21

Re: Endleri

Daca vrei sa cred ca esti in stare sa cresti endleri, in primul rand vezi cu ce se mananca, cine e adrian hernandez sau macar citeste ce scrie pe acest topic, nu e asa de greu.. cand am zis ca nu ai experienta necesara pt a creste clasa N, m-ar referit la faptul ca tu nu ai habar ce inseamna clasa N, nu ai habar de endleri in general. ei se cresc in conditii mai speciale(green water), nu conditii deosebite, ci speciale, bineinteles totul este disponibil pe gugal, dar e greu sa cauti, stiu..
Nu se cresc in acvariu comun cum ii ti tu si in acvariu neacoperit.
Ca sa te linistesc de tot, cu endleri tai puri, pana nu o sa iti cumperi endleri de cei doi Armando Pou si Adrian Hernandez si ei sa iti certifice ca i-ai luat de la ei, sau ca te-ai dus personal si i-ai recoltat din balta si ai poze sa certifici.. nu o sa aici nici un endler pur, sau clasa N..
Daca ai noroc vreodata poti sa faci rost de endleri clasa P, adica curati ca aspect dar fara certificare..
Rata natalitati.. aia e cu totul altceva, poate rata de supravietuire e de 80% nu mai folosi cuvinte pe care nu le cunosti, te faci sa pari.... se stie cum..
Si lasa-ma cu guppy tai, vrei sa recunosc personal cat de acvarist esti tu ca ai inmultit niste guppy? Ia o sticla de 5l, ii tai gatul bagi un mascul si o femela si mai torni apa ca sa ai pui de guppy..
Cand m-am referit la faptul ca nu cred, (nu am folosit "stiu ca nu poti"), m-am legat exclusiv de ce ai scris tu in postul tau.
Si invata sa scri in romana ca e foarte greu de citit ce ai scris.

22

Re: Endleri

poecilia wingei 1

23 Editat de pasi_une (2010-03-17 19:47)

Re: Endleri

2 big_smile sper sa ajute... si cei care vor sa caute pe google pot cauta cu acelasi nume
poecilia wingei

24

Re: Endleri

detergent A scris:

SALUT CIPRIAN 01 DE LA TINE AM PRIMIT NISTE PESTISORI CREZAND CA SUNT ENDLERI PURI ACUM NU STIU CE SA CRED POVESTEA ARE DOUA PARTI UNA BUNA SI UNA PROASTA
PARTE PROASTA E CA CEI DOI MASCULI DE LA TINE AU MURIT UNUL CRED CA AXFISIAT IN PUNGULITA PANA ACASA IAR CELALAT A REUSIT SA SARA DIN ACVARIU INSA PARTEA BUNA SI FRUMOASA E CA FEMELELE AU AVUT CEVA DE MUNCA SI MI-AU FATAT IN DUSMANIE:D:lol:ACUM AM UN ACVARIU PLIN DE PUIET PESTE 60 DE BUCATI AM FEMELE DE LA TINE CARE AU FATA SI A DOUA OARA FAR MASCUL (IN ACVARIU COMUN UNDE II TIN NU AM NICI UN FEL DE GUPPY ) ASTEPT CU NERABDARE SA CREASCA PUISORII SI SA MA POT MANDRI SI EU CU EI TU CE CREZI ERAU PURI AI TAI SAU CEL PUTIN APROPIATI DE CEI PURI?

Eu am specificat ca ai mei nu erau clasa N! Am spus si ca nu sunt impereccheati cu guppy, avand linia aceasta din 2002.

Si am mai spus ca pot garanta ca cel putin 2 persoane au clasa N dintre cele pe care le cunosc!

A se vedea topicurile mele!

25

Re: Endleri

salut ciprian eu am de la tine guppy endler multumesc inca o data sunt bine sanatosi si am si puii

26 Editat de ciprian01 (2010-03-17 20:36)

Re: Endleri

detergent A scris:

merlin 21 care parte nu ai inteleso din faptul ca din cei doi masculi primiti de la ciprian nu mai am nici unu cred ca dupa femele e foaarte greu sa ii deosebesti pe clase iar cei mici inca nu au prins culoare ce atata rautate si atat ingamfare nu sunt vreun pusti cordit care nare ce face si pune intrebari aiurea ceream o parere un sfat .binenteles ca sunt mandru de pestisorii primiti de la ciprian si chiar si far culoare dau un aspect placut relaxant si imbucurator acvariului pe care l-am amenajat pentru ei.cat despre experienta necesara ingrijirui inmultiri si a altor aspecte de ce iti dai asa simplu cu parerea chiar ma cunosti asa de bine incat sa faci astfel de afirmatii gratuite nu cred ca am adus nici un afront nimanui speram totusi sa fie o atmosfera relaxanta pe acest forum si sa primesc ajutor de la cei mai experimentati decat mine in materie cu acesti pesti daca chiar nu aveam nici o treaba cu acvaristica din toata cresea cred ca ramaneam doar cu unul si ala trebuia sa creasca in chinuri nu o rata a natalitatii de peste 80% si cei morti fiind doar pui ce nu au reusit sa iasa din sacul vitelin>
terminati cu inganfarea si daca e totusi forum si vreti sa postati dati sfaturi si mandritiva cu ce aveti nu cu ce poate cauta toata lumea pe "google".

