Subiect: ceva gen mucegai

de curand mi-am pus o noua buturuga in acvariu care era un pic cam verde am fierto cu sare dar se pare ca degeaba... iar acum mi-a aparut pe buturuga ceva ca o vata de zahar asa mi-am cumparat fungol am zis ca poate dispare dar nu se intampla nimic.....buturuga nu prea as mai vrea sa o scot deoarece am prins de ea java moss si imi este greu sa iau totul de la zero....mai jos o sa pun si o poza ceva sfaturi..? ce sa ii mai fac apei ?

2 Editat de aqua (2010-03-18 00:22)

Re: ceva gen mucegai

pentru inceput,zi ce fel de lemn este
ai cumparat buturuga sau ai luat-o asa...
daca zici ca era cam verde clar...nu e buna de bagat in acvariu...mai am o intrebare ...pluteste ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: ceva gen mucegai

puner ceva poze..ca mai repede ne dam seama si te putem ajuta...daca nu ma insel si eu am asa ceva pe o buturga care sta in limina puternica(am avut invazie de GSA acvariul fiind inca in perioada de ciclare)...ar trebui sa dispara cu CO2 si EasyCorbo...Bafta!

4

Re: ceva gen mucegai

daca e ceva alb gen muci e ok.. de obicei apare la vita de vie.. cea mai simpla solutie, pomaceea sau creveti, o mananca cu placere..

5

Re: ceva gen mucegai

merlin21 A scris:

daca e ceva alb gen muci e ok.. de obicei apare la vita de vie.. cea mai simpla solutie, pomaceea sau creveti, o mananca cu placere..

eu cred ca se refera la ceva precum fungus,paros mai mult

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: ceva gen mucegai

daca e o buturuga noua si daca tin bine mine parca de curand ai pus-o in acvariu si e din vita de vie...fa cum ti-a spus melin21 mai mult ca sigur ca e un mucus..nu te impacienta ca nu e nimic grav..bafta!

Re: ceva gen mucegai

poza cu intarziere deoarece nu a mers sa postez pe site ..buturga este vitza de vie pe care am fierto si era taiata de 2-3 zile am tinut-o in apa o zi si ceva parca...nu prea este asa clara poza

Re: ceva gen mucegai

fa cum ti-a zis merlin 21... este un mucus..o sa-l devoreze melcii pomacea sau crevetii...poti incerca su cu pleco..bafta

9

Re: ceva gen mucegai

aia e.. depinde de cati devoratori ai, in o sapt maxim 2 nu o sa mai fie deloc..

Re: ceva gen mucegai

multumesc mult pt sfaturi maine plec sa imi mai iau vreo 2 melci mari:D pana acum aveam prea multi acum am prea putini:P oricum ai mei sunt mici am mai multi pui decat maturi ....