1

Subiect: carassius auratus bolnav??? Help

salut am un carassius auratus de cateva saptamani si azi dimineata l-am gasit pe fundul acvariului cu burta umflata. Ce credeti k poate fi!???????

De mancare ii dau kam de 2 ori p zii si nu foarte mult!!  Diseara va dau mai multe detali acum nu pot ca mesajul l am scris de pe tel!!!!

2

Re: carassius auratus bolnav??? Help

Multe pot fi.... sad

Ce ii dai de mancare?
Cati litri are acvariul?
Are colegi? Cati?
Ce specii?
Ce temperatura?

Informatiile astea musai sa ni le dai...

In primul rand un schimb de 30% din apa, il poate ajuta..

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3

Re: carassius auratus bolnav??? Help

mancare tetramin acvariu are 60 litri cu temp apei 20-22 de grade si o pereche de gurami. Dar problema a fost urmatoarea acvariul cand l am inceput nu m am documentat si ciclarea apei a fost facuta cu pestisori in el.  Momentan apa este limpede dar mai miroase putin. La ciclare am urmarit pasi de pe site am folosit bacterii de la jbl am schimbat apa la 2 zile cate 20 %

4

Re: carassius auratus bolnav??? Help

poate avea o infectie intestinala...eu zic sa ii ridici temperatura la 30 de grade si sa bagi verde de malachit in acvariu

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5

Re: carassius auratus bolnav??? Help

I-am schimbat aseara apa si am vazut azi dim k si-a mai revenit . Dar nu stiu daca e sa-i mai dau de mancare. Ce-mi recomndati, sa ma duc sa-i iau niste mazare ?? Lucia am inteles ca trebuie sa-i pun niste sare neiodata kam cat trebuie pt un acvariu de 60 de litri

6

Re: carassius auratus bolnav??? Help

I-am schimbat aseara apa si am vazut azi dim k si-a mai revenit . Dar nu stiu daca e sa-i mai dau de mancare. Ce-mi recomndati, sa ma duc sa-i iau niste mazare ?? Lucia am inteles ca trebuie sa-i pun niste sare neiodata kam cat trebuie pt un acvariu de 60 de litri

7 Editat de Lucia (2010-03-23 16:58)

Re: carassius auratus bolnav??? Help

Daca isi revine la schimbul de apa e semn ... relativ bun... (de fapt e oproblema de parametrii).

Poate ca e constipat!
Lasa-l o zi intrega fara nimic de papa... apoi ii dai mazare fiarta si decojita.

Ar fi bine sa-i diversifici mancarea cat de mult... nu doar fulgi..
El poate sufera cu vezica inotatoare din cauza hranei... in mod normal, pt carasi e recomandata hrana tip granule, care inainte de a fi data pestilor se inmoaie cu apa din acvariu, cca. 5 minute.
Daca ai rabdare si te uiti atent, ai sa vezi cat de mult se maresc si cat aer iese din ele.

Sare... nu stiu daca gurami se impaca cu sarea... trebuie sa caut... la carasi e OK, dar la gurami....????
Daca cumva am un pic de timp am sa caut si am sa revin.

Reteta la 60l pe care am gasit-o eu si o folosesc este de 2 linguri de sare mare (grunjoasa) NEIODATA.
Lingurile nu trebuie sa fie pline ci rase, adica iei cu un deget surplusul.
Apoi sarea se topeste intr-un vas in apa de acvariu, sau apa statuta, si se adauga treptat in acvariu...
Intr-un timp cat mai indelungat.

Nu e voie sa se creasca salinitatea brusc!

Mare grija!

Pe carasi stiu 100% ca ii ajuta. In schimb, repet, nu stiu despre gurami.

Eu vad rezultatele pe ai mei.
Le stimuleaza productia de mucus si astfel devin mai rezistenti la boli.

Asta este parerea mea si trebuie luata ca atare.

Acum am citit mai sus ca ai facut ciclarea cu pestisorii in acvariu.
Din moment ce perioada critica a trecut, nu mai ai de ce sa iti faci griji. Eventual spune-mi te rog, de cand e setat acvariul?

Scuze pt postul kilometric... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: carassius auratus bolnav??? Help

Acvariul a fost setat kam acum 3 saptamani. Pestisorii sunt mult mai bine mai ales carasul decat ca i-am dat deja mazare vreo 3 boabe fierte decojite acum se plimba si aspira nisipul. Burtika este tot maricica sper sa reuseasca sa si faca nevoile.

Lucia multumesc foarte mult nu stii cat am patimit cu ciclarea acvariului sper k am reusit ( bacterii de la JBL, plante , schimburi de apa frecvent)

9

Re: carassius auratus bolnav??? Help

esti sigur? nu zic ca nu te cred, dar fac parte din aceasi familie ca si betta si acestia se impaca f bine cu sarea..

http://en.allexperts.com/q/Freshwater-A … i-fish.htm
http://en.allexperts.com/q/Freshwater-A … alting.htm

10

Re: carassius auratus bolnav??? Help

kkristi A scris:

Acvariul a fost setat kam acum 3 saptamani. Pestisorii sunt mult mai bine mai ales carasul decat ca i-am dat deja mazare vreo 3 boabe fierte decojite acum se plimba si aspira nisipul. Burtika este tot maricica sper sa reuseasca sa si faca nevoile.

