1 Editat de adibingo (2010-03-21 16:45)

Subiect: ma las de fumat

mai buna denumire la acest topic nici ca se putea, eu chiar caut un loc de dat cu capul cateodata  sa va zic de ce  fumez de 12 ani in ultimii ani 2 pachete pe zi, un amic de-al meu mi-a trimis pe mail o carte in format pdf ,, in sfarsit nefumator,,asa se numeste cartea, care iti garanteaza ca daca o citesti te vei lasa, cartea are cam 181 pagini in 2 zile am si terminat-o  cu toate ca nu prea imi place sa citesc, dar ceva in subconstient s-a miscat ,am  o pofta nebuna sa trag la o cafea 2-3 tigari cum obisnuiam dar in acelasi timp le urasc ca-mi vine sa le rup dar in fine ma abtin,  si nu le aprind,am recitit o parte din carte dar cu o atentie sporita, interesant este ca nu iti arata nici o poza cu cancer sau picioare taiate,  cartea te face sa dispretuiesti tigara  mai jos veti gasi linkul de unde puteti lua cartea

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

2 Editat de adibingo (2010-03-21 16:41)

Re: ma las de fumat

http://www.scribd.com/doc/49762/Allen-C … -antifumat


Cartea asta e printre cele mai bune, daca nu cea mai buna metoda de lasat de fumat. Si da, te poti lasa citind doar o carte. Ideea e absorbirea mesajului si ideilor care incearca sa le transmita cartea. Daca o citesti pe fuga, sau cu frica, nu o citi. Autorul in sine spune, cartea trebuie citita cu o minte deschisa si optimista, si cu o dorinta de a te lasa de fumat. De asemenea, e specificat in ea, prin rugaminti acerbe, ca fumatorul sa nu o termine decat atunci cand simte ca atunci a venit momentul sa se lase
ps; e parerea unui cititor  dar siparerea mea

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

3

Re: ma las de fumat

SA AI SPOR. DACA REUSESTI IMI ZICI SI MIE :d

4

Re: ma las de fumat

Vointa este totul...restul e doar fum!

Re: ma las de fumat

eu m-am lasat fara nici un fel de carte,fara plasturi,fara orice alte mijloace. pur si simplu nu mi-am mai luat tigari. singurul avantaj pe care l-am avut a fost ca si colegul meu de serviciu a renuntat o data cu mine si nu am mai fost tentat la serviciu. astazi pot spune cu mandrie ca am aprox. 5 luni de cand am renuntat. nu a fost usor dar am reusit. mai bine investesc banii in acvaristica decat in tigari, dar orice as lua nu pot cheltuii intr-o luna pe acvaristica cat cheltuiam pe tigari,tinand cont ca fumam peste 1 pachet pe zi.

ceea ce faci te reprezinta

6

Re: ma las de fumat

si eu cred ca urmeaza sa fac acelas lucru. treaba este ca trebuie sa imi conving si nevasta ca am mai incercat eu singur dar ea ma tot pricopsit cu ele. lol:lol::lol:

7

Re: ma las de fumat

m-am lasat cu sase ani in urma......pe 1 ianuarie si pe urma bomba am primit ca proiect extinderea unui fabrici de tigari (nu-i dau numele) si primeam pentru firmele de executie cate o cutie de pantofi plina de tigari, in fiecare zi......doua luni a fost mai greu: fara cafea si fara alcool....dupa doua luni am inceput sa beau cafea la pranz dupa inca 2 luni a revenit cafeaua la matineu.....iar alcool-ul dupa cca 6 luni.....

nu as mai fuma nici daca mi-ar plati cineva tigariile....fac enorm de mult rau sanatatii si dupa ce am vazut procesul de fabricatie si cate chimicale intra in ele.......nici sa nu mai aud....

acum m-am lasat de cafea si am trecut pe ceai negru....dimineata......verde la pranz..... si rosu seara....

sanatate tuturor

?

