1

Subiect: Acvariu supraaglomerat

Bună ziua!
Am un acvariu de 63 l,filtru EHEIM 60 (30-60l,150-480 l/h) ,pompă de oxigen  (sau nu ştiu cum să-zic..este de la Tetra din căte văd pe ea),cu pietriş,în care aveam următoarele specii
-1 Rasbora (sunt conştientă că trebuie ținuți în grupuri,şi el a avut unul însă au fost atacați de alții acum mult timp şi nu i-am mai luat prieteni)
-2 pearly rasbora
-1 scalar (posibil femelă) adult,1 scalar mai micuț (se înțeleg bine)
-2 pleco
Şi atât.Scalarul mare l-am salvat de la moarte deoarece stăpânii lui nu-l mai voiau sub pretextul că "e prea mare".M-am gândit că acvariul meu este cam mic pentru el,dar am de gând să-l schimb în viitorul apropiat.
Ieri însă,am avut o surpriză!
Am primit 4 perechi..
-1 de molly
-1 de guppy
-1 de  neoni
-1 de zebre roz
Şi altă surpriză!Molly au făcut pui.. (îi țin separați,normal).
De hrănit..îi monitorizez şi le dau destul de multă având în vedere că scalarului mare i-a cam pierit pofta (sigur e stresat  :fcry ),în rest Molly se "îndoapă" fără grijă,scalarul mic la fel..Momentan le dau fulgi,dacă îmi puteți recomanda şi altceva..Ştiu că pleco sunt mai mult erbivori,dar văd că mănâncă din planta Anubias Barteri (le pot da frunze de salată cumva?)
În primăvară îmi voi putea schimba acvariul (160 l probabil) ,deoarece atunci vom renova..

Acum..ce sfaturi îmi dați?
Credeți că scalarul va deveni agresiv simțindu-şi teritoriul "invadat"?Sau că se va înfometa din cauza stresului şi-l voi găsi cu burta -n sus? sad
Orice sfat/atenționare este bine venită...

P.S. : Schimb cam 30%-40% din apă săptămânal sau o dată la două săptămâni (depinde şi cât timp am)

Re: Acvariu supraaglomerat

Buna ziua!
   Pleco se vor face mult prea mari pentru acvariul tau si sunt "ierbivori" doar cand sunt mici, 4-5 cm! Scalarul daca este singur nu are teritoriu.
   Cand primesti pesti noi, ar fi bine sa-i tii in carantina pana aflii daca au ceva probleme. respectiv 2 saptamani.
   Schimbul asta de apa este recomandat in cazul in care ai acvariul ciclat! Cum speli filtrul (materialul filtrant din el) si la cat timp?

3

Re: Acvariu supraaglomerat

Până acum spălam buretele cu apă de la robinet şi îl storceam.
Am auzit de curând că nu e bine să-l storci şi trebuie să-l speli cu apă din acvariu...
De spălat îl spăl atunci când observ că nu mai merge /filtrează cum trebuie.