1

Subiect: cum scap de alge?

am la un prieten un acvariu marin, este foarte mare, cca 1000L, dar marea problema este ca e plin de alge! ce sfaturi imi dati sa-l scap de ele?
corali pe piatra vie nu mai exista, spala algele si se refac, salignitatea este la limita normala, masurata, apa este agitata cu 4 pompe si voi mai pune una de 3500L pe care voi monta UV, are spumator...
MAI EXISTA VREO SANSA CA piatra vie sa-si mai revina sa mai poata crea corali?! sau odata instalata alga nu o mai scoate nimic?!

2 Editat de aqua (2010-03-19 18:53)

Re: cum scap de alge?

algaefix marine de la API
cred ca merge

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

3

Re: cum scap de alge?

Schimburi dese de apa, chimia apei sufera (posibil sa fi murit ceva) .... ceva teste ai facut?

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

4

Re: cum scap de alge?

nu M FACUT
ce crezi ca ar putea fi marit?
am masurat salinitatea si e ok

Re: cum scap de alge?

Te rog sa ne dai mai multe detalii despre acvariu
1 de cat timp este format acvariul
2 ce tip de alga are, eventual poze
3 parametri apei
Da, piatra vie isi mai revine deoarece ea este vie pana in interiorul acesteia, eu am uitat o piatra vie pe uscat 3 zile am puso in acvariu si intr-o saptamana s-a umplut de polipi iar in acvariu nu mai avem polipi sa spui ca s-au mutat de pe alta piatra. Asa ca nu trebuie sa isi faca griji din acest punct de vedere.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

6

Re: cum scap de alge?

Asa cum spune si @acvariidevis da mai multe detalii si poate pui si poze .... legat de UV ... ai nevoie de o pompa mica pentru el (una de 300-500l/h); ce filtrare ai?

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

7

Re: cum scap de alge?

multumesc
chiar o sa fac niste poze si le voi posta

8

Re: cum scap de alge?

algele despre care vorbeam...

9

Re: cum scap de alge?

si pe pompe cresc alge;
am facut pozele cu blitz, cred ca mai bine faceam fara...

10

Re: cum scap de alge?

spalam pietrele toate cu peria, si in 7 zile algele sunt la loc...

11 Editat de maranu (2010-04-04 01:33)

Re: cum scap de alge?

..

12

Re: cum scap de alge?

deci maputeti va rog ajuta cu variante de a scapa de aceste alge???

13

Re: cum scap de alge?

.... ai facut teste ?

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

Re: cum scap de alge?

fa cateva teste si posteazale aici este posibil sa te ajute silicat ex de la jbl dar mai intai de toate afiseaza rezultatele testelot

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

15

Re: cum scap de alge?

singurele teste facute sunt cu sonda de salinitate si este ok
sarea...
celelalte nu le-am facut inca...

Re: cum scap de alge?

cum se mai prezinta acvariul prietenului tau?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

17

Re: cum scap de alge?

colegu cu algele,ai scapat de alge? algele se prolifereaza pt.ca calitatea apei este proasta din punct de nedere chimic. ai nevoie sa-ti controlezi Duritatea Carbonica(duritate temprara) KH in grade germane, duritatea totala GH in grade germane. astea te intereseaza dc sunt in parametri normali, pt algele cresc in baza acestor valori.

18

Re: cum scap de alge?

emanuel A scris:

colegu cu algele,ai scapat de alge? algele se prolifereaza pt.ca calitatea apei este proasta din punct de nedere chimic. ai nevoie sa-ti controlezi Duritatea Carbonica(duritate temprara) KH in grade germane, duritatea totala GH in grade germane. astea te intereseaza dc sunt in parametri normali, pt algele cresc in baza acestor valori.

   Bine ai venit Emanuele, zi-le tu acolo la toti cum e cu duritatea asta germana dH (ca gH vine de la "general Hardness" si nu prea suna a germana), si fa-i sa inteleaga odata din ce cauza apar algele alea ca deja au umplut forumul cu discutii fara rezultat :fok

19

Re: cum scap de alge?

aa.... ia in calcul si valorile nitratilor