1

Subiect: acvariu 420 litri

salutare,ma numesc marius,am 30 de ani si detin un acvariu de 420 l populat cu ciclide africane http://i44.tinypic.com/a9o9j5.jpg

Re: acvariu 420 litri

frumos, dar poate ne arati mai mult smile

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

3

Re: acvariu 420 litri

sa fac cateva poze

4

Re: acvariu 420 litri

acvariu

5

Re: acvariu 420 litri

Bine ai venit sau revenit!

Simplu... si dragut... wink

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: acvariu 420 litri

foarte frumos

7

Re: acvariu 420 litri

maya A scris:

salutare,ma numesc marius,am 30 de ani si detin un acvariu de 420 l populat cu ciclide africane http://i44.tinypic.com/a9o9j5.jpg

Vorba Luciei: foarte frumos prin simplitate. Sint curios numai ce pH ai pentru aceste ciclide de Malawi?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8 Editat de bogdivaio (2010-03-23 19:22)

Re: acvariu 420 litri

Sincer,e ok acavriul dar totusi ti-as da doua sugestii:

- par a fi cam multi pesti..avand dimensiuni considerabile
- eu zic sa renunti la pietrele de diferite culori,arata cam tiganesc(parerea mea) si sa te axezi pe un singur tip de piatra cu o singura culoare,o piatra calacaroasa alba,sau chiar piatra vulcanica

9 Editat de Baracuda (2010-03-23 19:35)

Re: acvariu 420 litri

bogdivaio A scris:

Sincer,e ok acavriul dar totusi ti-as da doua sugestii:

- par a fi cam multi pesti..avand dimensiuni considerabile
- eu zic sa renunti la pietrele de diferite culori,arata cam tiganesc(parerea mea) si sa te axezi pe un singur tip de piatra cu o singura culoare,o piatra calacaroasa alba,sau chiar piatra vulcanica

Salut Bogdane! In acvariile cu ciclide africane, suprapopularea este recomandata pentru diminuarea agresivitatii specifice acestor ciclide. In privinta pietrelor, ele trebuie sa fie predominant calcaroase, pentru mentinerea unui pH ridicat. Asa ca nu poate folosi numai roci vulcanice, sau de un singur tip. Rocile se combina in asa fel incit sa obtii un pH multumitor, care este sustinut si de nisipul dedicat pentru astfel de acvarii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10 Editat de bogdivaio (2010-03-23 19:45)

Re: acvariu 420 litri

bradraqua am fost la un pas sa am si ciclide africane...acvariul era pregatit,totul era pregatit doar ca am avut un incident(a avut grija cineva sa-l crape)..deci in privinta asta m-am documentat cam o jumate de an,m-am si consultat cu cineva din cluj care creste ciclide de multa vreme fiind foarte cunoscut printre cei care detin ciclide
Nu stiu de unde ai tras tu ideea ca amestecand roci calcaroase iti optii ph-ul dorit!...si nu am sustinut sa se foloseasca numai roci vulacanice!(roca vulcanica ajuta la retinerea bacteriilor utile in acel acvariu,,dar asta e o poveste mai lunga)...nispiul indicat e cel de granulatie cat mai fina(spartura de coral fiind cea mai indicata,dar si nisipul de pe plaja e bun doar ca e mai putin estetic)

Sugestiile date de mine se refereau stric la estetica

11 Editat de Baracuda (2010-03-23 20:04)

Re: acvariu 420 litri

bogdivaio A scris:

bradraqua am fost la un pas sa am si ciclide africane...acvariul era pregatit,totul era pregatit doar ca am avut un incident(a avut grija cineva sa-l crape)..deci in privinta asta m-am documentat cam o jumate de an,m-am si consultat cu cineva din cluj care creste ciclide de multa vreme fiind foarte cunoscut printre cei care detin ciclide
Nu stiu de unde ai tras tu ideea ca amestecand roci calcaroase iti optii ph-ul dorit!...si nu am sustinut sa se foloseasca numai roci vulacanice!(roca vulcanica ajuta la retinerea bacteriilor utile in acel acvariu,,dar asta e o poveste mai lunga)...nispiul indicat e cel de granulatie cat mai fina(spartura de coral fiind cea mai indicata,dar si nisipul de pe plaja e bun doar ca e mai putin estetic)

