Subiect: Salutare tuturor!!!

Salutare,ma numesc Valentin,am 21 de ani si sunt din Bucuresti.am un acvariu Aquadream 60 de la Aquatlantis, complex Biobox de 54l.Fiind inca la inceput,ma bucur ca am gasit aceasta echipa,pasionati de acvaristica pentru a ma indruma si pe mine cu cateva sfaturi,idei si critici daca este cazul.am acest acvariu de 4 luni si am avut "norocul" ca femela mea de guppy sa "nasca" la o luna dupa ce am luat acvariul si pot sa ma mandresc cu vreo 25 de puisori de aproape 3 luni.Pe langa puisori,mai am perechea de guppy,5 conconius,2 xifo,2 betta,3 sanitari albi,1 neon si inca 2 pesti transparenti cu coada rosie care nu stiu cum se numesc.Tind sa cred ca acvariul meu e cam mic pentru acesti locatari si intentionez sa-mi iau un aquadream 100 de 115l.procedez bine?daca nu,as vrea si eu cateva sfaturi.Astept orice fel de sfat,idee...Voi reveni azi si cu cateva poze sa vedeti mai bine despre ce e vorba.Va salut!

2

Re: Salutare tuturor!!!

bine ai venit printre noi!
felicitari pentru puisori..guppy sunt niste pesti foarte rezistenti
cum ai zis si tu..ai cam multi pesti in acel acvariu(asta daca ai si cei 25 de puisori in acelasi acvariu)
cum se inteleg cei 2 betta cu restul??
da-ne mai multe detalii despre acvariu,echipamente si te asteptam cu poze
stima

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

3

Re: Salutare tuturor!!!

aaa..era sa uit,neonul acela se simte singur acolo,incearca sa mai cumperi sau ca sa nu suprapopulezi,doneaza-l!!

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

4

Re: Salutare tuturor!!!

bine ai venit. ia la puricat forumul si o sa gasesti cam tot ce iti trebuie in materie de acvaristica. daca o sa ai nedumeriri suntem aici sa te ajutam.

5

Re: Salutare tuturor!!!

bine ai venit! am si eu acelasi tip de acvariu....si la fel vreau unul mai mare tongue

6

Re: Salutare tuturor!!!

Bine ai venit!:)

Abia astept sa vad ce ai tu acolo...:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7 Editat de catag (2010-03-17 13:46)

Re: Salutare tuturor!!!

Bine ai venit printre noi, dar din pacate in cuvintele urmatoare trebuie sa te critic:
- pesti mult prea multi
- neon singur si trebuie minim 6
- conconius 5 sa zicem ca e acceptabil dar ar trebui si ei sa fie cam 6
- xifo cresc mari si nu-si au locul acolo (La un singur peste la maturitate i se recomanda pentru buna dezvoltare si pt a se simtii in largul sau de vreo 90 l de apa)
- betta nu merg 2 impreuna si nici in acvarii comunitare
- sanitari sunt multe tipuri (dar tind sa cred ca sunt de talie mare)

Nun ne-ai spus daca e plantat acvariu? ce lumina ai? ce filtrare ? caracteristici ale apei daca ai? etc.

Asteptam poze cat mai curand ca nu degeaba se zice ca o poza valoreaza cat 1000 de cuvinte.

Numai bine, ape limpezi si pesti sanatosi.

Re: Salutare tuturor!!!

cam asa arata acvariul meu la momentul actual.plantele le tin asapentru ca v-am mai spus,vreau alt acvariu mai mare

Re: Salutare tuturor!!!

Aquadream 60  Aquatlantis,iluminare:1x15W T8, complex Biobox1(incalzitor tecatlantis de 50w,sistemul de filtrare compact biobox1,pompa apa pico200 evolution hydor),substrat:Filtus granit multicolor de1-3mm de la mhk.Plante:echinodorus green flamed(mijloc),cabomba(stanga) si elodeea(dreapta)

10

Re: Salutare tuturor!!!

Valentin21 A scris:

cam asa arata acvariul meu la momentul actual.plantele le tin asapentru ca v-am mai spus,vreau alt acvariu mai mare

Doar o mica observatie...
Daca plantele din ghiveci au in jurul radacinilor ceva ca o vata, ar fi bine sa o indepartezi.

Eu am patit-o.. ca au inceput sa putrezeasca... Asta nu stiu daca e o regula, dar decat sa ai de lucru si sa-ti para rau....