Lucia multumesc foarte mult nu stii cat am patimit cu ciclarea acvariului sper k am reusit ( bacterii de la JBL, plante , schimburi de apa frecvent)

Atunci,... e posibila cauza ... constipatia...
Sa-i cumperi neaparat hrana granule de cat mai buna calitate, si sa o inmoi inainte.
Daca ai ramas cu asta pe cap si n-ai ce sa faci cu ea, uite inca o idee. Cumperi vitamine pt pesti, si pui peste mancare conform instructiunilor. La 3 pesti cam 5 picaturi peste portia lor de hrana. Lasi cca 2 minute, apoi pui apa iar lasi la inmuiat 5 min. si abia apoi o dai pestisorilor.

Ca sfat, dupa ce se termina cutia cu fulgi, sa nu mai cumperi, fiindca e cam haple banuiesc (ca si orice carasel) si isi face rau... inghite mult aer..

Si nu uita!
Trebuie sa implementezi o zi de post pe saptamana! Fara nimic de papa!
Ca sa le fie mai usor, poti sa lasi lumina stinsa in ziua respectiva.

Multa sanatate si bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: carassius auratus bolnav??? Help

da asa o sa fac!!!!

care sunt cele mai bune granule pt carasei??? Lucia u ce granule le dai?

12

Re: carassius auratus bolnav??? Help

merlin21 A scris:

esti sigur? nu zic ca nu te cred, dar fac parte din aceasi familie ca si betta si acestia se impaca f bine cu sarea..

http://en.allexperts.com/q/Freshwater-A … i-fish.htm
http://en.allexperts.com/q/Freshwater-A … alting.htm

ai dreptate am incurcat corry cu gurami. o sa sterg postul pt a nu deruta. ms de atentionare

13 Editat de Lucia (2010-03-23 21:43)

Re: carassius auratus bolnav??? Help

kkristi A scris:

da asa o sa fac!!!!

care sunt cele mai bune granule pt carasei??? Lucia u ce granule le dai?

Eu le dau hrana de la Hikari Saki-Hikari Fancy Goldfish, JBL Goldpearls for fantails, Sera Goldy Color, Spirulina (JBL novo pleco - sunt pastile pe care le tai cu un cutit in 4  - bomboanele lor smile ) si TetraFin Gold Japan, numai produsele premium.
Par scumpe dar o cutie/punguta ajunge cateva luni, si ei au mare nevoie de diversitate.

Apoi, o data sau de 2 ori pe saptamana le dau ceva verdeata: mazare, spanac, salata verde.
Astfel nu vor devora plantele introduse in acvariu.
Poate ai citit de multe ori ca, "carasii mi-au mancat plantele"... De aceea le si ataca, fiindca lor le plac teribil de mult verdeturile... lol Bine, sunt ei omnivori... dar iubesc verdeturile.

Foarte rar le mai dau larve de tantar rosu congelate, fiindca din cate m-am mai documentat eu, am aflat ca ei au o problema in a sintetiza proteinele... si atunci se recomanda o hrana mai scazuta in proteine.
De aceea e bine sa se cumpere hrana speciala pentru carasi fiindca ei au necesitati diferite.

Sper din tot sufletul sa fie de ajutor oricui va citi postul tau.
lol lol lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14

Re: carassius auratus bolnav??? Help

Lucia cum arata acvariul tau poti pune o poza cu el

15

Re: carassius auratus bolnav??? Help

acvariul ei, arata exemplar, pt cineva care vrea sa creasca carasi.. wink

16 Editat de Lucia (2010-03-24 17:45)

Re: carassius auratus bolnav??? Help

Acvariul meu il vei vedea in "prezinta-te si prezinta-ti acvariul"...
Am mai facut niste schimbari intre timp... nu mai arata chiar asa, dar poti sa-ti faci o idee. Cand va fi gata voi face un update.

Sa stii ca multa lume mi-a zis ca pare cam gol, dar ei au crescut foarte mult....
S-a vazut diferenta cu ochiu liber cand i-am mutat... A fost o explozie de crestere.. (si am o satisfactie... smile )

@merlin21 .. Multumesc din tot sufletul pt. aprecieri! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

17

Re: carassius auratus bolnav??? Help

Lucia ai mare dreptate in tot ce spui >>>FELICITARI!
HIKARI este numarul 1 in mancare pentru carasi.

18

Re: carassius auratus bolnav??? Help

Lucia de cateva zile tot imi apare o spuma deasupra apei e ceva normal la carasi ??? O adun kam in fiecare seara (in acvariu  o pereche gourami si un caras )

19

Re: carassius auratus bolnav??? Help

kkristi A scris:

Lucia de cateva zile tot imi apare o spuma deasupra apei e ceva normal la carasi ??? O adun kam in fiecare seara (in acvariu  o pereche gourami si un caras )

Spuma?

Hm... eu am o pelicula, sa zic asa, pe luciul de apa... dar spuma n-am avut niciodata.
Ai incercat sa faci un schimb partial de apa?

Din cate stiu eu, e normal sa apara ceva pe luciul de apa,... dar spuma...

Nu imi dau seama care ar fi cauzele...

Nu ai posibilitate sa pui o poza?
Incearca macar cu un telefon.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

20

Re: carassius auratus bolnav??? Help

Nu e pelicula ....este o spuma cum este si cea cand gatesti. Din cate am cititi pana acum ar fi din cauza guramilor ca asha isi fac ei cuib cand isi depun icrele. Si chiar zilele astea masculul guram a tot atacat femela
Nu stiu sigur