Sugestiile date de mine se refereau stric la estetica

Sorry! Promit sa nu mai gresesc. Eu asta am inteles din ce ai scris. Si da, combinind rocile calcaroase cu cele necalcaroase, in situatia in care vrei un numar mare de roci ca decor, obtii prin proportia celor doua categorii de roci controlul asupra pH-ului. Sper sa vada si altii afirmatia mea si sa-si spuna parerea.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12 Editat de bogdivaio (2010-03-23 20:12)

Re: acvariu 420 litri

bradraqua nu e nici o problema doar suntem frati de suferinta big_smile...hai sa zicem ca poti sa ai un anumit control asupra ph-ului combinand calcaroase cu necalcaroase(ceea ce e cam delicat de facut si nu stiu si in ce masura reusesti,dar sa zicem ca e posibil,eu unu nu am incercat )..dar nu stiu de ce tind sa cred ca in situatia de fata nu asta s-a vrut(poate ma insel si atunci "my bad")

Eu faceam referire strict la partea estetica a acvariului...niste pietre calcaroase albe cu gauri prin ele si 2-3 roci vulcanice(care sa fie pata de culoare,pe langa ca sunt si de mare folos)..sa nu mai zic ca o spartura de coral care e de un alb imaculat ar da si mai bine...in fine imi cer scuze ca m-am lungit cu vorba
Acvariul e frumos si pestii arata bine...felicitari detinatorului! cool

13

Re: acvariu 420 litri

Acvariul e ok. Nu stralucit, parerea mea. Ai foarte multe spatiu si chiar ai putea sa faci multe treburi frumoase. De pietre am zis si eu de cand l`am vazut la alta sectiune. Ar da mult mult mai bine daca ai folosii acelasi tip de pietre. Cat despre echilibru ce sa zic, eu aveam un singur tip si nu oscila prea tare, adica tip de 1luna-2 a fost mereu intre 7,6 si 8,7 cam asa. E banal. Din pacate chiar ai spatiu, si banuiesc si experienta sa scoti ceva mult mult mai bun. Sper sa nu fie cu suparare

Etiamsi omnes, sed non ego.

14

Re: acvariu 420 litri

Arata promitator!Succes!:)

Re: acvariu 420 litri

spune-mi si mie te rog cum trebuie sa fie apa pt asemenea pesti?

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

16

Re: acvariu 420 litri

broschi526 A scris:

spune-mi si mie te rog cum trebuie sa fie apa pt asemenea pesti?

duritate mare ph peste 7

Re: acvariu 420 litri

aha k mersi

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

18

Re: acvariu 420 litri

broschi526 A scris:

spune-mi si mie te rog cum trebuie sa fie apa pt asemenea pesti?

pH: 7,5 - 8,5; duritate: 9 - 15. Intr-adevar pH peste 7, dar nu mai mare de 8,5, din cite am observat ciclidele sunt de Malawi. Pentru cele de Tanganika se recomanda pH mai ridicat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19 Editat de maya (2010-06-13 17:10)

Re: acvariu 420 litri

Cu totul altceva

Bazin nou
Prezentare

Acvariu:130L/40l/45h,volum apa 234 l,sticla de 8mm,fund dublu

Stand:Deocamdata ceva ce aveam prin casa

Capac:PAL cu AMS 2mm dotat cu 5 tuburi Philips TLD830 deocamdata dar le voi schimba cu ceva Marine Glo,Day,Aquaglo,Aquarelle si voi opta doar pentru 2 sau 3 neoane( sunt suficiente cred)

Echipamente:1 Filtru EHEIM 2224

Decor:Backround polistiren+ciment,nisip granulatie 1-2mm(Hornbach) si multe pietroaie

Locatari:20 elongatus mpanga,2 elongatus ornatus,7 caeruleus,6 hongi,5 acei,4 auratus,2 fryeri
toti sunt pui de 3-4 cm exceptie face un frumos mascul P.acei de 7cm


http://i46.tinypic.com/30s8wfq.jpg
http://i47.tinypic.com/10p9cea.jpg

Sfaturi,idei,sugestii

Multumesc