Subiect: femela de xipho transformata in mascul

Buna! Am cumparat 2 femele de xipho, din care una, dupa 3 zile, s-a transformat in mascul, desi aveam deja 2 (masculi). Am cautat pe net cauza transformarii. Unii spun ca xipho nu se pot transforma, ci este doar vorba de un mascul nedezvoltat, altii spun ca este posibila transformarea si ca se pot face din nou femele. La magazinul de acvaristica mi-a zis ca acei masculi falsi sunt doar de decor (nu mai este bun nici ca mascul, nici ca femela). Speram sa imi spuneti voi cum este. Mersi anticipat!

Re: femela de xipho transformata in mascul

nu exista date certe, reale, dar subiectul este de mult in discutie. Se pare ca exista aceasta varianta in care femelele sa se transforme in masculi. Care sunt cauzele? Nimeni nu stie cu certitudine, dar s-au semnalat destule cazuri de transformare. Si redevenirea in femela este iarasi o prezumtie. Totusi s-au facut cercetari care arata ca unele specii de pesti daca sunt agresati se transforma in femele sau masculi pentru a scapa de agresiune. Apare asa zisul efect de cameleonism sexual. Odata cu disparitia factorului agresant isi revin la sexul initial