Eu le-am indepartat vata aceea, am spalat radacinile iar in ghivece, am pus pietris...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: Salutare tuturor!!!

catag A scris:

Bine ai venit printre noi, dar din pacate in cuvintele urmatoare trebuie sa te critic:
- pesti mult prea multi
- neon singur si trebuie minim 6
- conconius 5 sa zicem ca e acceptabil dar ar trebui si ei sa fie cam 6
- xifo cresc mari si nu-si au locul acolo (La un singur peste la maturitate i se recomanda pentru buna dezvoltare si pt a se simtii in largul sau de vreo 90 l de apa)
- betta nu merg 2 impreuna si nici in acvarii comunitare
- sanitari sunt multe tipuri (dar tind sa cred ca sunt de talie mare)

Nun ne-ai spus daca e plantat acvariu? ce lumina ai? ce filtrare ? caracteristici ale apei daca ai? etc.

Asteptam poze cat mai curand ca nu degeaba se zice ca o poza valoreaza cat 1000 de cuvinte.

Numai bine, ape limpezi si pesti sanatosi.

90 litri de apa pentru un xifo?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Salutare tuturor!!!

eu stiam ca 60 de litri sunt suficienti pentru a duce o vita normala...

13

Re: Salutare tuturor!!!

bradraqua A scris:
bogdivaio A scris:

eu stiam ca 60 de litri sunt suficienti pentru a duce o vita normala...

60 litri pentru un xifo?

Sa inteleg ca daca tin 10 xifo intr-un acvariu, acesta trebuie sa aiba 600-900 litri?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare tuturor!!!

stiu ca acvariul e cam mic pentru pestii care ii am,dar am spus ca vreau unul mai mare.aquadream 100 de 115 L e o alegere buna?

15

Re: Salutare tuturor!!!

bradraqua A scris:
bradraqua A scris:
bogdivaio A scris:

eu stiam ca 60 de litri sunt suficienti pentru a duce o vita normala...

60 litri pentru un xifo?

Sa inteleg ca daca tin 10 xifo intr-un acvariu, acesta trebuie sa aiba 600-900 litri?

lol..nu fratelo....se recomnada speciei,pestilor din specia xipho li se recomanda un bazin de cel putin de 60 de liti de apa pentru a duce o vitza sanatoasa,deci a nu se intelege ca doar un singur exemplar se tine in 60 de litri..in 60 de litri poti sa bagi cam 8 sa zicem(depinde si de faza lor de dezvoltare in care se afla)

16 Editat de Baracuda (2010-03-18 19:06)

Re: Salutare tuturor!!!

bogdivaio A scris:
bradraqua A scris:
bradraqua A scris:

60 litri pentru un xifo?

Sa inteleg ca daca tin 10 xifo intr-un acvariu, acesta trebuie sa aiba 600-900 litri?

:lol:..nu fratelo....se recomnada speciei,pestilor din specia xipho li se recomanda un bazin de cel putin de 60 de liti de apa pentru a duce o vitza sanatoasa,deci a nu se intelege ca doar un singur exemplar se tine in 60 de litri..in 60 de litri poti sa bagi cam 8 sa zicem(depinde si de faza lor de dezvoltare in care se afla)

Sorooo! ia citeste tu ce scrie aici: xifo cresc mari si nu-si au locul acolo (La un singur peste la maturitate i se recomanda pentru buna dezvoltare si pt a se simtii in largul sau de vreo 90 l de apa)

Pai... ori eu nu mai stiu sa citesc, ori s-a strecurat o greseala!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Salutare tuturor!!!

poi am citit..asta a scris catag nu eu!...eu cred ca se refera la ce am spus eu mai sus dar a formulat altfel

18 Editat de Baracuda (2010-03-18 19:14)

Re: Salutare tuturor!!!

bogdivaio A scris:

poi am citit..asta a scris catag nu eu!...eu cred ca se refera la ce am spus eu mai sus dar a formulat altfel

Hai ca ii stricam topicul baiatului! Are nevoie de informatii corecte, de aceea am vrut sa lamuresc greseala.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare tuturor!!!

planteaza plantele fara ghivece,palmeaza furtunu ala si pune si tu un fundal,negru de exemplu si o sa vezi ca o sa-i schimbe aspectul.nu inteleg pt ce doua termometre? big_smile

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: Salutare tuturor!!!

le plantez,dar nu in acvariul asta pt ca vreau unul mai mare.2 termometre pentru ca am 2,si decat sa-l tin aruncat,mai bine in acvariu,si cu ocazia asta vad si diferentele de temperatura dintr-o parte si de cealalta a acvariului