241

Re: Experiment betta

Florin.Mazilu A scris:

am scos masculul, puisorii inoata liber si acum astemptam sa vedem ce iese. o sa ii hranesc cu atison betta starter cand vor incepe sa manance big_smile.

Florin e prea devreme pentru Atison betta starter. Sunt minusculi si cu guritele lor, nu vo reusi sa se hraneasca sad . Cu Atison ii poti hrani dupa varsta de 30 zile.
Deocamdata daca n-ai artemia vie, da-le galbenus de ou fiert, putin, f. putin, il zdrobesti cu putina apa si pui cateva picaturi in diferite locuri. Va trebui sa schimbi apa la fiecare 2 zile, apa statuta la aceeasi temperatura cu cea pe care o au, in procent de 10-15% cu tub dintr-ala de la aerator. Daca n-ai nimic "viu" incearca sa vezi daca gasesti artemie eclozata.

Asta-i artemia "vie" (cum se numeste in romaneste neutral ? "naupli") si a doua fotografie, e aceeasi artemie, dar deshidratata si speciala pentru alevini.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

242

Re: Experiment betta

am avut si eu ceva bettani in trecut si pe pitici ii maream cu sera micron, si cei de la jbl au ceva gen praf care e ok pt mormolocii astia de betta.

243

Re: Experiment betta

Am citit tot topicul, in schimb am facut oarecum cum a spus lumea....am bagat femela inainte, am bagat masculul...el sa apucat sa faca spuma ea plina de dungi.....doar ca acum ea nu depunde sta ascuns tot timpul....ce e de facut?

Re: Experiment betta

pune masculul separat sa nu vada nici un peste 7 zile si femela la fel ,apoi ii lasi sa se vada intre ei 10-15 min pe zi dupa 7-9 zile ii pui la depus ,nu poti pune sa depuna cu o femela acum si miine cu alta ,nu merge totul are o limita ,de aceia nu reusesti ,la depus in bazin cu apa curata si nivelul apei de 10-15 cm in bazin mic ca un castron de bucatarie de marime medie  .  pune femela pe sticla [ intro sticla mica cu fundul taiat ,sa nu ajunga masculuyl la ia ] si pe el il lasi asa 3 zile dupa care dai drumul la femela  daca nu depune in 3-4 zile ii scoti si cauti alte soluti ; cumperi o femela tinara -3-4 luni  , nu femele mature pot fii blocate -adica nu mai pot scoate icre . si faci acelasi circuit .  DACA NU ITI TRIMIT EU DIN BUCURESTI O PERECHE CA SA FACA PUII DE BETTA LA TINE ACASA CU REUSITA DE 100% . LIVIU

245

Re: Experiment betta

Salutare.
Ma scuzati ca ma bag si eu ca musca...acum ceva timp am primit o femela HM pentru imperechere cu VT-ul meu...asa am vrut eu. Totul a fost ok pana dupa depunere. Scotand femela, la putin timp s-a umflat foarte mult si in scurt timp a murit. RIP. In amaraciunea mea, nu am mai urmarit ce se intampla in bazin. Peste ceva timp am avut marea surpriza sa descopar ULTIMUL MOHICAN. Un puiut supravietuitor. Neavand ce hrana sa-i dau am incercat cu ceva hrana obisnuita pentru alevini..nu stiu daca s-a dat in vant dupa ea. In schimb am observat ca de fiecare data cand hraneam pe taticu', se infiinta si el...cu gurita aia a lui inhata o bobita de NLS si fugea ..el stie unde. Acum a devenit un obicei. Stau la masa impreuna , tatal si fiul. Deocamdata ma bucur..ce va fi insa cand micul razboinic va mai creste?

http://www.youtube.com/watch?v=ZuH8jwFYk1g

Numai bine si ape limpezi!

