1

Subiect: Un nou inceput

Salutare.
De curand mi-am cumparat un acvariu Juwel de 56 de litri. In capac are un singur neon. El arata acum asa. As dori sa ii schmb substratul, pietrele si sa pun cateva plante printre care si gazon. As dori daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi.
1 Ce fel de subtrat  , pietris sa folosesc ca sa pot planta gazon.
2. Este suficient un singur neon? sau sa il modific sa pun 2 neoane sau eventual niste leduri.
3 Acvariul as vrea sa il populezi cu neoni rosii .
Va multumesc.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

2

Re: Un nou inceput

Asa arata acum

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

3

Re: Un nou inceput

Ai putea sa mai pui un neon , la o sursa separata si cu ajutorul unei prize programabile, sa se conecteze concomitent cu celalalt cca 3 ore pe zi. daca lasi o lumina puternica toata ziua s-ar putea sa te trezesti cu o gramada de alge brune. depinde de gazon. Este gazon care creste doar in pietris simplu , cu aditie de CO2 si cu fertilizant.

4

Re: Un nou inceput

Nu stiu ce fel de gazon sa pun(am vazut mai multe tipuri) si nici cu ce plante sa il combin sa nu fie prea incarcat.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.