8

Re: ma las de fumat

Salut. si eu am reusit sa ma las de tigari, in vara asta fac 2 ani de zile de cand nu mai fumez. La inceput a fost mai greu dar incetul  cu incetul a devenit mai usor in a rezista tentatiei. tot ceea ce va trebuie este putina ambitie si sa aveti o activitate cam in fiecare minut al zilei asta pt a uita de reflexul acela de a duce mana la gura pentru a trage un fum. acum cum spunea cineva mai sus pot sa investesc banii pe care ii dadeam pe tigari in alte lucruri cu adevarat utile.

sanatate tuturor si pentru k este un forum despre acvaristica cati mai multe acvarii.

Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limba minunata.

Re: ma las de fumat

adibingo A scris:

mai buna denumire la acest topic nici ca se putea, eu chiar caut un loc de dat cu capul cateodata  sa va zic de ce  fumez de 12 ani in ultimii ani 2 pachete pe zi, un amic de-al meu mi-a trimis pe mail o carte in format pdf ,, in sfarsit nefumator,,asa se numeste cartea, care iti garanteaza ca daca o citesti te vei lasa, cartea are cam 181 pagini in 2 zile am si terminat-o  cu toate ca nu prea imi place sa citesc, dar ceva in subconstient s-a miscat ,am  o pofta nebuna sa trag la o cafea 2-3 tigari cum obisnuiam dar in acelasi timp le urasc ca-mi vine sa le rup dar in fine ma abtin,  si nu le aprind,am recitit o parte din carte dar cu o atentie sporita, interesant este ca nu iti arata nici o poza cu cancer sau picioare taiate,  cartea te face sa dispretuiesti tigara  mai jos veti gasi linkul de unde puteti lua cartea

Chiar nu inteleg ce se intampla cu tine, cum sa te lasi de o asemenea pasiune?
Nici macar nu sti cate lucruri pozitive sunt in fumat, imogatesti o gramada de oameni, dai de lucru atat de multor oameni, de la cei care cultiva tutunul pana la cei care il prelucreaza sau cei care il vand.
Punand in balanta si micile tale inconveniente, gen aduc cancerul, provoaca riduri, distrug sanatatea celor din jurul tau, odata cu ele arzi o parte considerabila din veniturile tale etc.. Dar sunt sigur ca toate astea din urma sunt pt. tine niste nimicuri, asa ca fi puternic si nu ii baga in seama pe cei care au postat mai sus. SUNT INVIDIOSI CA EI NU ISI PERMIT ACEST LUCRU. Nu te lasa de fumat aratale ca esti barbat.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

10

Re: ma las de fumat

asa credeam cand m-am apucat  ca-s smecher, sper sa sustin si aceasta teorie  peste 1an

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

11

Re: ma las de fumat

acvariidevis A scris:
adibingo A scris:

mai buna denumire la acest topic nici ca se putea, eu chiar caut un loc de dat cu capul cateodata  sa va zic de ce  fumez de 12 ani in ultimii ani 2 pachete pe zi, un amic de-al meu mi-a trimis pe mail o carte in format pdf ,, in sfarsit nefumator,,asa se numeste cartea, care iti garanteaza ca daca o citesti te vei lasa, cartea are cam 181 pagini in 2 zile am si terminat-o  cu toate ca nu prea imi place sa citesc, dar ceva in subconstient s-a miscat ,am  o pofta nebuna sa trag la o cafea 2-3 tigari cum obisnuiam dar in acelasi timp le urasc ca-mi vine sa le rup dar in fine ma abtin,  si nu le aprind,am recitit o parte din carte dar cu o atentie sporita, interesant este ca nu iti arata nici o poza cu cancer sau picioare taiate,  cartea te face sa dispretuiesti tigara  mai jos veti gasi linkul de unde puteti lua cartea

Chiar nu inteleg ce se intampla cu tine, cum sa te lasi de o asemenea pasiune?
Nici macar nu sti cate lucruri pozitive sunt in fumat, imogatesti o gramada de oameni, dai de lucru atat de multor oameni, de la cei care cultiva tutunul pana la cei care il prelucreaza sau cei care il vand.
Punand in balanta si micile tale inconveniente, gen aduc cancerul, provoaca riduri, distrug sanatatea celor din jurul tau, odata cu ele arzi o parte considerabila din veniturile tale etc.. Dar sunt sigur ca toate astea din urma sunt pt. tine niste nimicuri, asa ca fi puternic si nu ii baga in seama pe cei care au postat mai sus. SUNT INVIDIOSI CA EI NU ISI PERMIT ACEST LUCRU. Nu te lasa de fumat aratale ca esti barbat.

are dreptate......toata lumea la fumat ca vreau sa mai fac o extindere.....  lol:lol::lol::lol::lol:

am nevoie de bani pentru un marin...

