1

Subiect: Salutare si bine v-am gasit

Sunt Andreas sunt din Slatina si m-am redecis sa ma apuc de acvarista desi am mai avut cand eram copil....dar am avut o experienta neplacuta cu un acvariu confectionat de catre un prieten si sa spart ....iar de atunci au trecut ani si ani de zile de cand nu am mai avut .....ideea este ca imi lipsesc o gramada de informatii desi incerc sa le readun si le grupez in ordine ...din punctul meu de vedere sunt informatii care le gasesti pe net alte nu cred ca as putea sa le gasesc fara ajutorul vostru.

Acesta este acvariu meu cumparat dintr-un magazin de petshop ...desi am primit la el toate cele necesare..filtru si termostat ...consider ca sistemul de fitrare este mult prea lent ...iar acum as vrea sa adresez cateva intrebari voua daca se poate.....desi intentionez peste ceva vreme sa trec la un alt acvariu mai mare indata de acumulez destule informatii .

Mentionez ca avariul a stat la ciclat 5zile perioada recomandata de catre vanzatorul local .

Am cumparat la inceput urmatori  pesti si de aici problemele :
2carasi un xifo un sanitar corydas panda si unul hoplosternum iar de aici au aparut urmatoarele probleme :
1 caras avea pofta de mancare iar celalat nu avea pofta desi pot spune ca am vazut un coportament mai ciudat imi dadea impresia ca unul il ataca pe celalalt iar in final a murit am mai primit un sanitar hoplo cu coada rupta ..fara sa imi dau seama cand mi l-a dat iar in final a murit.
Acum am ramas cu un corydas panda un carasel si un xifo ...iar la xifo am inteles ca este femela ....si de aici alta problema ....am inteles ca daca ai o pereche de xifo masculul o va stresa pe femela fiind singura ...acum nu stiu ce sa fac ....gandurile mele sunt cam asa ....sa astept o perioada sa cicleze apa din acvariu ....apoi sa imi cumpar 2-3 carasei si un grup de xifo si catva sanitari....nu am idee daca este varianta ok ....cat despre planta am citit pe net ca este o planta recomandata usor de crescut nu este pretentioasa si chiar am vazut cand caraselul ciupeste din ea....cu drag Andreas.

2

Re: Salutare si bine v-am gasit

Acvariul meu

3

Re: Salutare si bine v-am gasit

Acvariul meu

4

Re: Salutare si bine v-am gasit

Poate trebuia sa ai rabdare sa aduni intai informatia, apoi sa cumperi pesti.
1. Acvariul se cicleaza in aproximativ o luna, nu in 5 zile. Ti-ai otravit pestii cu amoniac, de aia au murit.
2. Carasii ajung la dimensiuni de 30cm. Necesarul minim al unui caras este de 70l apa si filtrare serioasa(adica exclus filtrul intern). Nu au ce cauta carasi in borcanelul tau.
3. Hoplo este deasemeni un peste mare. Nu se preteaza acvariilor foarte mici.
4. Vanzatorii de la pet shop sunt doar vanzatori, nu experti in acvaristica. Sfaturile lor sunt de evitat.
5. Ciclarea implica un filtru plin cu medii filtrante care vor fi gazda bacteriilor nitrificatoare. Tu nu ai asa ceva.

Iti vor muri pestii pe capete, si cei pe care ii ai deja si cei pe care ii vei mai cumpara, pana te informezi corect referitor la ce si cum poti tine in bazinul ala.

5

Re: Salutare si bine v-am gasit

daca vrei carasi....in primul rind ,pentru acvariul pe care il ai iti trebuie o filtrare exterioara. sun sun 302 ... ceva de gen..asta acum ca sunt mici .Carasii cresc repede si trebuie sa te gindesti rapid sa achizitionezu un acvariu mai mare.In cazul in care nu ai posibilitati ,incearca sa dai pestii si axeazate pe pesti mai mici...gen xifo,guppy,neon,zebre
Daca reusesti sa dai la petsop sau la cineva pestii pe care ii ai ar fi mult mai bine... sa nu ai chinui...sa lasi acvariul la ciclat minim 3 saptamini si sa incepi sa introduci 2 ,3 guppy...asta ar fi cel mai bine
Eu am inceput ca si tine acum mai bine de 6 luni si inca am de tras depe urma acestor erori...