stai linistit! nu are rost sa intri in nicio polemica! ce ai tu sunt linie curata, dar dupa cum am spus in mai multe randuri, eu nu ii am de la cineva care poate sa ii urmareasca pana la locul lor de bastina! dar culorile le au toti aceleasi si nu iti va iesi altceva (culoare forma) indiferent de felul in care se incruciseaza intre ei! Face exceptie cate un pui ratatcit, rar, care iese albino (cu 2-3 pete albastre pe corp si atat), dar care sunt descrisi ca aparitii normale in populatie!
polemica pe care eu am avut-o in alta parte a fost cu cineva care merita tot respectul. ca s-au bagat multi in seama si vorbeau balarii numai de dragul de a se vedea cu cate un post in plus si a da bine pe langa adminitratori, este altceva! sau pt ca lucrau la un magazin care avea si el ceva de vandut...
doar ca un exemplu...: s-a postat o poza acolo, cu un ,,endler,, si mi s-a recomandat sa vorbesc cand voi avea si eu asa ceva in acvariu...! intamplator acel peste facea parte dintr-un grup de pesti, proprietatea unui magazin de profil din bucuresti, care au fost expusi la expozitia de acvaristica de anul trecut din bucuresti. tot intamplator cativa au cumparat acei pesti la preturi undeva la 20 RON bucata. si tot intamplator acei pesti au scos pui. numai ca puii au iesit...rosii...!
acel lot de pesti pe care eu nu il aveam in acvariu (si nu doream) aveau aripioara dorsala sub forma de steag si colorata in rosu aprins si negru...!

am inca pozele primite....!

oricum, cea mai buna varianta pentru a avea ocertitudine este sa ii scrieti lui Adrian Hernandez. a,m pus eu un link intr-unul dintre primele post-uri ale acestui topic! O sa va raspunda fara nicio problema!

restul sunt doar discutii...inutile!

27

Re: Endleri

zici ca a fost expozitie anu trecut la bucuresti

28

Re: Endleri

a fost!

29

Re: Endleri

ciprian01.
inseamna ca am endler clasa K ?

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

30

Re: Endleri

hibrid

31

Re: Endleri

(Class N): Any Endler's Livebearer (and progeny) that can be shown to have originated from their native waters in Venezuela will be considered a 'Class N' Endler.
(Class K):The progeny of any Endler's Livebearer crossed with any other livebearer or any Hybrid strain will be considered a 'Class K' Endler.
(Class P)Class P: Any fish of unknown origin but appearing to be an Endler's Livebearer based on the characteristics of size, shape and color will be considered a 'Class P' Endler.

32 Editat de ciprian01 (2010-03-17 23:34)

Re: Endleri

si eu cred ca sunt hibrizi! dar sunt f faini oricum!
fa cum ti-am spus! fa-ti un cont pe site-ul pe care l-am postat si trimite o poza si un post in care sa intrebi ce fel de peste ai! o sa primesti raspunsul de la cea mai avizata sursa!

orly: din 2002 si pana acum nu au fost imperecheati cu altceva! astepata sa se coloreze puii si vezi cum sunt! spre deosebire de guppy, la endleri culorile apar toate odata si se accentueaza simultan!

33

Re: Endleri

ciprian01 A scris:

si eu cred ca sunt hibrizi! dar sunt f faini oricum!
fa cum ti-am spus! fa-ti un cont pe site-ul pe care l-am postat si trimite o poza si un post in care sa intrebi ce fel de peste ai! o sa primesti raspunsul de la cea mai avizata sursa!

orly: din 2002 si pana acum nu au fost imperecheati cu altceva! astepata sa se coloreze puii si vezi cum sunt! spre deosebire de guppy, la endleri culorile apar toate odata si se accentueaza simultan!

