Subiect: acvariu suprapopulat?

Buna! Am si eu o intrebare referitoare cu acvariul meu de 126 l : este suprapopulat? Acvariul este dotat cu filtru intern aqua ball, incalzitor (25 grade), capac cu 2 neoane de 18 W, pompa de aer (in acvariu este o perdea de aer), substrat de 3 cm si plante aerificiale. Pestii pe care ii am sunt relativ mici: 20 guppy, 5 xipho, 20 neoni, 6 zebre, o femele de betta si 7 sanitari cory. La prima vedere, pestii au suficient spatiu si apa este curata si limpede.

2

Re: acvariu suprapopulat?

Da, este suprapopulat acvariul tau, iar filtrarea este deficitara. Scapa de filtrul intern si ia-ti un extern pe care sa-l umpli cu material de calitate pentru filtrare biologica!!

Re: acvariu suprapopulat?

Conform filtrarii, da, acvariul este suprapopulat! Perdeaua de aer nu are treaba cu acvaristica... ci cu perdelele in general smile

Re: acvariu suprapopulat?

Cam ce filtru extern imi recomandati? (max 400 lei)

5

Re: acvariu suprapopulat?

EHEIM 2213 Classic 250, AQUAEL Multikani ,astea sunt 2 exemple dar poti sa mai cauti ...poate gasesti si aici pe forum la sectiunea vinzari ,donatii...trebuie sa ti cont de spatiul unde asezi filtrul...trebuie sa fie mai jos decit bazinul si sa ai loc de manevrare.
Daca achizitionezi un filtru extern ar fi bine sa scoti toti buretii din el si sa il umplii cu medii bio,siporax.metrix,iar pe IN  sa montezi un burete pentru a asigura filtrarea mecanica.Asa o sa cureti mai des buretele si canistra o deranjezi mai rar

Re: acvariu suprapopulat?

adrian09 A scris:

ar fi bine sa scoti toti buretii din el si sa il umplii cu medii bio

   Buretii din filtre nu filtreaza bio?

7 Editat de adrian09 (2017-04-24 22:10)

Re: acvariu suprapopulat?

Ancistrus A scris:
adrian09 A scris:

ar fi bine sa scoti toti buretii din el si sa il umplii cu medii bio

   Buretii din filtre nu filtreaza bio?

ancistrus....:) vrei sa ma pui in incurcatura...nu merge..
nu am spus ca buretele nu asigura si o filtrare bio.. si in el se depun colonii de bacterii dar nu au o densitate  asa de mare ca in mediile filtrante bio(siporax,matrix,lava....etc)
filtrarea mecanica sigura curatenia apei oprind particule plutitoare sau dejectii ori resturi de mincare care ar putea ajunge in mediile de filtrare bio care ar colmata mult mau repede filtrul
de aceea i-am sugerat sa isi puna burete pe IN-ul filtrului si atunci poate avea mai mult spatiu pentru mediile bio
o filtrare adegvate este intre 5 si 10% filtrare bio, din volumul bazinului
Din cite stiu,cu cit mai mare capacitatea de filtrare bio cu atit o mai buna stabilitate in bazin...
nu trebuie sa iti explic eu... stiu eu ca tu sti foarte bine asta dar ai testat..:) si asa a inteles cum e treaba si colegul nostru