1

Subiect: probleme cu algele

Am probleme cu plantele, nu arata prea bine.
Am luat de la cineva cateva plante cu alge si nu le-am curatat bine ca mi-au umplut tot acvariul de alge. Am facut poze cu plantele afectate.
http://img534.imageshack.us/gal.php?g=2 … licula.jpg

Din cand in cand se formeaza si o pelicula deasupra apei albicioasa.
Returul de la filtru intra in acvariu la 1 cm sub nivelul apei.

Mai am o intrebare referitoare la radacinile plantelor care cresc pe la jumatatea lor.
Cum e mai bine sa le las sa creasca sau sa le rup?

Am un acvariu de 200L, substrat Dennerle Deponit 3cm + Volcanit 4cm,
filtru JBL e900, incalzitor substrat Dupla 20W, lumina T5 3x39W
din care folosesc momentat doar doua neoane warm white + cool daylight,
5 ore dimineata, 5 ore pauza, 5 ore seara.
fertilizare JBL Bio - CO2 100 + JBL Ferropol de doua ori pe luna.
apa o schimb 10% saptamanal.
am facut teste la apa:NO2=0,NO3=25,GH=7,KH=3,pH=6.8, temperatura e 23-24C.

2

Re: probleme cu algele

am rezolvat cu pelicula. era de la BIO CO2 care-l aveam de mai mult de 45 de zile.
am scos temporar din meniul pestilor "algae wafers" si larvele rosii iar toata populatia a inceput sa consume alge naturale.
algele au inceput sa piarda teren.

Nu mi-a raspuns nimeni referitor la radacinile plantelor, acelea care cresc pe la jumatatea plantelor.
Cum e mai bine sa le las sa creasca sau sa le rup?

3

Re: probleme cu algele

eu acum experimentez cu..... pfuai i-am uitat denumirea. aveam un fir sis pe la jumatatea ''tulpinii'' au iesit 2-3 radacini. am taiat-o  si am pus-o ca doua plante. astept sa vad cum este. o sa revin cu denumirea.
dar eu zic s incerci daca poti. asa invatam experimentand. o zi buna

4

Re: probleme cu algele

Incearca sa scurtezi planta de deasupra radacinilor iar apoi replanteaza planta curata si elimin-o pe cea cu radacini aeriene
Spor la treaba

5

Re: probleme cu algele

asa am facut si eu numai ca am plantat-o si pe cea cu radacini aeriene. astept si revin cu observatii.

6

Re: probleme cu algele

se poate inchide. multumesc

Re: probleme cu algele

Se va inchide, dar mai frumos ar fi sa treci si pe la rubrica Prezinta-te si prezinta-ti acvariul, acolo vei avea posibilitatea sa-ti saluti oficial colegii de forum care s-au straduit sa-ti dea sfaturi despre problemele tale cu algele... si nu numai wink

Re: probleme cu algele

cum ai scapat de alga asta?