul.

3

Re: caras auriu..posibil probleme....

pai da...apa o completez cam 30 de litri...acvariul e de 100...deci e bolnav? ca are o pata pe 'ceafa' de cind al stiu....bine acvariul il am cam de 2 luni cu tot cu carasi..l-am luat de la cineva gratis era neingrijit
am vrut sa pun si un filmulet dar nu ma lasa\
au mai fost probleme cu el a avut migation sau cam asa ceva ai spune
uite poza ...atunci se vindeca...pata neagra..dar pe spate si pe corp se distingeau acele pete albicioase..acum se fac mai clare

4 Editat de adrian09 (2016-09-01 23:01)

Re: caras auriu..posibil probleme....

uite si filmuletul


https://www.facebook.com/adii.adi.733/v … 5639230221

5

Re: caras auriu..posibil probleme....

am citit despre infectii fungice..dar ...nu pare sa fie boala de bumbac....petele nu sunt pufoase....

6

Re: caras auriu..posibil probleme....

Petele rosii cred ca reprezinta infectie bacteriana...nu stiu din ce cauza.
Poti sa cauti detalii despre asta.

7

Re: caras auriu..posibil probleme....

mersi..... in legatura cu pata aceea mai inchisa... maro.. neagra.. am gasit .. a trecut int-o saptamina... era efecrul de vindecare la i infectie bacteriana,...emigration sau asa ceva....el a fost infectat dar cum i-am schimbat mediul.. in mai bine....:)   iar cu petele albe.. se poare ca este exacyt cum a spus ancistrus... aceste pete vad ca nu se mai 'vindeca' si nici pestele nu are un comportament aparte....se pare ca e dinpigmentatie sa spun asa... nu cunosc parintii si...se pare ca v-a ramine asa