1

Subiect: inmultire beta

ma poate ajuta cineva cu un sfat.............si anuma cum pot inmulti beta ce conditi le trebuie

Nu vreau raul nimanui, puteti sa vil pastrati.

Re: inmultire beta

http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=298

3 Editat de Baracuda (2010-03-16 13:13)

Re: inmultire beta

guppy A scris:

ma poate ajuta cineva cu un sfat.............si anuma cum pot inmulti beta ce conditi le trebuie

Inmultire: Este probabil cel mai spectaculos moment pe care acest peste il ofera privitorului. In timpul reproducerii atat masculul cat si femela prezinta un colorit extrem de intens, haina nuptiala a celor doi ilustrand din plin denumirea de “Splendens”. Pentru reproducere selectam de preferinta o pereche cu aceeasi culoare, pentru a evita nasterea unor pui in culori confuze, spalacite, lipsite de stralucire si personalitate. Pregatim un bazin de reproducere cu o capacitate de 20-40 litri in care introducem plante plutitoare si cateva plante submerse ancorate in colturi. Rolul plantelor plutitoare este de a sustine “cuibul” de spuma pe care masculul il construieste la suprafa¡a apei si in care vor ajunge icrele depuse de femela. Plantele ancorate in colturi vor fi folosite de femela, care se va refugia in timpul si dupa depunerea icrelor. Aceste refugii sunt necesare in timpul jocului nuptial, deoarece masculul devine violent cu femela, incercand s-o convinga sa depuna icrele. Apa cu care umplem bazinul va fi tinuta anterior cel pu¡in 48 ore intr-un vas descoperit pentru eliminarea clorului si a altor substante toxice. Coloana de apa din bazinul de reproducere va fi de 10-15 cm inaltime pentru ca masculul sa nu oboseasca ridicand icrele cazute din cuib pe fundul apei. De asemenea inaltimea mica a coloanei de apa va ajuta puii ecloza¡i sa ajunga la cuib si la plantele plutitoare de la suprafata apei. Temperatura apei trebuie mentinuta constant la 26-28 grade. Cu 12-24 ore inaintea introducerii masculului in bazin, se introduce femela, careia ii este necesar un timp mai mare de acomodare. In momentul introducerii masculului, acesta incepe sa construiasca un cuib de spuma la suprafata apei in zona plantelor plutitoare. In rastimpuri masculul curteaza femela verificand astfel disponibilitatea acesteia pentru imperechere. In cazul in care femela nu este in totalitate cooperanta, masculul devine agresiv, alergand-o prin bazin in incercarea de a o determina sa vina sub cuib pentru depunerea icrelor. In cele din urma, cei doi ajung impreuna sub cuib si incepe depunerea icrelor. Masculul “imbratiseaza” femela luand forma unei potcoave si se incolaceste perpendicular pe axul longitudinal al femelei. In aceasta pozitie masculul “stoarce” abdomenul femelei, ajutand-o sa expulzeze icrele pe care le fecundeaza imediat si le fixeaza apoi in cuib. Dupa depunere, femela se scoate din bazin deoarece masculul, in grija sa pentru cuib, o indeparteaza permanent intr-o maniera violenta, acest comportament putand avea drept urmare uciderea femelei. Masculul continua sa ingrijeasca icrele din cuib, ridicandu-le pe cele cazute pe fundul apei si oxigenand cuibul prin miscarea inotatoarelor. Dupa aparitia puilor, 35-45 ore, masculul continua sa-i ingrijeasca ridicandu-i in cuib pe cei cazuti pe fundul bazinului. Cand puii incep sa inoate liber, putem scoate si masculul din bazinul de reproducere. In acest moment este necesara oxigenarea apei cu ajutorul unei pietre pulverizatoare racordata la o pompa de aer. Puii se hranesc la inceput cu microorganismele formate in jurul plantelor din bazin, la care adaugam infuzorii sau galbenus de ou fiert tare, in cantitati foarte mici, pentru a evita tulburarea si alterarea apei. Dupa 6-7 zile putem sa le administram hrana mai mare in granulatie, cum sunt microviermii sau nauplii de Artemia Salina. De asemenea exista in comertul specializat diferite tipuri de hrana pentru puii ecloza¡i din icre. Articol publicat de subsemnatul in revista "Prieten cu Natura"

