Subiect: Nedumeriri!

Buna! Am si eu o nedumerire sau mai multe!

Am un acvariu de 50 de litrii, un filtru compatibil, Nu detin plante naturale, doar cele din comert artificiale. Un castel pe post de ascunzatoare si 3 scoici de decor.
Acvariu il am de aproape doua luni, o luna a stat fara pesti pentru ciclarea apei apoi l-am populat.
Am un gurami pitic, doi coridoras, o pererche de platy, doua de xhipho, 6 neoni si o pereche de guppy.

Am observat de o saptamana ca pe o parte a castelului s-a depus asa o culoare sa zicem maronie...si am gasit si vreo doua trei pete intr-un singur loc pe peretele frontal al acvariului undeva jos langa substrat tot cam maro, eu nu o vad verde...Sa fie alge?

Iar inca o problema ce am observat-o la o femela de xipho, intr-o dimineata cand am deschis lumina la acvariu am gasit-o moarta, dar ciudat nu mai era rosie la culoare si alba, iar burta pur si simplu era goala (mancata) ...o fi mancat-o sanitarii?

2 Editat de KaPall (2017-08-20 12:13)

Re: Nedumeriri!

Presupun ca petele de pe castel sunt pe partea cea mai expusa la lumina. daca e asainseamna ca sunt intr-adevar alge. Cele maro apar de obicei din cauza unei ilumunari prea puternice.
Solutii : curata mecanic tot ce poti.Scade iluminatul. Curata filtrul, schimba 25% din apa, baga o pastila de eritromicina. Repeta procedura peste 48 de ore. In tot acest timp sa nu ai carbon activ in filtru.
Cat despre decedat, cauzele pot fi multiple. fa un test de apa. De mancat, e posibil ca supravetuitorii sa mai guste nitel carnita.

Re: Nedumeriri!

Stii ce este filtrarea biologica?