Subiect: sal ma numesc Cornel

am un mic acavariu de 65 de litri si nu am cine site ce am pesti cam de 3 ani in acvariu sunt carasi scalari  si printesa acvariului sanitari  big_smile o sa pun si poze cine ma poate sa maresc acvariu si de unde as vrea unu de 250 de litri

2

Re: sal ma numesc Cornel

Pune poze cu acvariu si de unul mai mare adreseaza-te administratorului acvariidevis!

3

Re: sal ma numesc Cornel

Vintila Cornel A scris:

am un mic acavariu de 65 de litri si nu am cine site ce am pesti cam de 3 ani in acvariu sunt carasi scalari  si printesa acvariului sanitari  big_smile o sa pun si poze cine ma poate sa maresc acvariu si de unde as vrea unu de 250 de litri

bine ai venit printre noi asteptam poze cu acvariul ...cat despre unul mai mare adreseazate administretiei

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: sal ma numesc Cornel

da am sa pun big_smile nu cred ca o sa va placa dar vreau sfaturi

Re: sal ma numesc Cornel

da am sa pun big_smile nu cred ca o sa va placa dar vreau sfaturi

Re: sal ma numesc Cornel

Este destul de neclara poza, dar din cate vad cred ca ai cateva scoici care ar trebui sa le scoti din acvariu. Poate o sa revi cu imagini ceva mai concludente.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: sal ma numesc Cornel

am facut acuma cu camera de ce ce au scoicile??

Re: sal ma numesc Cornel

Cred ca ar trebui sa maschezi incalzitorul si filtrele cu ceva plante, indicat ar fi sa pui echinodorus sau anubias sunt mai rezistente la carasi.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: sal ma numesc Cornel

mda am inteles dar vreau sa schimb acvariu ca deja e prea mic pt iei si atunci o sa le schimb dar cam de unde iau un acvariu de 200-250   litri

Re: sal ma numesc Cornel

sau daca nu sa al fac si daca ai putea sa ma ajuti si scz ca vb la apertu ca cred ca esti mai mare ca mine big_smile niste detali cam ce grosimea geamului sa iau, dimensiuni ar fi considerabile pt un acvariu de 250 de litri???

Re: sal ma numesc Cornel

poti sa ma ajuti cu masurile astea  deci am asa 100/45/35 cam cati litri ar avea acvariu si de cat de greu sa fie geamu si cum ai zice la siliconul ala negru special pt acvariu?

Re: sal ma numesc Cornel

Pt. dimensiunile care le vrei tu iti trebuie sticla de 10mm, recomandat sa fie finisata pe toate laturile, asta pt. a se lipi cat mai bine. Silicon pt. acvarii.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: sal ma numesc Cornel

aha ms  am inteles si cam cati litri ar avea acvariu ?
si plante mai bune unde gasec ca stau in cartierul chitila si nu pre sunt pe aici ca am fazut in carffur orhidea sunt plante dar nus de vanzare e cu tot cu acvariu unde as putea gasi

Re: sal ma numesc Cornel

zi ma poti ajuta cu acvariu cel nou daca se poate si sa ami spui ce plante si ce sa pun pt a depune pui carasi sa vad daca ami iesi si mie pui?

15

Re: sal ma numesc Cornel

Salut Cornel.
   Daca inaltimea este de 35 cm atunci ai 144 litri.iar daca e de 45 atunci ai 147 litri.
   Sticla iti trebuie de 10mm ca sa reziste la atatia litrii.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

16

Re: sal ma numesc Cornel

Plante  la carasi nu stiu cum le zice dar sunt cu frunze mai groase ca sa nu ti le rupa carasii.Cred ca e un soi de valisneria.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

Re: sal ma numesc Cornel

Iti recomand anubias, echinodorus si daca ai un acvariu mai inalt giganteea, detalii despre ele gasesti in site la sectiunea plante de apa dulce.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: sal ma numesc Cornel

ms da asa vreau sa al fc ms pt ajutor o sa ma apuc de el pt saptamana vitoare sa al pregatesc si sunt curios sa vad ce o sa ziceti dupa ce va dau pozle dar inca o trb pt capac cu neon unde gasesc pt dimensiunea lui???

Re: sal ma numesc Cornel

Iti recoman ca in jurul plantelor sa pui pietre un pic mai mari, sa protejezi radacina de acesti devoratori ai acvariilor.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: sal ma numesc Cornel

da am ceva pietre mari ca le-am adus de la mare sper sa fie bune dar o scoarta de copac merge nu tot in magazine gasesc , dar am mai obs ceva la voi pe site la topiku cu poze pt acvari ce vroiam sa te intreb in spatele acvarilui este un peisaj ??? ca se vede foarte frumos big_smile