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: inmultire beta

Pe scurt: temp de 28 grade, apa curata, schimbata la timp, mancare variata, inclusiv hrana congelata. Daca indeplinsec aceste conditii betta imi depun instant big_smile
Bafta!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

5

Re: inmultire beta

ok multumesc

Nu vreau raul nimanui, puteti sa vil pastrati.

6

Re: inmultire beta

voua va dat metoda asta rezultate?

Nu vreau raul nimanui, puteti sa vil pastrati.

Re: inmultire beta

O da, ai mei reproduc pe banda rulanta smile)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: inmultire beta

Inca ceva, daca vrei sa ii faci sa grabeasca lucrurile, pune femela intr-un recipient pe care il introduci in acvariul cu masculul. Femelei ii vor aparea dungile albe, iar masculul va deveni mult mai interesat de ea, ca orice mascul de o femela pe care nu o poate avea. Lol
Iar eu coloana de apa am lasat-o destul de mare, din simplu ,motiv ca ai mei depun in acvariul cel mare, si nu ii zapacesc cu scaderea coloanei pt ca as pierde multi pui din cauza faptului ca jumatate din cuib ar ramane lipit pe peretii acvariului. Nu mi-au iesit sute de pui, e adevarat, dar cei care ii am cu siguranta sunt niste luptatori, care au reusit sa supravietuiasca si cu o colana de apa mare.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

9

Re: inmultire beta

daca am nteles tre sa pun in acelasi acvariu femela cu masculul dar separati  si tre sa fie numai ei 2 acolo?

Nu vreau raul nimanui, puteti sa vil pastrati.

Re: inmultire beta

Da, ideal ar fi sa fie numai ei doi acolo. Mie imi depun in acvariul comun, unde mai am si pui de betta si neoni, si desi depun, icrele sunt mancate de neoni si puii de betta. Dar nu m-am stresat pentru ca nu am vrut neaparat sa am iarasi pui de la ei. Dar in cazul tau, ideal ar fi sa ii pui singuri in acvariu, pe el liber, sa poata face cuib, iar pe ea intr-un recipient scufundat in acvariu. Apoi, cand vezi ca el a inceput sa lucreze la cuib si e suficient de mare cuibul, iar ea are dungi albe, ii dai drumul si ei in acvariu. BAFTA!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: inmultire beta

hard to please,ai cumva si plante de suprafata?am incercat si eu inmultirea la betta intr-un acvariu cam de 10L cu coloana de apa in jur de 12-13 cm.am tinut femela intr-un recipient si masculul liber in acvariu.i-am tinut cateva zile,dar nimic interesant...masculul facuse doar cateva bule,iar femelei nu-i aparuse nici o dunga.tin sa precizez ca temperatura era constanta de 28C

Re: inmultire beta

La prima depunere nu am avut plante de suprafata deloc, am pus .....si acum iar o sa dea unii cu pietre in mine....niste frunze cazute din copaci , ingalbenite , desigur. La mine a functionat. Ai mei sunt conditionati fff tare de schimbul de apa....cum schimb apa, cum fac un cuib si depun. Mai nou am luat de la o cunostinta niste plante micute de suprafata, ca un trifoi minuscul, si s-au inmultit atat de repede, ca au acoperit toata suprafata apei. Au depus si printre ele, chiar daca sunt verzi, si cica nu le-ar placea verdele. Dar nu au scos pui pt ca toata treaba s-a intamplat in acvariul comun si icrele au fost mancate de colocatari :d

C e sa zic...mai tine-i separat o perioada., apoi baga-i iar in acvariu ( el liber, ea in recipient)
Fa si niste teste de apa...probabil aici e buba
Bafta!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...