21

Re: pesti bolnavi?

asa e si guppy meu,,,dar e masculul,,,femela nu are nimic... hmm ... sper sa nu fie vreo boala... sad
mai am... 1 scalar
                2 hoplo
                4 albino
                4 neoni
                4 xipho
        si cei 2 guppy...











chiar nu stiu ceea ce vrei sa zici!!! fa un post nou si spune clar ceea ce doresti.

In viata risipim anii, iar la moarte cersim clipele...

Re: pesti bolnavi?

da,totusi,azi de dimineata,pestele a murit.celalalt nu pare sa mai fie afectat.pare sa ii treaca(poate mi se pare dar asa observ)maine il pun intr-un bazin separat.azi,cand am timp am sa fac poze dar cand am sa le pun probabil maine.apropo,poate nu i s-a mai agravat situatia pestelui findca am schimbat apa ieri?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

23

Re: pesti bolnavi?

nu neaparat, ca ai schimbat apa, insa daca parazitul sa instalat in organismul pestelui e de bai. incearca sa il tii separat si medicatia de rigoare.

si nu mai tine impreuna pestii cu testoase. orice ar fi.

Re: pesti bolnavi?

da.apropo,am facut un desen la cum mai are coada pestele care a suprvietuit,chiar daca nu este el:

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

25

Re: pesti bolnavi?

Ia un antibiotic... sera Omnipur ( e mai general) si fa un tratament la tot acvariul... Fara testoasa (habar nu am despe testoase).
Ai acolo un parazit, o bacterie... ceva ce nu le va da pace pestisorilor...

Respecta intocmai instructiunile din pachet!

Din cat in cat timp schimbi apa?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: pesti bolnavi?

cand de murdareste o schimb(cand devine mai neclara,deobicei schimb 30/40% din toata apa).apa toata o schimb o data la 3 saptamani sau chiar o luna(in acvariul de 200 L in care tineam 60 L pentru testoasa.maine voi avea un acvariu de 30 l si am sa pun pestii acolo.apropo,nu este bun si Ektol Fluid?
http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … 400-l.html

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

27

Re: pesti bolnavi?

Ar fi bine ca in fiecare saptamana sa faci un schimb de 25-30% din apa.
Si asta poate fi cauza apei neclare.

In timpul schimbului trebuie sifonat cat mai bine fundul acvariului sa se scoata cat mai multe impuritati..

Ektol Fluid e egal cu Omnipur.

Poti sa-l folosesti, dar mare atentie, nu uita: sa faci un schimb de 25-30% din apa, sa scoti filtrul de carbon si sa urmezi intocmai instructiunile.
Voi urmari cu interes,... sa vad ce se intampla.. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

28

Re: pesti bolnavi?

Roxana, apa nu se schimba niciodata toata!...poate doar in cazuri extreme! schimba la o saptamana cca.10%-20%.

29 Editat de polar bear (2010-03-23 23:02)

Re: pesti bolnavi?

multumesc.pana la urma,fiecare informatie este de mare ajutor.am sa comand maine Ektol Fluid(as fi comandat azi,dar din pacate nu am avut timp,si vroiam cat mai repede sa-l am ca sa-i treaca pestisorului mai repede).am sa va tin la curent cu ce se va mai intampla. wink
apropo,pelly67,nu se schimba toata apa din cauza ca chimia apei se schimba prea brusc?
P.S. va multumesc dinou pentru ca ati intervenit cu interes de a ajuta niste pestisori bolnavi,ca multi nici nu sar uita la asa ceva,da sa mai si raspunda(cunosc eu niste persoane)

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

30

Re: pesti bolnavi?

daca schimbi prea multa apa acei indici chimici, pH k etc ii schimbi atat de brusc incat sistemul imunitar al pestelui cade la pamant si imediat apar riscurile imbolnavirilor si de cele mai multe ori duc la pierderi.
ca o regula se va schimba intre 10 si 20 % din capacitatea acvariului. apa trebuie sa fie in prealabil declorinata ( pusa in vase cu gura larga ,lighean. galeata, si lasate minim 12 ore, sau poti folosi solutii de la diferite firme, insa  eu merg pe ideea de a baga cat mai putine chimicale in apa)

Re: pesti bolnavi?

deobicei lasam 24 de ore.vroiam sa mut si acest peste in alt bazin in care apa a fost pusa intr-un bidon 14 ore dar acum ca zici,imi este si frica sa nu dau pestele peste cap,mai ales cum este acum,dar imi este frica sa-l mai las si in acvariu cu testoasa ca ai zis si de paraziti...
sunt intr-o dilema totala neutral
va rog,un sfat rapid,nu vrau sa il las peste noapte in acvariu cu testoasa.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

32 Editat de polar bear (2010-03-24 00:01)

Re: pesti bolnavi?

"daca schimbi prea multa apa acei indici chimici, pH k etc ii schimbi atat de brusc incat sistemul imunitar al pestelui cade la pamant..."
nu in cazul testoaselor,se pare ca mai am mult de invatat despre pesti sad (,se pare ca pestii si testoasele se ingrijesc complet diferit sad )
gata,ma apuc de citit despre o groaza de specii.[asa sunt mereu(bine,aproape,cu pestii a fost de data asta o exceptie),cand gasesc cate un animal de companie care urmeaza sa-l cumpar citesc si invat chiar si cu o luna inainte sa-l iau ex:testoase 3 luni inainte sa o cumpar doar citieam;papagali:jumatate de an am citit ba cum se confectioneaza jucarii,ba cu gheare...]