?

12

Re: ma las de fumat

Eu am avut o perioada de 3 ani apoi una de 1 an si acum am 3 luni de cand m-am lasat de fumat si de data asta nu am sa ma mai reapuc, sigur. Prima data a fost cel mai usor sa ma las, am aruncat tigara pe la jumatate si nu mi-a mai trebuit, a doua oara cu  2 pachete de tigari  farmaceutice, dar acum am luat 1 pachet si un plasture pe care l-am luat numai o zi la servici, a doua zi am uitat de el si am rezistat. Consider ca daca te-ai lasat o data  nu te mai reapuca ca v-a fi din ce in ce mai greu sa renunti. Pentru cine vrea sa se lase mai intai trebuie sa repete zilnic  in gand "vreau sa ma las de fumat" si chiar sa creada treaba asta si cand vine ziua  Z gata.

Bafta si sanatate la toti

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

Re: ma las de fumat

M-am lasat si eu un an, doi,cateva luni dar cand ma apucam recuperam .
Asa ca acum am doi ani de cand nu le-am atins macar in conditiile in care sotia ma afuma la fel si colegii de serviciu.

14

Re: ma las de fumat

are dreptate......toata lumea la fumat ca vreau sa mai fac o extindere..... 

am nevoie de bani pentru un marin...

cu banii care i-am lasat la magazine iti deschideai  un pet shop in toata splendoare numai cu marine

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

15 Editat de adibingo (2010-06-04 22:59)

Re: ma las de fumat

AM 3LUNI  DE CAND  AM PUS IN FIECARE ZI 20 RON DEOPARTE(TIGARILE) SI NICI O TIGARA FUMATA, DOAR 1FUM LA O PARTIDA DE PESCUIT   FIR-AR MAMA LUI DE PESCUIT

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

16

Re: ma las de fumat

adibingo A scris:

AM 3LUNI DE CAND AM PUS IN FIECARE ZI 20RON DEOPARET(TIGARILE) SI NICI O TIGARA FUMATA, DOAR 1FUM LA O PARTIDA DE PESCUIT FIR-AR MAMA LUI DE PESCUIT

....tine-o tot asa!...mai ai putin si strangi de un bmw

17

Re: ma las de fumat

PARCA MERCEDESUL TOT MERCEDES E NU? DE UNDE BANI?:cool:I-AM BAGAT IN LANSETE NOI

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

18

Re: ma las de fumat

adibingo A scris:

PARCA MERCEDESUL TOT MERCEDES E NU? DE UNDE BANI?:cool:I-AM BAGAT IN LANSETE NOI

....si de rest ti-a mai ramas de o tigara pe balta???....nu? smile

19

Re: ma las de fumat

E un pas inainte. Bravo. Mama cand incerca sa se lase, evident n`a avut destula vointa, manca dropsuri d`alea de menta de ma innebunea. Toata casa era plina de bomboniere cu dropsuri:)) ar fi inteles ea ca e o metoda eficace:))

Etiamsi omnes, sed non ego.

20 Editat de caramela (2010-06-05 02:07)

Re: ma las de fumat

Stiu cartea de care vorbeste adibingo. Am cumparat-o si eu si nu regret ca am dat banii pe ea. Am luat-o pentru al meu care sudeaza cate un pachet pe zi, chiar mai mult si care nu a vrut sa citeasca decat cateva capitole. Cred ca s-a speriat ca intr-adevar cand o va termina va simti nevoia sa se lase de fumat.:))
cartea e scrisa foarte inteligent, puteti sa o luati macar de curiozitate chiar daca nu o sa reusiti sa va lasati de fumat asa cum promite autorul. Se zice ca procentul de reusita e undeva pe la 80%. Eu zic ca totusi deschide un pic mintea. Mie mi-a placut -  pacat ca nu sunt fumatoare.:D