Subiect: acvariu 200l

Sall tuturor! In viitorul apropiat m-am gandit ca o sa imi fac un acvariu mai mare de 200l (100x40x50 cm) cu filtru, incalzitor, pompa de aer si apa, plante si capac. In privinta pestilor si a plantelor sunt nedumerit.
1. Ce planta se indinde pe substrat ca un fel de gazon?
2. Ar merge o pereche de scalari matura si 10 zebre?
3. Este suficient de mare acvariul pt pesti?
Multumesc!

Re: acvariu 200l

depinde de scalari. Sunt si scalari altum(considerati cei mai frumosi) care ajung la peste 30cm inaltime si 15cm latime. De asta cei care fac acvarii speciale pentru scalari fac acvariile inalte. Acum gandeste-te la dimensiunile acvariului tau si ce vrei sa faci cu el

Re: acvariu 200l

Nu sunt scalari altum. Sunt scalari normali. Sa inteleg ca sunt compatibili cu zebrele? Sa nu devina agresivi doar in perioada de reproducere.

Re: acvariu 200l

zebrele mananca icrele. Daca vrei sa inmultesti scalarii acolo in bazin, nu cred ca ai mari sanse. Zebrele sunt greu de prins. Asa ca idee cred ca e ok combinatia, dar ca  inmultire...

Re: acvariu 200l

Nu ma intereseaza sa ii inmultesc, am vrut sa stiu doar daca pot sta impreuna. Multumesc!

Re: acvariu 200l

eu nu am incercat combinatia. Stiu doar ca zebrele sunt foarte energice si ii pot enerva pe ceilalti pesti. Cred ca e mai fericita combinatia cu neoni. Neonii sunt mult mai pasnici si nu ii tenteaza asa mult aripile scalarilor. Tu poti sa incerci. Oricum fie neoni fie zebre, amandoi sunt la fel de ieftini si daca nu ti se par ok ii schimbi. Eu am in acvariu zebre, conconius, xipho si endleri. E o agitatie totala

Re: acvariu 200l

Am citit undeva ca neonii sunt hrana scalarilor in mediul natural si in perioada de reproducere devin foarte agresivi. Au neonii vreo sansa cu perechea de scalari?

Re: acvariu 200l

e greu de spus. Teoretic orice intra in gura unui peste e considerat hrana. Dar neonii cresc destul de mari si combinatia e frumoasa.  Uite 2 poze de exemplificare, si mai sunt destule pe net

9 Editat de andreialoman (2017-06-05 19:01)

Re: acvariu 200l

Adultii scalari pot sta in grupuri? Eu credeam ca doar in perechi. Si inca o intrebare: cat traiesc pestii neon? Pe net scrie ba 2 ani, ba 5 ani. Deci care e durata vietii unui neon?