De mentionat ca de la cine am achizitionat aceste specii splendide nu a avut Gup in respectivul acvariu niciodata si chiar le-a oferit conditii cat mai naturale Green Water.
Referitor la site am spus si o mai repet " Stau prost cu engleza ":( nu vreau sa ma fac de ras smile

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

34

Re: Endleri

tin sa iti multumesc mult pentru in formatii ciprian si asa am sa si fac ,am sa astept sa creasca pui ,am sa ii pozez si apoi voi cere niste sfaturii !

35

Re: Endleri

imi cer scuze pentru greseala facuta intre natalitate si supravietuire fata de merlin; oricum nu stiu de ce am impresia ca ai niste argumente rautacioase fata de mine. pur si simplu am cerut detalii de la cel care mi ia dat si nu era nici un fel de afront la adresa ta era norma si este sa ma apar atata timp cat nici nu ma cunosti doar teai gasit sa iti dai cu parerea despre inmultirile tale simple prin sticle de plastic si mai stiu eu ce ale guppylor!!!
pentru linistea ta am in casa 6 acvarii facute de manutza mea de 400l de 200l, 2 de 40l si alte 2 de 10l cu toate ca nu sunt obligat sa demonstrez nimanui  si nu imi cresc pestisorii prin galeti si sticle asa cum ai mai spus!!!

36

Re: Endleri

si daca ai acvarii inseamna ce? nu vad logica.. cumva daca ai multe acvarii inseamna ca sti si multe sau esti prea experimentat? inseamna doar ca ai loc in casa de un acvariu de 400l de 200l 2 de 40 si etc..
eu ti-am dat un exemplu ca sa iti arat cat de simplu e sa inmultesti guppy si ca nu e cine stie ce performanta notabila asta si sa pricepi ca

detergent A scris:

daca chiar nu aveam nici o treaba cu acvaristica din toata cresea cred ca ramaneam doar cu unul si ala trebuia sa creasca in chinuri nu o rata a natalitatii de peste 80% si cei morti fiind doar pui ce nu au reusit sa iasa din sacul vitelin.

asta nu e vreo dovada extraordinara de acvaristica
stai linisitit ca nu ma intereseaza nici o specie de vivipari, asa ca nu am de gand sa ii inmultesc si nu exista diferenta intre inmultire simpla si ce faci tu in acvariile tale(de parca ai face tu ceva, ca tot pestii o fac) tot inmultire se cheama..

argumentele mele nu sunt rautacioase, sunt corecte si logice doar ca sunt prost interpretate de tine, datorita manierei in care au fost formulate.

din pacate nu ai inteles nimic din mesajul meu si o sa ma opresc aici,
bafta cu cei 700l ai tai si cu pestii pe care ii cresti.

37

Re: Endleri

@merlin21....esti f indarjit...!   ????

38

Re: Endleri

Nu mai discutati nimic despre acesti pesti frumosi? E pacat... este un topic bun, eu zic sa lamuriti aici si diferentele intre endleri, ca endleru' e endler (Poecilia wingei)... dar culorile nu sunt la toate varietatile la fel, din cate stiu eu. Adica @orly vorbea aici despre "Endler Solid Red Stripe" (sau foarte semanatori) iar @ciprian01 vorbea despre "Endler Black Bar" (sau foarte asemanatori), personal am avut ocazia sa am ambele varietati de Endler ale colegilor in discutie, si nici una nu aduce foarte bine clasei P "(Class P: Any fish of unknown origin but appearing to be an Endler's Livebearer based on the characteristics of size, shape and color will be considered a 'Class P' Endler)", asta din ce am apucat sa gasesc eu pe internet. Mai exista si varietatea "Endler Lime Green" despre care nu s-a vorbit dar astept cu mare placere si interes sa aud de la cunoscatori ceva despre ei.
PS: Mai lasati rautatile la o parte, suntem aici toti colegi de forum, si chiar daca se discuta in contradictoriu, si chiar daca exista nervi si suparare, sa se treaca toate la "consumabile"  big_smile  si sa fie o discutie constructiva, concluziile bune ramanand aici si pentru noii colegi care vor sa imbratiseze aceasta frumoasa pasiune: Acvaristica!

Re: Endleri

Stie cineva de unde pot cumpara 2 masculi de endleri clasa N sau hibrizi in Bucuresti?

acvarist batran

40 Editat de Ancistrus (2011-02-19 02:37)

Re: Endleri

cristinucu A scris:

Stie cineva de unde pot cumpara 2 masculi de endleri clasa N sau hibrizi in Bucuresti?

Clasa N? (Any Endler's Livebearer (and progeny) that can be shown to have originated from their native waters in Venezuela will be considered a 'Class N' Endler.) Succes! Hibrizi? De pe orice forum , orice Endler.