1 Editat de mangan (2009-01-26 23:37)

Subiect: Acvariu la doua luni

Salut sunt Mihai si sunt "acvarist" de  doua luni ; sa va prezint  acvariul meu :


Acvariu 63l eheim , substrat pietris + jbl aqua basic  , filtru eheim aquaball ,incalzitor tetra 50w, neon aquaglo 15w,tetra co2 optimat 
Plante :lemna minor , riccia , anubias barteri var. barteri , vallisneria gigantea ,cabomba , cladophora ,java moss (singapore, cred ) anubias nana
Pesti(suprapopulat):neoni , sumatrani ,calistus , khuli , Apistogramma Cacatuoides ,ramirez ,Hasemania
PH 7 , kh6-8 , no2 aproape 0 ,co2 test permanent (sta pe verde cu mici variatii ) fertilizare cu plantamin

Ma cam chinui de la inceput sa fac un covor cu java moss da nu prea creste (astept sugestii ). sa incerc cu riccia ?


Am facut si o alga maro pe plante are cineva idee cum sa scap de ea ( lumina 6:30-12------16-23 )

2

Re: Acvariu la doua luni

asa arata acu o saptamana dar nu prea mai puteau pestii sa  se miste si am mai scos din plante

3

Re: Acvariu la doua luni

asa arata acum mai gol da mai bine pt pesti

4 Editat de mangan (2009-01-26 23:28)

Re: Acvariu la doua luni

se mai joaca si pestii acum

Re: Acvariu la doua luni

daca esti din bucuresti si  mai vrei un callistus iti mai dau eu unul. am primit de la cineva un acvarcu tot cu pesti si as vrea sa dau callistusul caci nu imi place tongue
referitor la covor de jawa, incearca cu o lumina mai puternica poate un osram de 15 W, sau un floraglow wink

6

Re: Acvariu la doua luni

Ptr. un incepator in domeniu, ARATA DESTUL DE BINE!

Re: Acvariu la doua luni

mangan A scris:

Salut sunt Mihai si sunt "acvarist" de  doua luni ; sa va prezint  acvariul meu :


Acvariu 63l eheim , substrat pietris + jbl aqua basic  , filtru eheim aquaball ,incalzitor tetra 50w, neon aquaglo 15w,tetra co2 optimat 
Plante :lemna minor , riccia , anubias barteri var. barteri , vallisneria gigantea ,cabomba , cladophora ,java moss (singapore, cred ) anubias nana
Pesti(suprapopulat):neoni , sumatrani ,calistus , khuli , Apistogramma Cacatuoides ,ramirez ,Hasemania
PH 7 , kh6-8 , no2 aproape 0 ,co2 test permanent (sta pe verde cu mici variatii ) fertilizare cu plantamin

Ma cam chinui de la inceput sa fac un covor cu java moss da nu prea creste (astept sugestii ). sa incerc cu riccia ?


Am facut si o alga maro pe plante are cineva idee cum sa scap de ea ( lumina 6:30-12------16-23 )

Cred ca ai prea putina lumina, ar trebui sa mai suplimentezi cu un tub de neon.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Acvariu la doua luni

arata mai bine inaninte mai mangane

Re: Acvariu la doua luni

si vad k predoi are mai mult succes decat tine cu acvariul lui, ar trebui sa va inscrieti amandoi la concurs sa vedem care are acvariul mai frumos cool

10

Re: Acvariu la doua luni

ptr. mangan: ptr un incepator e foarte bine si eu sunt incepatoare dar imi dau toata silinta sa am un acvariu cu pesti frumosi,sanatosi si fericiti:) .O intrebare: eu schimb o cantitate de apa
( corecta) la 10 zile si pun completez cu apa curata dar tot nu reusesc sa fac in asa fel incat sa am asa o apa perfect curata -asa cum arata in acvariul tau.Tu pui o solutie ceva in apa ? Cum se tine (pastreaza) o asa apa curata? Sa se inteleaga nu e tulbure dar nu arata limpede asa cum arata la tine.Astept raspuns.

laura-rac

11

Re: Acvariu la doua luni

laura A scris:

ptr. mangan: ptr un incepator e foarte bine si eu sunt incepatoare dar imi dau toata silinta sa am un acvariu cu pesti frumosi,sanatosi si fericiti:) .O intrebare: eu schimb o cantitate de apa
( corecta) la 10 zile si pun completez cu apa curata dar tot nu reusesc sa fac in asa fel incat sa am asa o apa perfect curata -asa cum arata in acvariul tau.Tu pui o solutie ceva in apa ? Cum se tine (pastreaza) o asa apa curata? Sa se inteleaga nu e tulbure dar nu arata limpede asa cum arata la tine.Astept raspuns.

Poate ca iti trebue un filtru mai bun cu o capacitate  de filtrare mai mare!eu am avut la acvariul meu un filtru intern de 320 l/h si trebuia sal spal la 3 zile ca daca nu se facea apa namol acum lam schimbat cu unul de 700l/h si il spal la 2 saptamani si e apa cristal!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

12

Re: Acvariu la doua luni

filtru e deja incorporat asa l-am cumparat din magazin

laura-rac

13

Re: Acvariu la doua luni

eu folosesc Tetra Aqua Easy Balance

Re: Acvariu la doua luni

photoshop-asta e raspunsul la cat de clara este apa smile

15

Re: Acvariu la doua luni

daca foloseam photoshop nu crezi ca dispareau si petele maro de pe unele plante ?

16

Re: Acvariu la doua luni

Salut,

Am acelasi acvariu ca si al tau. Vroiam sa te intreb cum ai setat filtrul. Eu l-am pus pe maxim, si e cam nasoala apa in sensul ca nu e asa de cristalina ca si a ta.

17 Editat de mangan (2009-01-30 22:29)

Re: Acvariu la doua luni

la mine tot la maxim este si am bule mici prin acvariu da nu au importanta cu claritatea apei , bulele nu sunt chiar la maxim da oricum nu prea conteaza depinde mai mult de fundalul din spate