Diferenta dintre adulti si copii? Pretul jucariilor!
0742140792

246

Re: Experiment betta

Mi-au depus si mie betta pe 18 noiembrie la pranz si azi dimineata erau iesiti puiutii.
Acvariul are 10L, temperatura de 27 de grade si burete bolborositor pe care l-am oprit cand am pus femela pentru depunere. Am pus si cateva Ceratopteris.
Au depus in mai putin de 24 de ore de cand am bagat femela.
Ambii sunt tineri si e practic prima depunere reusita. Data trecuta ii aveam de 2 zile cand a sarit femela in maternitatea in care statea masculul (nu era gata acvariul de 10L) si au depus, dar ea a mancat toate icrele.
Din pacate femela nu a vrut sa depuna toate icrele (se vedea ca mai are icre - dungi verticale, burta umflata, punct alb) si am scos-o ca incepuse sa se ascunda de mascul. A apucat sa depuna in jur de 40 de icre si au eclozat toate.
Masculul a facut un cuib mare si rezistent si e foarte atent cu puii.
Am cateva intrebari:
1 - Acvariul e acoperit cu o foaie de hartie si deasupra are o lampa cu bec economic. Sa-i aprind lumina sau nu?
2 - Stiu ca puii pot manca infuzori de pe plante cateva zile dupa ce inoata liber. De unde stiu daca au destui infuzori sau daca trebuie sa le dau eu de mancare?
3 - Stiu ca masculul se scoate dupa ce inoata puii liber, dar nu e prea mare acvariul de 10L momentan? Sa mut puii in ceva mai mic dupa ce inoata liber?

247

Re: Experiment betta

1 - cred ca o foaie de hartie nu prea este suficient pentru pastrarea temperaturi, eu nu am avut lumina la ei decat atunci cand se aprindea acvariu ....adica dim 4 ore seara alte 4
2 -eu nu iam hranit cu ifuzori de pe plante ...am inceput cu galbenus de ou ...mare grija cata macare pui daca vei incerca cu galbenusul... mai putin de jumatate de bob de ores frecat intre degete si apa, se va forma o dunga alba.. cu aia se poate hrani.
3-intradevar eu am scos masculul dupa ce majoritatea au inceput sa inoate singurei....acvariu nu e mare, depinde cat apa ai u in el....daca e plin ....ar trb sa ai cam 10 - 12 cm apa in el ...ca masculul sa poata aduna pui si sa ii aduca sus...

si inca ceva mare grija cum schimbi apa ....si sa fie de aceasi temp ca aia din acvariu ....

248

Re: Experiment betta

Multumesc pentru sfaturi!
Foaia de hartie vreau sa o inlocuiesc cu un capac sau ceva de genul.
Inoata toti liber acum si am scos masculul.
Intr-adevar coloana de apa e cam mare in acvariu - cam 16 cm, dar masculul s-a descurcat foarte bine.
Incep azi hranirea cu galbenus de ou.

249

Re: Experiment betta

Puii au implinit ieri 1 saptamana si i-am hranit pana acum cu galbenus.
Am scazut coloana de apa pe la 14 cm.
Azi am numarat 25 de pui, dar e posibil sa fie mai multi ca sunt si cateva plante de suprafata.

As vrea sa le cumpar Hikari First Bites, dar nu am gasit.

250

Re: Experiment betta

Sall am luat si eu achizitionat si eu o pereche de betta la inceput femela batea masculul aqm e invers... :stupid

florin

251

Re: Experiment betta

Salut prieteni ! am o problema cu betta si as avea nevoie de sfaturi... am un mascul betta feroce... si azi i-am cumparat o femela... care din pacate am luat-o direct gravida... cum sa procedez cu ei ca asta e asa de agresiv de parca tot ar sfasia din femela smile))

252

Re: Experiment betta

Salut @boarmircea! Esti sigur ca femela de betta era gravida? Stiu ca betta depune icre nu este vivipar. Iar cu masculul poti sa-i bagi alt peste alaturi si se obisnuieste cu alti pesti in caz ca a crescut singuratic. Eu am avut in bazinul comunitar 3 masculi si 2 femele de betta maturi, dar au crescut de mici impreuna si se stabilise deja masculul alfa care era seful; oricum ceilalti masculi erau tolerati si doar cateodata dojeniti de sef cand ii bagau in seama mai mult femelele si seful era gelos pe ei. Acum am intr-un bol de 8litri un mascul care are o femela de black molly ca tovarasa de 1 an de cand era pui de 1cm si se inteleg bine - masculul este vioi si o curteaza pe molly ca pe o betta adevarata.
Orice mascul adevarat poate fi linistit!  :stupid

253

Re: Experiment betta

eu am inmultit beta in acavriu de 1 l sau 2 am pus masculu si femela fara nimic in acvariu si in prima sear a facut cubu si in 2 zile am avut icrele am 2 seri de pui betta bft si tie in contiunuare