Subiect: Salcie!

am si eu nevoie de cateva pareri...am un ciot de salcie,daca il curat bine si il fierb,il pot baga il acvariu?va influenta negativ?

2 Editat de bogdivaio (2010-03-19 01:04)

Re: Salcie!

deloc..baga mare...

prima zi:- il fierbi 1 ora cu o lingurita de sare....dupa il scoti si-l cureti bine de resturile de coaja si altele
            - il mai fierbi inca de vreo 2-3 ori cate o ora si cu cate o lingura de sare
           - apoi pui buturuga intr-un vas cu apa limpede sa stea peste noapte (intre 12 si 24 de ore)

a doua zi - il fierbi iarasi 1 ora cu o lingurita de sare - faci asta de 2 ori si a treia fierbere o faci fara sare
             - apoi pui buturuga intr-un vas cu apa limpede si il lasi acolo cel putin 24 de ore...schimbi apa la 12 ore cu apa proaspata

Faci cum ti-am spus si te asigur ca nu vei avea surprize de nici un fel,nici mucus pe ea,NIMIC!

Bafta!

Re: Salcie!

Ms frumos!o sa fac cum mi-ai spus

Re: Salcie!

bogdivaio A scris:

deloc..baga mare...

prima zi:- il fierbi 1 ora cu o lingurita de sare....dupa il scoti si-l cureti bine de resturile de coaja si altele
            - il mai fierbi inca de vreo 2-3 ori cate o ora si cu cate o lingura de sare
           - apoi pui buturuga intr-un vas cu apa limpede sa stea peste noapte (intre 12 si 24 de ore)

a doua zi - il fierbi iarasi 1 ora cu o lingurita de sare - faci asta de 2 ori si a treia fierbere o faci fara sare
             - apoi pui buturuga intr-un vas cu apa limpede si il lasi acolo cel putin 24 de ore...schimbi apa la 12 ore cu apa proaspata

Faci cum ti-am spus si te asigur ca nu vei avea surprize de nici un fel,nici mucus pe ea,NIMIC!

Bafta!

Interesant, oricum pare mai ieftin decat 30-40 de euro pe o buturuga de pe net ... Si tratamentul e foarte pe-ndelete explicat! Mersi

5 Editat de pelly67 (2011-04-19 00:18)

Re: Salcie!

Treaba asta cu fiertul si cu prăjitul si cu sarea si cu......devine legenda :-
Personal folosesc vita de vie si salcie preparate astfel: curatate cu o perie de sarma, spalate sub jet de apa, tinute in galeata cu apa + albastru de metil(care se schimba la 2 zile...apa desigur nu galeata lol ) pana nu mai plutesc.
Rezulta super buturugi care nu mai plutesc si care ...uneori mai fac muci tongue dar care dispar de la sine in max.3...4 zile. Pana acum folosite fără probleme.
Cat despre tanin.....fiecare bucata de lemn pentru aquascape, dupa introducerea in apa, va elimina o anumita cantitate de tanin, care ar putea colora putin apa acvariului. Aceasta nu va produce daune vietuitoarelor; in unele cazuri, aceasta colorare cu tanini este de dorit, fiind prezenta in unele ape tropicale. Daca se doreste eliminarea rapida se fac schimburi de apa sau se foloseste carbon activ in filtru pentru câteva zile.
PS. Asta nu înseamnă ca reteta lui Bogdan nu este buna!

Re: Salcie!

Pely te iubesc  :X mersi de sfat big_smile  ...acuma nu mai trb sa stau atata sa fierb buturuga.....:P   :apl  :apl  acum mai trebuie sa  o bag in acvariu smile  thx

7

Re: Salcie!

AquaFishing A scris:

Pely te iubesc  :X mersi de sfat big_smile  ...acuma nu mai trb sa stau atata sa fierb buturuga.....:P   :apl  :apl  acum mai trebuie sa  o bag in acvariu smile  thx

Este cea mai directa dedicatie de când sunt membru pe aici  lol  lol  lol

Re: Salcie!

e cea mai non-gay iubire care o poti primi  :fbr   lol  lol  lol  lol

9

Re: Salcie!

salut , fratilor fierbeti muuuuult  timp si cu multa sare nu cu doar o lingurita si ar fi mai buna sarea de muraturi sau de mina , eu de 2 saptamai lucrez la o buturuga de salcie , am fierto mult  si cu multa sare de mina si de citeva zile sta in apa curata si tot elimina muci ...asta e poate scap de el.

Re: Salcie!

rechinu A scris:

salut , fratilor fierbeti muuuuult  timp si cu multa sare nu cu doar o lingurita si ar fi mai buna sarea de muraturi sau de mina , eu de 2 saptamai lucrez la o buturuga de salcie , am fierto mult  si cu multa sare de mina si de citeva zile sta in apa curata si tot elimina muci ...asta e poate scap de el.

salut. incearca cele 2 metode sus mentionate si vei vedea ca amandoua functioneaza.
bafta.