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

33

Re: pesti bolnavi?

din pacate.. si banuiam eu.. tu nu prea ai ciclarea facuta...
sti ce inseamna cand se schimba toata apa? deciclare....

nu vreau sa te jignesc, nu te cunosc, dar sper sa vezi ce trebuie din ce o sa zic
, se pot tine testoase cu pestii(banuiesc ca e vb de cele de florida) dar esti la ani lumina de experienta de care ai nevoie pt asa ceva..
pt cei care nu ma cred.. am vazut acu cativa ani, un acvariu-terrariu de 700-800 de litri, neplantat, spre biotop, lemn only, cu 4 testoase de vreo 30 si ceva de cm, si aproximativ.. 200 de neoni.. in decursul unui an, i-au murit parca 7 pesti din cei 200.. dar sincer nu stiu cate persoane din cele pe care le stiu eu cu experienta ar putea sa faca asa ceva..
omul avea si o metoda de a le pedepsi cand se dadeau al pesti, le scoate afara din acva-terrariu vreo ora.. smile

Re: pesti bolnavi?

da,recunosc,am grasit,trebuia sa citesc inainte,acum nu mai am ce sa fac.am pus pestele intr-un bol de 6-7 litri(tin 5 L) si am pus 2,5 L apa din acvariu,si treptat alti 2,5 L apa noua,si am sa tot schimb apa treptat incat sa scap de tot ce era in apa din acvariu cu testoasa.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: pesti bolnavi?

culorile pestelui sunt palide.ce vrea sa insemne asta???este pe moarte?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

36 Editat de Lucia (2010-03-24 23:48)

Re: pesti bolnavi?

polar bear A scris:

culorile pestelui sunt palide.ce vrea sa insemne asta???este pe moarte?

Eu cred ca e stresat, fiindca i-ai schimbat locul... si in bol nu se simte bine nici un fel de peste!

Revin, cu umila mea parere...

Fa-le un tratament cu Omnipur sau Ektol fluid ce ai tu.
Dupa tratament adauga Nitrivec, si neaparat vitamine in dieta.

Renunta sa tii testoasa impreuna cu ei... ea trebuie sa aiba casuta ei... si un prieten/a din acelas soi cu ea...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: pesti bolnavi?

"Renunta sa tii testoasa impreuna cu ei"
am renuntat de cand am aflat ce se intampla.
"Fa-le un tratament cu Omnipur sau Ektol fluid ce ai tu.
Dupa tratament adauga Nitrivec, si neaparat vitamine in dieta."
am comandat dar vine abia luni.sper sa supravietuiasca pana atunci. sad
"Eu cred ca e stresat, fiindca i-ai schimbat locul... si in bol nu se simte bine nici un fel de peste!"
stiu,dar nu am unde sa il mai pun.poate gasesc o rezolvare.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

38

Re: pesti bolnavi?

Schimbarea totala a apei din acvariu nu inseamna deciclare!!!! Apa in sine nu este un substrat pt bacterii! Schimbarea mnaterialului filtrant sau spalarea lui in mod exceviv reprezinta o deciclare partiala in conditiile in care pastrez subsratul in bazin.

Daca dupa ce a schimbat o parte din apa pestele are aceleasi simptome, acestea nu se datoresc deciclarii (daca ar fi asa, prin schimbarea apei pestele s-ar simti mai bine fiind eliminata o mare parte din compusii azotati)!

Ca sa poti face un tratament corect trebuie sa identifici daca este vorba de stres, virusi sau bacterii! Apoi se face tratamentul! Din ce ai spus tu aici nu este clar!
Oricum, prima conditie este sa asiguri o apa curata! Schimb-o toata fara nicico problema! Nu se intampla nimic rau! Sau nimic mai rau decat daca nbu ai schimba-o!

Apoi in functie de cum se simte pestele vei face urmatorii pasi!

Nu il intoxica inutil cu medicamente pose unul peste celalalt...!

Re: pesti bolnavi?

multumesc mult.asa voi face.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

40 Editat de merlin21 (2010-03-25 04:21)

Re: pesti bolnavi?

@ciprian01
sti de ce inseamna deciclare?
o sa explic
bacteriile care se formeaza in filtru, si pe orice suprafata din acvariu, dar preponderent in materialul filtrant se hranesc cu nitriti rezultati din descompunerea amoniacului din fecalele pestilor si alte resturi transformandu-se in nitrati care sunt consumati de plante.
ideea e ca la un schimb total de apa, apa va contine 0 nitriti si astfel vor muri neavand cu ce sa se hraneasca.. si incepe ciclarea din nou, nitriti se vor forma din nou, numai ca pana se formeaza, mare f mare parte din bacterii vor fi moarte..iar cand intradevar se vor forma, valorile nitritilor or sa fie f mari, si nimeni sa le consume. si de aici rezulta probleme..
plus ca daca schimbi apa total la un mom dat acvariul o sa fie fara apa.. si de aici iar rezulta deciclare, aceste bacterii au nevoie de apa pt a spuravietui, in contact cu aerul mor..
in fine nu e teoria mea, dar e emisa de altii mai destepti... sper ca ai inteles

din acelasi motiv nu se schimba apa in procesul de ciclare si se adauga si mancare constant.