Subiect: acvariu 590 l

Sall! Recent am gasit de vanzare un acvariu juwel rio 450 de 590 l, 151×64×61 cm  (450 net). Mie mi se pare un acvariu foarte mare. Ce specii de pesti nepretentiosi de apa dulce ar putea inota in el? (din curozitate intreb)

2

Re: acvariu 590 l

pui ce vrei.. doar sa ai grija  ca speciile sa fie compatibile intre ele...
te hotarasti ce vrei si apoi poti primi informatii mai amanuntite

Re: acvariu 590 l

1) cam mare diferenta 590brut-450net. Reclaculeaza si o sa ai o surpriza placuta zic eu
2) verifica bine marfa. In genere acvariile care au avut ciclide in ele au beneficiat de apa mult mai dura, si la suprafata apei pe geam se formeaza o depunere-uzura care nu o mai scoti cu nimic!!! Daca e asa cum iti spun eu si nu te deranjeaza e ok
3) incerca sa afli de cand este acvariul, cum e lumina, de cand functioneaza, pentruca neoanele si droserele sunt consumabile si nu sunt ieftine de loc
4) un acvariu asa mare inseamna substrat mult, fertilizanti, consum de curent, filtre puternice, etc
5) teoretic poti face orice aranjament in acvariu, depinde totul de inspiratia ta

Re: acvariu 590 l

la 1000lei mi se pare scump, pentru ca tu cumperi doar sticla lipita. Si e sh(daca ne referim la acelasi acvariu)

Re: acvariu 590 l

Acvariul este nou nout, costa 3000 euro cu tot cu mibilier (suport). Nu as pune fertilizant, nici plante naturale (le prefer pe cele artificile). Pana acum ma gandeam la 8 scalari si 15 cory. O sa aiba probleme scalarii la maturitate?

6 Editat de scorpionul (2017-05-01 12:01)

Re: acvariu 590 l

poate 3000 lei nu euro. Daca pui plante artificiale gandeste-te doar la pesti electronici. Inchipuie-ti lumea asta fara nicio verdeata. Crezi ca am avea ceva probleme?